Jeden lék selhal, hledání pokračuje. Pomáhá proti covidu-19 vitamín D?

Poté, co bylo na základě globální studie po celém světě zastaveno užívání hydroxychlorochinu, léku, který doporučoval sám americký prezident Donald Trump, se na sociálních sítích a internetu píše o další „zázračné“ látce. Je to obyčejný vitamín D.

Vitamíny, ilustrační foto
doporučujeme

Internetová smršť o vitamínu D jako zázračném léku na onemocnění covid-19 se spustila, když vědci z Velké Británie a z USA začali srovnávat hladiny vitamínu D v různých zemích světa a úmrtnost na covid-19. Výsledek naznačil, že země, které udávaly nižší hladiny vitamínu D, měly vyšší úmrtnost na covid-19.

Lidé začali hromadně užívat vitamín D, ale v mnohem větším množství, než je doporučená denní dávka, která se navíc v různých zemích liší. Ve Velké Británii je to 400 IU/den a USA doporučují až 600 IU/den, ale lidé ve strachu z covid-19 se pomocí vyhledávače Google snaží najít odpovědi na příjmy vitamínu D až 60 000 IU za týden, uvádí CNN.

Přestože vitamín D je nezbytný pro správné fungování imunitního systému, kardiovaskulárního systému a je důležitý pro správný vývoj kostí, přebytek vitamínu D v organismu je toxický. Může vést k hyperkalcemii, což je život ohrožující stav. V krvi se nahromadí příliš vápníků a dojde ke zvápnění kostí, k poškození srdce a ledvin, což vede k nevratnému poškození orgánů.

Čím více tělo stárne, tím je pro něj obtížnější tvorba vitamínu D a lidé nad 70 let by tedy měli užívat vyšší dávky. To platí i pro osoby trpící chronickým onemocněním nebo pro ty, kteří mají tmavou barvu pleti. V současné době se ukazuje, že tyto skupiny, které trpí nedostatkem vitamínů D jsou nejvíce ohroženi onemocněním covid-19.

Analýza z Velké Británie zjistila, že černoši umírají na covid-19 čtyřikrát častěji než lidé s bílou pletí. A lidé v Pákistánu, Indii a Bangladéši mají podle statistik významně vyšší riziko úmrtí. Afroameričané v USA, kteří představují 13,4 % obyvatelstva, představují 60 % úmrtí na covid-19. Senioři, kteří jsou nejohroženější skupinou, představují ve Velké Británii 38 % úmrtí na covid-19 a v USA je to 34,6 %.

Kvůli výskytu všemožných babských rad ohledně vitamínu D jako „zázračného“ léku na covid-19 musel National Health Service (NHS) vydat na svých webových stránkách následující prohlášení: „Byly zaznamenány zprávy o vitamínu D, že snižuje riziko onemocnění covid-19, ale neexistují o tom žádné důkazy.“

K varování se přidávají také vědci z Evropy i USA, protože panují obavy z užívání vitamínu D ve vyšších dávkách, než je doporučeno. „Tyto informace nejsou podpořeny žádnou studií na lidech, ale pouze na základě spekulací o předpokládaných mechanismech,“ varují vědci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si dnes připomíná upálení Jana Husa

06.07.2020 16:17 Česká republika si dnes připomíná odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl pro své názory…

Příchod Cyrila a Metoděje se slavil v březnu, Hus nebyl průkopník…

05.07.2020 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Vyzdvihuje jejich vlastenectví. Tradice Cyrila a Metoděje i mistra Jana Husa, jejichž…

Knihovna v USA žádá, aby lidé nedávali knihy do mikrovlnky

04.07.2020 20:54 Některé věci se zkrátka musí sdělit jasně. Tady je jedna z nich: Nezkoušejte knihy dávat do…

Kojení z pohledu historie: Výnosný byznys i nepřípustná vulgarita

04.07.2020 09:17 Až do moderní doby, kdy se poprvé na trhu objevila zdravotně nezávadná umělá výživa, představovalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy