Z nenávratna na výstavu. Pražská galerie Arthouse Hejtmánek objevuje dílo sochaře Milana Beránka

Praha – Pozoruhodný výtvarník a sochař Milan Beránek se konečně dočkal svojí první samostatné výstavy. Výběr z celoživotní tvorby, ovlivněné Marcelem Duchampem, Henry Moorem, Karlem Neprašem nebo Zbyňkem Sekalem, představí galerie Arthouse Hejtmánek v Praze-Bubenči.

Výtvarník, sochař a signatář Charty 77, Milan Beránek (1936) se poprvé dočkává svojí samostatné výstavy. Pražská galerie Arthouse Hejtmánek představí výběr z jeho celoživotní tvorby, v níž se odráží vliv Marcela Duchampa, Henryho Mooera, Karla Nepraše, Zbyňka Sekala nebo Libora Fáry a také éry komunismu, k níž jako člověk i umělec zaujímal celý život nesmiřitelný postoj.

Beránkovo dílo na poslední chvíli zachránil galerista a sběratel Tomáš Hejtmánek, který plastiky, kolorované objekty i asambláže ze dřeva odnesl krátce před stěhováním Milana Beránka z jeho bytu do své galerie, kde společně s nimi budou k vidění i umělcovy básně, dobové fotografie a nově natočený filmový dokument.

„Milan Beránek vytvořil mnoho děl velmi kvalitních, často ironických vůči vládě jedné strany, takže by byla velká škoda, aby on i jeho práce upadli v zapomnění. Mým cílem je jeho dílo nejen důstojně prezentovat, ale dostat ho i mezi sběratele a do galerií,“ říká Tomáš Hejtmánek, který je i autorem výstavy.

Tradičním materiálem v Beránkově tvorbě je sochařská plastelína, díky níž byl schopen přesně a svobodně realizovat své představy v plastických skicách, návrzích pro větší sochy i v drobných figurálních námětech. Zachycoval biblická témata nebo citové stavy, témata strachu nejistoty, zápasu či splynutí.

Další zajímavou částí Beránkova díla jsou objekty sestavené z nalezených věcí. Od šedesátých let soustavně vyhledával předměty, kterým dával nový smysl a nový život. Název díla pak většinou vtipně podtrhoval zvolený námět, nezřídka díla sarkasticky odpovídala na soudobou politickou situaci.

Výstavu Milana Beránka můžete navštívit od 5. října do 5. listopadu 2017 v galerii Arthouse Hejtmánek v Praze.

Související

Více souvisejících

Galerie Arthouse Hejtmánek výstavy Umění Sochy dokument

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy