Bleskové povodně na Moravě: Průtok řek stoupnul až stonásobně, v terénu je 160 hasičů

Po prudkých dešťových srážkách a bouřkách vzrostl v povodí Moravy průtok v některých tocích podle vodohospodářů až stonásobně. Většina toků je už ale po kulminaci. V tiskové zprávě to dnes kolem 11:30 uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce na Šumpersku, v Zábřehu na Moravě, v Jeseníkách a na Olomoucku. Oskava na Šumpersku zaznamenala 85 milimetrů srážek, tedy 85 litrů na metr čtvereční, Štíty u Zábřehu na Moravě 80 milimetrů, Dlouhé Stráně 75 milimetrů, Bělá pod Pradědem, Šerák, Jeseník, Velké Losiny, Hoštejn a Javorník 50 milimetrů.

Povodí Moravy má podle mluvčího technické pracovníky v terénu v zasažených oblastech, těžká technika je připravená zasáhnout. "Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. V současnosti je většina vodních toků po kulminaci," uvedl Chmelař.

Doplnil, že kvůli dotoku lze během dne předpokládat dosažení prvního či druhého povodňového stupně i v oblastech pod zasaženými místy.

Celkem 160 hasičů z celého regionu pomáhá na Uničovsku a Šumpersku odstraňovat následky přívalových dešťů. V postižené oblasti podle mluvčí hasičů Lucie Balážové zasahuje téměř 30 jednotek. Hasiči vyprošťují automobily z koryt řek, čistí komunikace, propustky mostů a čerpají vodu ze stovek objektů, informovala ČTK mluvčí hasičů. 

"Zasahujeme hlavně v Šumvaldu, kde je zřízen i štáb velitele zásahu. Na místě je těžká technika ze Záchranného útvaru Hlučín a ZÚ Jihlava s vyprošťovacím automobilem, hydraulickým nakládacím jeřábem, rypadlem i nakladačem. V postižené oblasti máme také naše speciální kontejnery, jejichž vybavení je určené pro čerpání vody a pro zajištění staticky narušených objektů," uvedla mluvčí.

V terénu máme nyní přes 20 jednotek. Na místo míří speciální technika ze ZÚ Hlučín,která bude vyprošťovat automobily z rozvodněného toku. Budeme čistit koryto řeky, na místo povoláváme statika,který bude hodnotit stabilitu zaplavených objektů. pic.twitter.com/NIp8BiEpAS

— Hasiči Olomouc ??‍?? (@hasici_olomouc) June 8, 2020

Práci hasičům v Šumvaldu komplikuje poškozená dopravní infrastruktura, utržené cesty i mosty. "Na místo byl povolán také statik, který zhodnotí stav zatopených objektů. Začínáme také čerpat vodu ze sklepů," doplnila mluvčí. Hasiči zasahují také v Dlouhé Loučce, kde čerpají převážně vodu ze zaplavených domů. Zatopená je zde i úpravna vody. Voda podle mluvčí hasičů zasáhla zhruba 80 objektů.

V okolí Oskavy a podél toku řeky hasiči s policisty pátrají po čtyřiasedmdesátileté ženě, pod níž se utrhl břeh rozvodněného potoka. "Jinak zde čerpáme vodu ze zatopených objektů. Jejich počet se též šplhá k osmi desítkám. Situace se zde pomalu uklidňuje. Řešit se bude také utržený most přes řeku Oskavu," dodala policejní mluvčí. Hasiči také ve spolupráci s krajským úřadem a vodohospodářskou společností zabezpečují dodávku pitné vody do postižené oblasti. Zajišťují také vysoušeče pro obyvatele, kteří mají zaplavené domy.

Podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) mají hasiči za sebou 186 výjezdů, o situaci informoval premiéra Andreje Babiše (ANO). "Chtěl bych vyzvat všechny, kdo mají k dispozici kontejnery nebo drobnou techniku, aby je mohli poskytnout. Pomoc bude koordinovat kraj. Chystáme také sbírku na pomoc obcím, škody budou obrovské," uvedl Okleštěk. Starosta Šumvaldu Josef Šenk dnes ČTK řekl, že jen na obecním majetku je odhaduje na čtvrt miliardy korun, se škodou na soukromém majetku to může podle něj být až 500 milionů korun.

Podle krajského ředitele hasičů Karla Koláříka bylo v první fázi prioritou záchrana lidí a to uvízlých ve vozidlech nebo na půdách domů. Zachránili tímto způsobem 30 lidí, dalších 30 evakuovali. "V této chvíli máme možnost ubytovat lidi na našem internátě v Uničově, v Šumvaldu máme připraveny prostory v kulturním zařízení, kde bychom v případě potřeby mohli navézt lůžka. Zatím to není potřeba, čtyři lidi máme tedy umístěny v Uničově, další lidé jsou u svých rodin," doplnil hejtman. Kraj i hasiči zároveň připravuje dezinfekci, která bude potřeba po odbahnění a vypláchnutí domácností. K dispozici jsou také tři cisterny na pitnou vodu.

Související

Více souvisejících

Povodně Olomoucký kraj řeky Počasí Bouřky Hasiči Ladislav Okleštěk (ANO)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 45 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

Zdroj: David Holub

Další zprávy