Letní počasí v Česku končí, patřilo k těm nejteplejším za 250 let

Letošní léto v pražském Klementinu se stalo pátým nejteplejším od roku 1775, odkdy se počasí na této nejstarší stanici v Česku nepřetržitě sleduje. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna dosáhla 22,2 stupně Celsia. Nyní už v Česku panuje meteorologický podzim, který potrvá do konce listopadu.

Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu. Průměrná teplota letošního léta v Klementinu byla o 1,5 stupně vyšší než meteorology používaný normál založený na údajích z let 1991-2020. Odchylka od dlouhodobého průměru z let 1775 až 2014 činila plus 3,2 stupně Celsia.

"Toto léto se svojí průměrnou teplotou zařadilo na páté místo mezi 248 dosavadních letních sezon od roku 1775, takže patří mezi dvě procenta nejteplejších letních sezon za toto období," uvedli meteorologové.

Všech pět nejteplejších letních sezon naměřili v Klementinu v tomto tisíciletí. Nejteplejší léto od roku 1775 bylo v roce 2019 s průměrnou teplotou 22,9 stupně, následují roky 2018, 2003, 2015 a 2022. Až za letošním létem figuruje na šestém místě léto 1834 s průměrnou teplotou 22,1 stupně Celsia. Naopak nejchladnější léto od roku 1775 bylo v roce 1844 s průměrnou teplotou 16,4 stupně.

Letošní červen s průměrnou teplotou 22,3 stupně Celsia se stal pátým nejteplejším za posledních 248 let. Červenec byl o něco chladnější, měsíční teplota činila v průměru rovných 22 stupňů, přesto se vešel mezi deset procent nejteplejších červenců za dosavadní měření. V srpnu naměřili v Klementinu průměrnou teplotu stejnou jako v červnu, tedy 22,3 stupně. Srpen 2022 se umístil na osmém místě historické tabulky.

Související

Více souvisejících

Počasí Léto

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy