Sochy

Beneš, Edvard

"Rasista a masový vrah." Sochu Edvarda Beneše někdo posprejoval, Petříček čin odsoudil

Na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah. Policie o tom dnes informovala na twitteru, po pachateli pátrá. Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka se nápis na soše objevil nejspíš v noci na dnešek. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) čin odsoudil.
Secret Bench of Knowledge

Zloději ukradli v Torontu sochu česko-kanadské umělkyně

Zloději v Kanadě ukradli železnou sochu, která váží asi 230 kilogramů a jejíž autorkou je česko-kanadská umělkyně Lea Vivot. Socha nazvaná The Secret Bench of Knowledge (Tajná lavička vědění) byla umístěna před domem ve Forest Hill, bývalé vesnici, která je nyní součástí Toronta, informují kanadská média.
Konstantin Rokossovskij

Rusko žádá objasnění krádeže sochy maršála SSSR v polské Lehnici

Rusko žádá od polských úřadů vyšetření čtvrteční krádeže sochy sovětského maršála Kostantina Rokossovského ze hřbitova ve městě Lehnice (Legnica). Informovala o tom dnes agentura TASS. Skulptura byla ještě týž den nalezna s uraženou hlavou, terčem vandalů se opakovaně stala i v minulosti.
Kryštof Kolumbus

Chicago dalo odstranit sochy Kryštofa Kolumba, chce tak snížit napětí ve městě

V americkém Chicagu dnes brzy ráno místního času odstranili na příkaz starostky Lori Lightfootové ze dvou tamních parků sochy italského mořeplavce Kryštofa Kolumba. Původní obyvatelé Spojených států ho řadí ke kolonizátorům a jeho sochy v minulých týdnech na mnoha místech USA ničili vandalové. Podobně tomu bylo i v Chicagu.
Na místě sochy Colstona se objevila aktivistka hnutí Black Lives Matter

V Británii nahradila otrokáře socha aktivistky hnutí Black Lives Matter

Demonstranti minulý měsíc v Bristolu ve Velké Británii strhli sochu otrokáře do řeky Avon. Původní bronzová socha Edwarda Colstona zde stála od roku 1895, již v minulosti čelila kritice a lidé žádali její odstranění. Nyní se na místě obchodníka s otroky nalézá nová socha s postavou aktivistky hnutí Black Lives Matter.
Chrám v Agrigentu

K řeckému chrámu na Sicílii se vrátí obří socha boha Atláse

Na své právoplatné místo před rozvalinami řeckého chrámu Dia Olympského ve městě Agrigento na Sicílii se brzy vrátí obrovská socha boha Atláse. Podle listu The Guardian to oznámil tamní archeologický park, který považuje dílo za jednu z nejvýznačnějších soch na tomto jihoitalském ostrově.
Ilustrační foto

Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit svoji zemi, která byla nejprve německou a později francouzskou a britskou kolonií. Rozhodl se k tomu už dávno předtím, než se ničení či odstraňování soch představitelů kolonialismu dostalo na celém světě do centra pozornosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše server BBC.
Ilustrační foto

Vandalové v USA poničili i památník spisovatele Cervantese, Španělsko protestuje

Španělské ministerstvo zahraničí začalo s iniciativou, která má zmírnit nevraživost některých lidí vůči historickému obrazu této země ve Spojených státech, kde byla v rámci protestů za rasovou rovnost v posledních týdnech poničena řada soch španělských i amerických historických osobností. Informoval o tom dnes deník El Mundo.
Kryštof Kolumbus

Španělská ministryně hájí sochy Kryštofa Kolumba, poslala demonstrantům vzkaz

Španělská ministryně školství Isabel Celaáová se zastala soch mořeplavce Kryštofa Kolumba, které strhávají účastníci demonstrací proti rasismu. Kolumba aktivisté často považují za symbol rasové nenávisti. Poukazují na to, že jeho plavby otevřely cestu k invazi ze starého kontinentu do Jižní i Severní Ameriky, která si vyžádala miliony životů původních obyvatel.
Moskva

Ruský prelát kritizuje strhávání soch otrokářů, vyčinil demonstrantům v USA

Vysoce postavený prelát ruské pravoslavné církve se podle agentury Interfax ozval proti odstraňování památníků historických osobností, které byly rasisty, otrokáři či obchodníky s otroky. Nejde prý o rasový problém, ale o boj o moc ve Spojených státech. I Rusové podle něj ve svých dějinách zažívali otroctví po staletí na vlastní kůži, ale už to nemají vůbec za zlé ani Tatarům, ani Turkům, ke kterým jezdí utrácet o dovolených.

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby

Milí moji, je druhá adventní neděle roku 2023 a spolu s ní jsou tu další Události Petra Nutila! 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy