Záběry televize Sky News z Demokratické republiky Kongo obletěly celý svět. V reportáži se objevily malé, vyčerpané, ušpiněné děti, které nosily těžké pytle s kobaltem. Padala slova o okamžité nápravě, konci nucené dětské práce a narovnání pracovních podmínek v afrických zemích. Nic z toho se ale zatím nestalo. Jedním z důvodů je i vysoká poptávka po tomto namodralém kovu, který se využívá například při výrobě elektroautomobilů.
Podle organizace UNICEF pracuje v drastických podmínkách v kobaltových dolech přes 40 tisíc dětí. Pro svou rostoucí strategickou a ekonomickou důležitost je téma kobaltu pro západní demokracie téměř nedotknutelné.
Právě Demokratická republika Kongo, na jejímž území se nachází největší známá ložiska kobaltu na světě, dodává do EU značné množství tohoto kovu, kterým unie sytí svou rostoucí poptávku.
Kobalt je klíčovou surovinou pro automobilový a technologický průmysl a ukazuje se, že bude nezbytným prvkem pro přechod od fosilních paliv k udržitelným zdrojům energie. Klimatický cíl EU pro rok 2030 poptávku po kobaltu jen zvýší.
Lidská práva jsou míň jak kus kovu?
Navzdory tomu, že Komise v rámci obchodních dohod uplatňuje přístup nulové tolerance vůči dětské práci, se podle zpráv agentur OSN odhaduje, že v jižní provincii Katanga pracuje v kobaltových dolech více než 40 000 dětí v nebezpečných podmínkách, s nedostatečným bezpečnostním vybavením a za velmi nízkou mzdu.
Rozpor mezi deklarovaným bojem za lidská práva a potřebou zaručit nepřetržité dodávky kobaltu do EU je tak do očí bijící. Evropská unie, která v rámci svých mezinárodních závazků finančně podporuje Demokratickou republiku Kongo, se musí rozhodnout, na které straně stojí.
Vymýtíme dětskou práci, tvrdí eurokomisař Schmidt
Eurokomisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmidt mi nedávno odpověděl, že je Komise plně připravena vymýtit dětskou práci do roku 2025. Zároveň potvrdil zahájení nového projektu zaměřeného na boj proti dětské práci v těžařském průmyslu. Plán, který by měl být přijat letos v září, fakticky zakazuje uvádění výrobků nucené práce, včetně nucené dětské práce, na trh EU.
Doufejme tedy, že boj proti nucené dětské práci nezůstane pouze na papíře či v hlavách unijních úředníků, protože tisíce kilometrů od nás pracují v otřesných podmínkách malé děti, které by měly být ve škole. Západní svět se rád ostře vymezuje proti těmto praktikám. Ale jen do doby, než si uvědomí, že bez těchto surovin nebudou další smartphony a elektroauta.
Související
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
komentář , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , děti , práce , afrika , Kongo
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 1 hodinou
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 2 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 2 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 3 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 4 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 5 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 5 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 6 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 6 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 7 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 8 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 9 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 10 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 10 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 11 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 12 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 13 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 13 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 21 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pogratuloval straně Tisza a jejímu lídrovi Péteru Magyarovi k vítězství v parlamentních volbách prostřednictvím příspěvku na sociálních sítích. Ve svém vzkazu zdůraznil, že za klíčové považuje především to, aby se v budoucí politice obou zemí prosadil konstruktivní přístup.
Zdroj: Libor Novák