Zátopek, Nebel nebo Zámek na jednom místě – Jaromír 99 vystavuje v Černé Labuti

Praha - Jeden z nejvýraznějších tvůrců českého komiksu Jaromír 99 již tento čtvrtek 7. dubna představí své dílo v Art & Event Gallery Černá Labuť. Prodejní výstava s názvem „…Když nemůžeš, tak přidej!“ představí jeho nejnovější komiks seznamující s osobností Emila Zátopka ale i kresby z Aloise Nebela či Zámku.

Název připravované výstavy je inspirován výrokem Emila Zátopka „Když nemůžeš, tak přidej!", jehož největší životní úspěchy, sportovní i osobní, Jaromír 99 ztvárnil v komiksu, který vyšel minulý týden. Spolupracoval na něm se spisovatelem Janem Novákem, kterého zaujala jedna událost ze Zátopkova života a to, když se v roce 1952 postavil proti režimu za svého kolegu a prosadil, aby mohl odjet do Helsinek na olympiádu, z níž si přivezl tři zlaté medaile. „Libreto k Zátopkovi byl původně filmový scénář, ale když jsem dostal nabídku jej zpracovat jako komiks, hned mne ta story zaujala a následná spolupráce s Janem Novákem byla skvělá," říká Jaromír 99 k tomu, jak se k tématu dostal on. „Poprvé jsem pracoval v komiksu s barvami, zaujaly mne odstíny, typické pro propagandistické plakáty těch let. Cihlová červeň, která je v komiksu dost dominantní, je typická i pro Zátopkův Zlín," dodává.

Hlavní náplní výstavy tedy budou velkoformátové tisky tohoto komiksu, ovšem k vidění zde budou i ukázky z jeho dalších dvou dnes již velice známých komiksů Alois Nebel a Zámek. Alois Nebel, jehož hlavní postavou je samotářský výpravčí Alois Nebel, se roku 2011 dočkal i svého filmového ztvárnění. Příběh, který vytvořil společně se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, se odehrává na Jesenicku a pojednává o komplikované historii Sudet. Z názvu komiksu Zámek zcela jasně vyplývá jeho inspirace stejnojmenným románem Franze Kafky. Toto dílo bylo navíc nominováno na prestižní mezinárodní cenu Willa Eisnera a Jaromír 99 se tak stal teprve druhým Čechem, který tuto nominaci získal. Dílo nové i staré pak doplní také portréty a siluety, které autor vytváří pomocí vystřihování, vyřezávání a vrstvení papíru.

Jaromír 99, vlastním jménem Jaromír Švejdík, je velice originálním výtvarníkem, který ve své tvorbě využívá jak kresbu, tak i počítačovou grafiku či práci s papírem. Působí ale i na hudební scéně, aktuálně se skupinou Kafka Band. Dříve byl zakladatelem, textařem, skladatelem a zpěvákem několika kapel jako například Priessnitz či Umakart.

Ředitel Art & Event Gallery Ondřej Škarka k expozici dodává: „Výstava Jaromíra 99 je pro nás dalším významným počinem na cestě k představování toho nejlepšího, co u nás najdeme na poli výtvarného umění, schopného skloubit vysokou kvalitu a originalitu se srozumitelností a příběhem." Výstavu bude možné navštívit do 30. května a bude již tradičně prodejní.

Související

SONO centrum

Jediný letošní koncert Kafka Bandu u nás natočí Česká televize

Brno – V brněnském Sono Centru se příští týden odehraje jediný letošní koncert Kafka Bandu v České republice. Unikátní projekt zpěváka a výtvarníka Jaromíra 99 a spisovatele Jaroslava Rudiše se inspiroval Kafkovým románem Zámek a nyní sklízí úspěchy především v Německu. Brněnský koncert natočí Česká televize.
Priessnitz v brněnském Sono Centru

OBRAZEM: Melancholičtí Priessnitz zahráli bez tíže v brněnském Sono Centru

Brno - V brněnském Sono Centru vystoupila v rámci svého vánočního turné k nejnovější desce kultovní jesenická kapela Priessnitz. Album Beztíže vzniklo po deseti letech od poslední desky Stereo a kapela v čele s frontmanem, zpěvákem a textařem Jaromírem Švejdíkem, prohlašuje, že se jedná o jejich poslední studiovou práci. Melancholičtí Priessnitz v Brně zahráli všechny skladby z nového alba, nechyběly i starší hity včetně Děláže nebo Sny.

Více souvisejících

Jaromír 99 Alois Nebel komiksy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Doprava v zimě, ilustrační foto

Počasí opět působí problémy v dopravě. Na D1 uvízly kamiony

V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů Celsia, meteorologové varují před náledím. Hlavní silnice jsou podle nich ošetřené, na vedlejších by to ale ráno mohlo klouzat, a to zejména v západní polovině Čech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom dnes ráno informoval na twitteru. 

před 25 minutami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty zdražují. Benzin stojí nejvíc za poslední dva měsíce

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

před 1 hodinou

včera

včera

Petr Pavel

Parlamentní schůze k inauguraci prezidenta Pavla proběhne 9. března od 14 hodin

Společná schůze Sněmovny a Senátu k inauguraci prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března od 14:00. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to dnes uvedla po schůzce s Pavlem, premiérem Petrem Fialou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS). Inaugurační schůzi bude moci šéfka Sněmovny svolat až koncem února po dovršení lhůt pro soudní přezkum prezidentských voleb.

včera

Jana Černochová

Černochová a Řehka navštívili vojáky v Litvě

Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou české vojáky v Litvě. Od poloviny ledna jsou na vojenské základně v Rukle nasazeni čeští chemici, kteří mají na starosti chemický a radiační průzkum nebo například dekontaminaci lidí i techniky. Vojáci NATO v Pobaltí působí kvůli obavám východních členů aliance z Ruska.

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou, Vystrčilem a Pekarovou. Plánují jednání každého čtvrt roku

Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku, řekl nově zvolený prezident Petr Pavel po dnešním setkání s předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Pavel také uvedl, že jeho cílem není dělat samostatnou zahraniční politiku. Nejvyšší ústavní činitelé budou kroky podle něho konzultovat.

včera

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel očekává, že setkání prezidentů bude iniciovat Zeman

Budoucí prezident Petr Pavel očekává, že mu končící prezident Miloš Zeman nabídne termín pro vzájemné jednání. Nevidí důvod k tomu, aby o setkání zvlášť žádal. Uvedl to dnes po setkání s premiérem a předsedy parlamentních komor. Zeman v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká, na což dnes odkázal Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

včera

včera

Vladimír Putin

Putin nařídil ministerstvu obrany, aby zastavilo ukrajinské ostřelování ruských hraničících regionů

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ministerstvu obrany, aby učinilo přítrž ukrajinskému ostřelování ruských regionů hraničících s Ukrajinou. Vyplývá z přepisu jeho projevu na poradě o obnově domů a zničené infrastruktury v příhraničních oblastech. O ostřelování pravidelně informují představitelé západoruské Belgorodské, Brjanské nebo Kurské oblasti. Rusko útoky připisuje ukrajinským silám, ty se k nim ale oficiálně nehlásí a označují je za působení karmy v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině.

Aktualizováno včera

FBI

FBI prohledala Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným dokumentům

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) při dnešní prohlídce prázdninového domu prezidenta Joea Bidena nenašel žádné další dokumenty označené jako tajné. Federální vyšetřovatelé si však odnesli "nějaké materiály a ručně psané poznámky" k dalšímu přezkoumání, řekl médiím prezidentův advokát Bob Bauer. Prohlídka byla v pořadí už třetí, kterou FBI provedla v některé z nemovitostí spojených s Bidenem, a trvala zhruba čtyři hodiny.

Aktualizováno včera

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

MPSV chce do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Marek Prchal

Prchal skončil u Babiše, po deseti letech spolupráce

Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset let. Prchal to potvrdil serveru Info.cz. Důvodem podle něj není výsledek prezidentských voleb, konec v marketingovém týmu hnutí ANO byl naplánován už před nimi.

včera

CZK

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v lednu bylo lednové hospodaření státu přebytkové, výsledek 3,9 miliardy ale byl ovlivněn rozpočtovým provizoriem, které omezilo výdaje státu na dvanáctinu rozpočtu roku 2021. Je to potřetí za posledních 15 let, kdy je lednový výsledek státního rozpočtu záporný.

včera

Strach z covidu je minulostí. Češi se nejvíc obávají války

Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války, odpověděla tak téměř třetina lidí. Následují zdražování a zhoršení životní úrovně. Naopak covidu-19 se už obávalo pouhé jedno procento dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Zdroj: ČTK

Další zprávy