Papež Jan Pavel II. vrhá kamenem. Socha vyvolala spory i posměšky

Spory v Polsku vyvolala socha zesnulého papeže Jana Pavla II. Dílo sochaře Jerzyho Kaliny na nádvoří Národního muzea ve Varšavě ztělesňuje polského rodáka, jak v papežském odění vrhá balvan u rudě zbarvené vodní plochy.

"V Kalinově pojetí není Jan Pavel II. bezmocným starým člověkem (...), ale titánem o nadlidské síle," pochvaluje si ministerstvo kultury, které na instalaci podle časopisu Wprost vynaložilo 125.000 zlotých, což odpovídá sumě tři čtvrtě milionu korun.

Every year when I am living away from home I join a different museum. This year it’s @Muzeum_Narodowe which I just joined today! I can’t wait to discover their diverse collection starting with #JerzyKalina’ ‘Poisoned Well’ out front...! pic.twitter.com/AVDuMg72JA

— Leslie Scanlon (@Scanlon_Leslie) September 25, 2020

"Kompozice se nepovedla. Místo patosu vyšla umělci groteska," usoudil o vyznění díla Piotr Rypson, který působil jako ředitel Národního muzea. "Umělec má privilegium páchat šílenství i hloupostí," ironicky připustil podle listu Gazeta Wyborcza.

Dílo podle deníku veřejnost pobavilo či vyděsilo, ale málokdo zůstal lhostejný. "Mimořádně neefektivní metoda chytání kaprů," poznamenal jeden z komentátorů v sociálních sítích. "Každý národ má takové Rudé moře, jaké si zaslouží," dodal další.

"Když jsem to poprvé uviděl, tak jsem si pomyslel: jejda, to je ale odvážný happening a nové umění! Jakým zázrakem nepřijel ministr kultury a všichni tajní s majáčkem a sirénou, aby odstranili vraždícího papeže, brodícího se v krvi svých obětí a hledajícího někoho, koho by kamenoval? To je bomba stokrát větší než duhová vlajka před kostelem a všechny duhy na světě. Modlím se, ať tu ještě chvilku vydrží," napsal novinář Leszek Talko.

https://t.co/WradjnrrrjNa dziedzińcu stołecznego Muzeum Narodowego stanął pomnik Jana Pawła II z meteorem uniesionym nad głową. Jego twórca, Jerzy Kalina, nie przewidział chyba skali poruszenia, jakie rzeźba wywołała w sieci. Czy autor płakał jak projektował to dzieło?? pic.twitter.com/3kZj6c22r9

— Adam Wir (@wir_adam) September 23, 2020

Kalina je podle zlých jazyků oblíbencem nynějšího režimu. Je totiž také autorem varšavského pomníku obětem letecké katastrofy u Smolenska, při které před deseti lety přišel o život tehdejší prezident - a bratr šéfa vládnoucí strany - Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Možná i proto se opozičně naladění vtipálci odhodlali k happeningu, kdy do bazénku s papežovou sochou vypustili obří nafukovací kachničku v narážce na přezdívku Jaroslawa Kaczyńského "kačer".

Autor při vernisáži vysvětloval umístění papežovy sochy u rudě zbarvené vodní plochy jako parafrázi na řeku Jordán, rudou vlajku a záměr komunistů ovládnout celý svět, ale triumfující papež do soukolí komunismu vrhá kámen.

A v neposlední řadě jde i o opak díla italského umělce Maurizia Cattelana La Nona Ora, které ztělesňuje Jana Pavla II. hroutícího se pod vahou meteoritu. To polské konzervativce pobouřilo.

Jan Pavel II. v čele katolické církve, velmi vážené v Polsku, je pokládán za jeden z faktorů, které přispěly k pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě na přelomu 80. a 90. let minulého století.

Související

Jan Pavel II.

Poláci vyrazili do ulic. Pochodovali za pověst Jana Pavla II.

Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.
Jan Graubner

Graubner se postavil za Jana Pavla II., připustil však i chyby

Pražský arcibiskup Jan Graubner se postavil za zesnulého papeže Jana Pavla II. Obvinění, že jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti, uvedl Graubner v prohlášení na webu České biskupské konference, které předsedá. Zmínil možné zapojení polské komunistické tajné policie. 

Více souvisejících

Papež Jan Pavel II. Polsko Sochy Umění zajímavosti kultura

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy