KOMENTÁŘ | Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

A tak nyní například sledujeme, jak Slovensko kryje prokremelského propagandistu z českého sankčního seznamu. 

Jde o to, že slovenské ministerstvo vnitra poskytlo ochranu Arťomu Marčevskému. To je jeden z nedávno odhalených hybatelů vlivové prokremelské sítě kolem mediální platformy Voice of Europe. Je nesporné, že se tak stalo v přímém rozporu s bezpečnostními zájmy ČR, která Marčevského zařadila na doporučení BIS na sankční seznam. Důvodem byly zejména jeho aktivity, které měly dle BIS napomáhat rozkladu EU i promoskovským zájmům.

Připomeňme si kontext. Koncem března se vláda České republiky rozhodla na uzavřeném jednání o zařazení dvou fyzických a jedné právnické osoby na vnitrostátní sankční seznam. Jde o Viktora Volodymyrovyče Medvedčuka, Artema Pavloviče Marčevského a společnost Voice of Europe, s. r. o. Po zařazení na sankční seznam obstavil Finanční analytický úřad výše jmenovaným veškerý majetek a peníze na bankovních účtech.  

Proč? Prostřednictvím odhalené sítě mělo kromě jiného docházet k předávání peněz prorusky orientovaným evropským politikům. Z přijetí peněz je podezřelý například poslanec německé AfD Petr Bystroň.

Marčevskij přitom využíval finančních zdrojů proruského oligarchy Viktora Medvedčuka, blízkého přítele Vladimira Putina. A to dle BIS k financování spolupráce s novináři a ke skryté finanční podpoře vybraných jednotlivců z řad kandidátů ve volbách do Evropského parlamentu, za účelem podpory zahraničněpolitických zájmů Ruské federace a šíření protiukrajinské propagandy.

Svými vlastními slovy BIS předpokládala, že k podobným krokům jako česká vláda přistoupí i v dalších evropských státech. Což se alespoň zčásti na Slovensku nepotvrdilo. 

Most mezi východem a západem? Bláhová politika

I v Čechách se občas najde blouznivec, který sní o neutralitě a představuje si, že jeho zemi bude nejlépe v pozici chytré horákyně, ani na západě, ani na východě. Naposledy se o něco takového pod nálepkou „politiky všech azimutů“ pokoušel Miloš Zeman. V jeho případě se - stejně jako při současném slovenském pokusu o takový druh politiky - ukazuje, že nejde o politiku neutrální, ale jasně provýchodní. 

To mělo (a pravděpodobně i bude mít na Slovensku) zcela jasný výsledek. Izolaci a výrazné zhoršení pověsti celé země na mezinárodní scéně, především mezi partnery v EU a NATO. Vzpomeňme nakonec na prezidentství Miloše Zemana, blamáže čínských investic a poklonkování Rusku.  

Jde o politiku bláhovou, neboť podlézáním autoritářům v dlouhodobém horizontu nelze získat víc, než status úslužného poddaného na straně jedné, a odtažitost a nedůvěru na straně západních demokracií. 

Důvěra a respekt se totiž těžko a dlouho budují, ale rychle ztrácí. Je s podivem, že pro vlastní iluzi moci je Slovensko ochotno slevit z premisy, že partnerství s demokratickými státy a reálnými demokraciemi je nutně hodnotnější, než vazalství autoritářským režimům z východu. Nejde tu – jak by mohl kdekdo namítnout – o cosi na způsob kolonialistického vlivu, jako spíš o přihlášení se k hodnotám toho kterého azimutu. A jen jeden z nich obstál v dlouhodobém testu svobody a demokracie.  O tom není sporu.

Je smutné sledovat pomalé nabírání východních větrů do plachet našeho nejbližšího souseda. Rád bych doufal v to, že jej to neodnese příliš daleko do rudých vod a že se časem pokusí o změnu kurzu.  

Související

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých Komentář

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

Více souvisejících

komentář Slovensko Robert Fico Rusko Petr Bystroň Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 2 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 5 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 11 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

ODS na výkonné řadě neřešila Novotného. Starosta je nadále členem strany

Řeporyjský starosta Pavel Novotný je i po úterním jednání výkonné rady ODS nadále členem této vládní strany. Na setkání zmíněného orgánu ani nepadl návrh na vyloučení kontroverzního komunálního politika, informovala Česká televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy