V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Françoise Hardyová byla známá francouzská zpěvačka, herečka a textařka, která se narodila 17. ledna 1944 v Paříži. Stala se ikonou francouzské pop music a jednou z nejvýraznějších postav hudební scény 60. let.

Hardyová začala svou kariéru v roce 1962 vydáním singlu "Tous les garçons et les filles", který se stal obrovským hitem a udělal z ní okamžitou hvězdu. Její hudba byla charakterizována jemným hlasem a melancholickými texty, často kombinujícími folk, pop a šanson. Její styl byl ovlivněn anglosaským rockem a popem, ale také tradiční francouzskou hudbou.

Právě se přehrává: Françoise Hardy - Le Temps de l'Amour

Françoise Hardy - Le Temps de l'Amour Video: YouTube

Kromě hudby se Hardyová také objevila ve filmech a televizi. Hrála v několika francouzských filmech, ale její hlavní vášní zůstala hudba.

Hardyová byla známá svou plachostí a introvertní povahou, což se často odráželo v jejích textech. Byla manželkou francouzského zpěváka Jacquese Dutronca, se kterým má syna Thomase Dutronca, který se také stal úspěšným hudebníkem.

Právě se přehrává: Françoise Hardy - Mon amie la rose

Françoise Hardy - Mon amie la rose Video: YouTube

Hardyová je považována za jednu z nejvlivnějších francouzských umělkyň své doby. Jako jediná hudebnice z Francie se objevila v žebříčku 200 nejlepších zpěváků všech dob, který v roce 2023 sestavil americký hudební magazín Rolling Stone.

Hardyová kromě rodné francouzštiny zpívala také v angličtině, italštině či němčině. Její kariéra trvala více než 50 let, přičemž vydala téměř 30 alb. Od roku 2004 bojovala s rakovinou.

Francoise Hardyová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy