Gäetan Dugas alias Monstrum. Muž, který kvůli překlepu způsobil smrt 700 tisíců lidí

Kanaďan Gäetan Dugas se stal známým jako Pacient Nula. Právě on měl být prvním šiřitelem viru HIV a díky následnému rozšiřování nemoci měl v následujících desetiletích připravit o život na 700 000 lidí. Jak se ale nyní zjistilo, nebyla to tak úplně pravda. A mnozí lidé mu smrt statisíců lidí přisuzují neprávem, díky překlepu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Gäetan Dugas
doporučujeme

Byl to zábavný sympatický muž, který měl množství přátel. Pracoval jako stevard mezinárodního letového provozu. V pracovním kolektivu byl oblíbený pro svůj smysl pro humor. Díky svému zaměstnání cestoval po celém světě. K seznamování využíval vzdálených destinací.

Vysokého blonďáka však ženy příliš nezajímaly, Dugas byl homosexuální orientace. Kanada sice nikdy nebyla vyloženě konzervativní zemí, ale přiznat veřejně v sedmdesátých letech odlišnou sexuální orientaci znamenalo osamělý život plný strachu a depresí.

Začátkem 80. let pochopil, že už s ním není něco v pořádku. Lékařský test zjistil, že trpí virem lidské imunitní nedostatečnosti HIV, který se stal novou hrozbou. Dugas k němu přišel nechráněným stykem. Ročně vystřídal 250 sexuálních partnerů.

Epidemiologové z Centra pro kontrolu chorob (CDC) v Los Angels se záležitostí začali zabývat. Každý z těchto mužů se mohl stát dalším šiřitelem. „Zkoumali, jak se virus vyvinul v populaci a odvodili, že ačkoliv byl Dugas raný případ, nebyl první. Pozdější genetické testování jeho stále uložené krve potvrdilo, že kmen AIDS, který měl, byl jedním z mnoha,“ napsali news.com.au.

V archivu CDC nesla jeho zdravotní karta pořadové číslo 057, s poznámkou „pacient O“. Písmeno „O“ je zkratka, která označovala pacienta Outside-Of-California, tedy žijícího mimo Kalifornii.

V roce 1987 se novinář Randy Shilts dostal k důvěrným záznamům z CDC. Nesprávně interpretoval písmeno „O“ a zaměnil ho za číslovku. Tak se stal z Dugase, který zemřel v roce 1984 Pacient Nula. Nazývali ho monstrem, které začalo šířit AIDS.

Posmrtného zadostiučinění se mu dostalo až nyní, kdy nové laboratorní metody dokázaly, že Dugas nebyl ani zdaleka první a původní šiřitel, dokonce ani nositel prvního virového kmene.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tenista Nadal se oženil, na svatbě měl i bývalého španělského krále

19.10.2019 16:49 Španělský tenista Rafael Nadal se oženil. Po čtrnáctileté známosti vstoupil devatenáctinásobný…

Existuje závislost na cukru? Lékaři vydali varovnou studii

19.10.2019 09:04 Lze hovořit o závislosti na cukru jako o závislosti na drogách? Podle Serge Ahmeda z francouzského…

Primark míří do Česka. Pro zákazníky má špatné zprávy

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, na Václavském náměstí se připravuje oblíbený obchod…

Bolí vás klouby? Pozor, v přípravcích s kolagenem je velký rozdíl

18.10.2019 18:44 Bolesti kloubů, ale i vrásky a ztráta pružnosti pokožky, typické projevy stárnutí, jsou kromě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama