Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit svoji zemi, která byla nejprve německou a později francouzskou a britskou kolonií. Rozhodl se k tomu už dávno předtím, než se ničení či odstraňování soch představitelů kolonialismu dostalo na celém světě do centra pozornosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše server BBC.

Essama se zaměřuje především na sochu francouzského generála z období druhé světové války Philippa Leclerca stojící v největším kamerunském městě Douala. Podle svých slov aktivista Leclercovu sochu nejméně dvacetkrát povalil a sedmkrát ji zbavil hlavy, a to holýma rukama. Úřady ji však pokaždé obnovily.

Essama si podle BBC vzal na paškál také sochu Gustava Nachtigala, německého lékaře a průzkumníka, který přicestoval na území Kamerunu v roce 1884, aby zde založil německou kolonii.

Úřady ale vnímají Essamovu činnost jako vandalství. Aktivista tak byl už několikrát uvězněn, odnětí svobody se ale opakovaně vyhnul zaplacením pokuty, na kterou mu přispěli jeho podporovatelé v zemi i příslušníci kamerunské komunity v zahraničí.

Essama by chtěl, aby sochy připomínající kolonialisty nahradila vyobrazení kamerunských a jiných afrických hrdinů, udělal by však výjimku pro světové osobnosti, které se zasazovaly o "dobro lidstva".

Nyní se už místo na ničení soch soustředí spíše na financování soch připomínajících Kameruňany. S jeho přispěním se tak v kamerunských městech nově vyjímají kamerunský fotbalista Samuel Mbappé Léppé a bývalý premiér země John Ngu Foncha.

Generál Leclerc je ve Francii oslavován za to, že po roce 1940 vedl vojska v tehdejších francouzských koloniích v Africe proti spojencům francouzského režimu ve Vichy, který kolaboroval s nacisty. Když generál v roce 1947 zemřel při pádu letadla v Alžírsku, tisíce Pařížanů vyšly do ulic, aby mu vzdaly hold. Kamerunský akademik Valere Epee uvedl, že generál Leclerc je v Kamerunu neoblíbený, protože se údajně nezajímal o místní obyvatelstvo. Jisté oblibě v zemi se však podle vědce těší francouzský generál a státník Charles De Gaulle.

Související

Více souvisejících

Sochy kamerun Black lives matter afrika kolonialismus

Aktuálně se děje

před 32 minutami

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

před 1 hodinou

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 1 hodinou

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 4 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy

Evropská unie oficiálně schválila zavedení odvetných cel na dovoz zboží ze Spojených států. Rozhodnutí je reakcí na jednostranné kroky prezidenta Donalda Trumpa, který v březnu uvalil plošná 25% cla na dovoz oceli a hliníku, a to nejen na EU, ale i na další země po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy