Papež Jan Pavel II. vrhá kamenem. Socha vyvolala spory i posměšky

Spory v Polsku vyvolala socha zesnulého papeže Jana Pavla II. Dílo sochaře Jerzyho Kaliny na nádvoří Národního muzea ve Varšavě ztělesňuje polského rodáka, jak v papežském odění vrhá balvan u rudě zbarvené vodní plochy.

"V Kalinově pojetí není Jan Pavel II. bezmocným starým člověkem (...), ale titánem o nadlidské síle," pochvaluje si ministerstvo kultury, které na instalaci podle časopisu Wprost vynaložilo 125.000 zlotých, což odpovídá sumě tři čtvrtě milionu korun.

Every year when I am living away from home I join a different museum. This year it’s @Muzeum_Narodowe which I just joined today! I can’t wait to discover their diverse collection starting with #JerzyKalina’ ‘Poisoned Well’ out front...! pic.twitter.com/AVDuMg72JA

— Leslie Scanlon (@Scanlon_Leslie) September 25, 2020

"Kompozice se nepovedla. Místo patosu vyšla umělci groteska," usoudil o vyznění díla Piotr Rypson, který působil jako ředitel Národního muzea. "Umělec má privilegium páchat šílenství i hloupostí," ironicky připustil podle listu Gazeta Wyborcza.

Dílo podle deníku veřejnost pobavilo či vyděsilo, ale málokdo zůstal lhostejný. "Mimořádně neefektivní metoda chytání kaprů," poznamenal jeden z komentátorů v sociálních sítích. "Každý národ má takové Rudé moře, jaké si zaslouží," dodal další.

"Když jsem to poprvé uviděl, tak jsem si pomyslel: jejda, to je ale odvážný happening a nové umění! Jakým zázrakem nepřijel ministr kultury a všichni tajní s majáčkem a sirénou, aby odstranili vraždícího papeže, brodícího se v krvi svých obětí a hledajícího někoho, koho by kamenoval? To je bomba stokrát větší než duhová vlajka před kostelem a všechny duhy na světě. Modlím se, ať tu ještě chvilku vydrží," napsal novinář Leszek Talko.

https://t.co/WradjnrrrjNa dziedzińcu stołecznego Muzeum Narodowego stanął pomnik Jana Pawła II z meteorem uniesionym nad głową. Jego twórca, Jerzy Kalina, nie przewidział chyba skali poruszenia, jakie rzeźba wywołała w sieci. Czy autor płakał jak projektował to dzieło?? pic.twitter.com/3kZj6c22r9

— Adam Wir (@wir_adam) September 23, 2020

Kalina je podle zlých jazyků oblíbencem nynějšího režimu. Je totiž také autorem varšavského pomníku obětem letecké katastrofy u Smolenska, při které před deseti lety přišel o život tehdejší prezident - a bratr šéfa vládnoucí strany - Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Možná i proto se opozičně naladění vtipálci odhodlali k happeningu, kdy do bazénku s papežovou sochou vypustili obří nafukovací kachničku v narážce na přezdívku Jaroslawa Kaczyńského "kačer".

Autor při vernisáži vysvětloval umístění papežovy sochy u rudě zbarvené vodní plochy jako parafrázi na řeku Jordán, rudou vlajku a záměr komunistů ovládnout celý svět, ale triumfující papež do soukolí komunismu vrhá kámen.

A v neposlední řadě jde i o opak díla italského umělce Maurizia Cattelana La Nona Ora, které ztělesňuje Jana Pavla II. hroutícího se pod vahou meteoritu. To polské konzervativce pobouřilo.

Jan Pavel II. v čele katolické církve, velmi vážené v Polsku, je pokládán za jeden z faktorů, které přispěly k pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě na přelomu 80. a 90. let minulého století.

Související

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.
Jan Pavel II.

Poláci vyrazili do ulic. Pochodovali za pověst Jana Pavla II.

Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.

Více souvisejících

Papež Jan Pavel II. Polsko Sochy Umění zajímavosti kultura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy