Obraz Ajvazovského se v galerii Arthouse Hejtmánek vydražil téměř za 19 milionů

Praha - Minulý týden se v Arthouse Hejtmánek konala večerní aukce, která přinesla nové aukční rekordy. Největší pozornost přitahovala nejvýše dražená položka, obraz Bouře na moři od Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, který se nakonec vydražil za necelých devatenáct milionů.

Čtvrteční večerní aukce v pražské galerii Arthouse Hejtmánek přinesla nové aukční rekordy. Nejvýše draženou položkou byl rozměrný obraz Bouře na moři z roku 1889 od slavného ruského malíře, Ivana Konstantinoviče Ajvazovského. Startovací částka jedenácti milionů korun se nakonec vyšplahala na necelých devatenáct milionů, což je dosud nejvyšší cena za dílo tohoto malíře dosažená na českém trhu.

Na aukci se dražilo celkem 149 položek a celková částka vydažených děl činila 51 688 160 korun. Svého nového aukčního maxima se dočkalo i umělecké dílo Bedřicha Stefana. Jeho unikání bronzová socha auta Bugatti byla vydražena za 558 000 korun. Mezi další prodaná díla za nejvyšší ceny patří i dřevěná plastika Prostor Jiřího Seiferta za 210 000 Kč. Na svůj autorský rekord dále dosáhl Jan Jakub Hartmann dílem Alegorie Vzduchu vydraženým za 1 736 000 korun, což je u tohoto barokního malíře nejlepší výsledek na českém aukčním trhu. 

Aukce nabídla i zcela ojedinělý obraz Přebíračka malíře a sochaře Jiřího Sopka, který se ze 120 000 Kč rychle vyšplhal až na konečných 620 000 korun a rovněž tak překonal autorovo tuzemské aukční maximum. Moderní malba byla zastoupena významným dílem Krajina od Josefa Šímy z roku 1964, která se z částky 1 500 000 korun dostala až na konečných 2 852 000 korun. Zaujalo také iniciační dílo Magdaleny Jetelové Das Fenster, které zrcadlí celou autorčinu budoucí tvorbu. Prodalo se v novém autorském rekordu za 682 000 korun.

Za velmi solidní cenu se vydražilo dílo Konstantina Makovského Podobizna mladé Římanky. Dílo jednoho z výrazných představitelů ruského malířství 19. století se z vyvolávací ceny 400 000 korun vyšplhalo na 1 054 000 korun. Dosáhlo tak druhé nejvyšší ceny za obraz tohoto autora na českém aukčním trhu. Zájmu dražitelů se dočkal dále Jiří Kolář a jeho chiasmáž na dřevě, kterou si nový majitel odnesl za 409 200 korun.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou „Večerní aukce nabídla díla cenná i překvapivá, tím pádem i sběratelsky přitažlivá. Rozhodně lze dnešní aukci zařadit mezi ty úspěšné,“ říká Tomáš Hejtmánek, jehož aukční síň Arthouse drží několik rekordů právě v prodeji starého užitého umění.

Na aukci se dražila i lákavá sochařská díla. Vůbec nejdráže prodávaným sochařským dílem v aktuálně pořádané aukci byla mramorová socha Po koupeli z 19. století od významného francouzského sochaře Jamese Pradiera, který vytvořil i náhrobek pro Napoleona Bonaparta v Paříži. Vášnivá licitace skončila částkou 2 108 000 korun. Zájem mezi sběrateli vzbudila i krásná socha pozdně gotické madony od neznámého rakouského mistra, která se vydražila za 1 178 000 korun. 

Tradičně silnou sekcí byly u Hejtmánků starožitnosti, v jejichž dražbách drží síň už řadu prvenství. Očekávaného maxima dosáhl figurální bronzový šestiramenný lustr z roku 1600 za 1 860 000 korun. Za pozornost rozhodně stojí i prodej habánské keramiky, kdy například habánský džbánek vystoupal z vyvolávacích 75 000 korun na sumu 347 200 korun.  Zaujaly i dvě kubistické židle Pavla Janáka vydražené za celkovou sumu 396 800 korun.   

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale nabízí i zajímavé a cenné kusy z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory slouží také jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Přestože na trhu působí pouhých pět let, její obrat ji na českém trhu vynesl mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a je držitelem řady aukčních rekordů. Celkem se zde vydražila díla za více než 350 000 000 korun.

Související

Více souvisejících

Galerie Arthouse Hejtmánek dražby aukce Obrazy kultura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy