Zlatého medvěda za nejlepší film festivalu Berlinale získal dokument Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film 73. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale dnes v německé metropoli získal francouzskou-japonský dokument Sur l'Adamant (Na Adamantu) režiséra Nicolase Philiberta. O Zlatého medvěda, který je hlavním oceněním festivalu, se letos ucházelo 19 snímků. Český mezi nimi stejně jako loni chyběl.

Ústředním tématem vítězného filmu je plovoucí zdravotnické zařízení Adamant, které na Seině v srdci Paříže poskytuje ambulantní péči lidem s duševními poruchami. Diváci díky filmu mají možnost vstoupit na palubu lodi a setkat se s pacienty a pečovateli, kteří hledají nové možnosti, jak být spolu.

Sedmičlenná mezinárodní porota v hlavní soutěžní sekci vedle hlavní ceny rozdala i řadu Stříbrných medvědů, což jsou ocenění za jednotlivé filmařské a herecké kategorie. Stříbrného medvěda za nejlepší herecký výkon v hlavní roli si odnesla dívka Sofía Oterová za roli ve španělském dramatu 20.000 especies de abejas (20.000 druhů včel). Snímek vypráví příběh osmiletého dítěte, které chce žít svou pravou genderovou identitu.

Právě se přehrává: Sur l'Adamant - Trailer

Sur l'Adamant - Trailer Video: YouTube

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář udělila porota vedená americkou herečkou Kristen Stewartovou německé filmařce Angele Schanelecové za film Music (Hudba), který rovněž režírovala. Snímek se v abstraktní formě věnuje Oidipově mýtu, který je časově přesazen do období od 80. let 20. století do současnosti a který diváky zavede od řeckých pláží k berlínským jezerům.

Medvěda za nejlepší režii letos obdržel Francouz Philippe Garrel za francouzsko-švýcarské drama Le grand chariot (Velký vůz). Velkou cenu poroty si pak odneslo německé romantické drama Roter Himmel (Rudé nebe) německého režiséra Christiana Petzolda.

film Sur l'Adamant Berlinále

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy