Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit svoji zemi, která byla nejprve německou a později francouzskou a britskou kolonií. Rozhodl se k tomu už dávno předtím, než se ničení či odstraňování soch představitelů kolonialismu dostalo na celém světě do centra pozornosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše server BBC.

Essama se zaměřuje především na sochu francouzského generála z období druhé světové války Philippa Leclerca stojící v největším kamerunském městě Douala. Podle svých slov aktivista Leclercovu sochu nejméně dvacetkrát povalil a sedmkrát ji zbavil hlavy, a to holýma rukama. Úřady ji však pokaždé obnovily.

Essama si podle BBC vzal na paškál také sochu Gustava Nachtigala, německého lékaře a průzkumníka, který přicestoval na území Kamerunu v roce 1884, aby zde založil německou kolonii.

Úřady ale vnímají Essamovu činnost jako vandalství. Aktivista tak byl už několikrát uvězněn, odnětí svobody se ale opakovaně vyhnul zaplacením pokuty, na kterou mu přispěli jeho podporovatelé v zemi i příslušníci kamerunské komunity v zahraničí.

Essama by chtěl, aby sochy připomínající kolonialisty nahradila vyobrazení kamerunských a jiných afrických hrdinů, udělal by však výjimku pro světové osobnosti, které se zasazovaly o "dobro lidstva".

Nyní se už místo na ničení soch soustředí spíše na financování soch připomínajících Kameruňany. S jeho přispěním se tak v kamerunských městech nově vyjímají kamerunský fotbalista Samuel Mbappé Léppé a bývalý premiér země John Ngu Foncha.

Generál Leclerc je ve Francii oslavován za to, že po roce 1940 vedl vojska v tehdejších francouzských koloniích v Africe proti spojencům francouzského režimu ve Vichy, který kolaboroval s nacisty. Když generál v roce 1947 zemřel při pádu letadla v Alžírsku, tisíce Pařížanů vyšly do ulic, aby mu vzdaly hold. Kamerunský akademik Valere Epee uvedl, že generál Leclerc je v Kamerunu neoblíbený, protože se údajně nezajímal o místní obyvatelstvo. Jisté oblibě v zemi se však podle vědce těší francouzský generál a státník Charles De Gaulle.

Související

Více souvisejících

Sochy kamerun Black lives matter afrika kolonialismus

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy