Ve věku 73 let zemřel v sobotu legendární televizní moderátor Zbyněk Merunka, který patřil mezi nejvýraznější osobnosti české televizní žurnalistiky.
Informaci o jeho úmrtí potvrdila rodina pro Blesk. Podle slov jeho manželky, moderátorky Saši Merunkové, která jej po celý život podporovala, zemřel obklopen svými blízkými.
Zbyněk Merunka patřil k průkopníkům moderní televizní žurnalistiky a jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s televizní stanicí Nova, kde od jejího vzniku až do roku 1999 moderoval Televizní noviny.
Díky svému profesionálnímu vystupování a charismatu si získal přízeň statisíců diváků a stal se jedním z nejoblíbenějších moderátorů své doby. Ještě na začátku tohoto roku se několikrát objevil na veřejnosti, například při oslavách 30. výročí TV Nova, která na něj vzpomínala jako na jednu ze svých klíčových postav. Poslední veřejnou akcí, které se zúčastnil, byl zápas fotbalového týmu Amfora v červnu tohoto roku, kde již jeho zdravotní potíže byly patrné.
Podle rodiny moderátor bojoval s mimořádně vzácným onemocněním – Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění mozku způsobené priony, tedy infekčními bílkovinami, které se nekontrolovatelně množí v mozkové tkáni.
Choroba je vždy smrtelná a navzdory intenzivní péči lékařů a rodiny byl boj o jeho život marný. Přesto rodina zdůraznila, že nemoc nebyla spojena s bolestmi, což pro ně představuje určitou útěchu.
Manželka Zbyňka Merunky i jeho nejbližší poděkovali zaměstnancům hospicu Štrasburg v Praze, kteří se o moderátora v posledních dnech jeho života starali. Zvláštní dík vyjádřili také lékařům, kteří poskytovali nejen odbornou péči, ale také podporu rodině v nejtěžších chvílích. „Díky nim jsme mohli prožít poslední chvíle v klidu a důstojně Zbyňka vyprovodit,“ uvedla rodina.
Aktuálně se děje
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
včera
USA mají nový návrh týkající se Donbasu, oznámil Zelenskyj. Kyjev už jej nemusí předat Rusku
včera
Krajní pravice sílí po celé Evropě. Problémy má Starmer, Merz i Macron
včera
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
včera
Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu
včera
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Vítěz loňského ročníku Eurovize, švýcarský zpěvák Nemo, oznámil, že vrací svou trofej. Tento krok podnikl na protest proti přetrvávající účasti Izraele v této mezinárodní hudební soutěži. Šestadvacetiletý umělec, který je nebinární osobou, uvedl, že vnímá jasný rozpor mezi izraelskou účastí a ideály "jednoty, inkluze a důstojnosti", které se soutěž snaží zastávat.
Zdroj: Libor Novák