Protesty v USA pokračují. Dav paradoxně strhl sochu bojovníka za zrušení otroctví

I téměř měsíc po brutálním zákroku bělošského policisty, který skončil smrtí neozbrojeného černocha George Floyda, pokračuje ve Spojených státech vlna protestů, jejichž účastníci žádají změny fungování policie.

Zároveň se dál odstraňují sochy spojené s otrokářskou minulostí země: nejnovějším příkladem je památník někdejšího viceprezidenta USA a zastánce zotročování černochů Johna C. Calhouna v Charlestonu v Jižní Karolíně, informovala agentura AP. Ve Wisconsinu ale podle médií demonstranti v noci naopak strhli sochu jistého bojovníka za zrušení otroctví.

Terčem rozvášněného davu ve městě Madison se stala socha norského rodáka Hanse Christiana Hega, která nakonec skončila v místním jezeře Monona.

Statue of Hans Christian Heg has been pulled down at the Wisconsin State Capitol. Protesters got very confrontation when I tried to film. pic.twitter.com/p7ACUDz0SB

— Dylan Brogan (@telldylan) June 24, 2020

Stalo se tak v reakci na úterní zatčení demonstranta tmavé pleti, který podle policie svým vystupováním obtěžoval další lidi v centru města. Televize CBS News ale podotýká, že vandalové vyjádřili nesouhlas se zatčením zničením sochy člověka, který agitoval proti otroctví a padl v americké občanské válce na straně Severu.

"To, co se v noci na dnešek stalo v Madisonu, má pramálo společného s poklidnými protesty, které jsme po celém našem státě viděli v posledních týdnech. (...) Nesmíme dopustit, abychom zapomněli na důvod, proč tyto protesty začaly," napsal na twitteru guvernér Wisconsinu Tony Evers.

What happened in Madison last night presented a stark contrast from the peaceful protests we have seen across our state in recent weeks, including significant damage to state property.

— Governor Tony Evers (@GovEvers) June 24, 2020

Média kromě poničení Hegovy sochy zmiňovala i stržení jiného památníku a napadení státního zákonodárce Tima Carpentera, který předtím události fotografoval.

Odstranění Calhounovy sochy v Jižní Karolíně bylo naopak naplánované místními úřady. V úterý tento postup nejdříve jednomyslně schválilo městské zastupitelstvo v Charlestonu a po setmění začali dělníci pracovat na realizaci jejich rozhodnutí. Socha bývalého viceprezidenta i kongresmana v nadživotní velikosti se měla z náměstí Marion Square přesunout na "vhodné místo, kde bude ochráněna a uchována".

Sochy některých státníků či generálů v USA kvůli vazbám na otrokářskou minulost budí kontroverze již desetiletí. Mnoho měst v posledních týdnech přistoupilo k jejich odstraňování v reakci na vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě, které provázejí i útoky na podobné monumenty. V noci na úterý se skupinka demonstrantů ve Washingtonu neúspěšně pokoušela svrhnout sochu bývalého prezidenta Andrewa Jacksona v parku před Bílým domem, načež se jeho současný šéf Donald Trump na twitteru vyslovil pro tvrdý postup policie a soudů proti pachatelům podobných činů.

Nejsilnější americké protestní hnutí za poslední dekády nastartovala smrt 46letého Floyda, kterému při zatýkání bělošský policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Rozsah a intenzita protestů pramení i z toho, že květnový případ z Minneapolisu byl jen dalším z dlouhé řady podobných incidentů.

Účastníci demonstrací upozorňují mimo jiné i na zastřelení Breonny Taylorové při březnové razii v jejím bydlišti ve státě Kentucky. Policie města Louisville v úterý oznámila, že jednoho ze strážců zákona zapojených do této operace propustila.

Policie v březnu do bytu Taylorové vtrhla kvůli podezření, že místo je využíváno pro obchodování s drogami, a tvrdila, že vyšetřovatelé následně jen opětovali palbu od partnera Taylorové. Policejní velitel Robert Schroeder ale nyní vyjádřil "zděšení a údiv" nad postupem propuštěného detektiva Bretta Hankisona, informovala televize CNN.

Týdny manifestací v USA přinesly také řadu kroků a návrhů ve snaze změnit fungování policejních sborů. Jedním z hlavních požadavků demonstrantů je snižování policejních rozpočtů, které by umožnilo investice do alternativních mechanismů boje proti kriminalitě. Tyto apely zdá se vyslyšela starostka Seattlu Jenny Durkanová, která navrhne redukci rozpočtu místní policie o 20 milionů dolarů (přibližně 475 milionů Kč), tedy asi o pět procent. Durkanová zároveň žádá, aby policejní sbor vypracoval plán úspor v rozsahu až 50 procent oproti současnosti.

Související

Juraj Kucka (ještě v dresu Sparty)

Exsparťan na Ostrovech odmítl před zápasem pokleknout. Následně uvedl proč

Před víkendovým ligovým zápasem anglické nejvyšší fotbalové soutěže mezi Leeds a Watfordem se udál moment, který jistě zaujal nejednoho fanouška a vůbec člověka z anglické fotbalové veřejnosti. V dresu Watfordu totiž nastoupil slovenský fotbalista bývalý sparťan Juraj Kucka a právě on před tímto vzájemným duelem nepoklekl na podporu hnutí "Black Lives Matter". A kupodivu nebyl tehdy jediný. Stát zůstal i jeho spoluhráč tmavé pleti Emmanuel Dennis.

Více souvisejících

Black lives matter Demonstrace v USA USA (Spojené státy americké) Sochy

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy