Austrálie vydala nová varování před silným deštěm a záplavami

Australské úřady dnes vydaly čerstvé varování před záplavami a také rozhodnutí o evakuaci dalších lidí. Týká se to území, na němž žije až deset milionů lidí. V mnoha částech Austrálie i dnes silně prší, voda někde smetla domy, silnice i dobytek. Agentura Reuters situaci popisuje jako nejničivější déšť za půl století.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Meteorologická služba dnes vydala varování před déštěm ve všech australských státech s výjimkou Západní Austrálie. Varování se týká území o velikosti Aljašky a deseti milionů z 25 milionů Australanů. Premiér Scott Morrison před novináři řekl, že je situace složitá.

Odnikud zatím nejsou hlášena úmrtí, ale záchranáři museli v minulých dnech pomáhat několika tisícům lidí. Úřady nařídily evakuaci 18.400 lidí a připravily na možnou evakuaci dalších 22.000.

Na snímcích z Nového Jižního Walesu umístěných na sociální sítě jsou vidět uvízlá zvířata, stržené mosty a zaplavané domy. Na jedné fotografii je kamion narážející do mostu, na další auto unášené proudem vody. Jiné snímky zachytily množství pavouků a hadů snažících se zachránit se před vodou. V Novém Jižním Walesu prší čtvrtý den, pouze v Sydney odpoledne déšť dočasně ustal.

Dave Murray z North Richmondu, který leží severně od Sydney, kamerou připevněnou na čele ze svého člunu nafilmoval záchranu deseti sousedových krav. Přinutil je uplavat v toku hluboké vody 300 metrů. "Věděl jsem, že umí plavat, protože už jsem to jednou dělal, ale netušil jsem, že to umí tak dobře," řekl Murray.

Záchranáři ke svým operacím používají nafukovací čluny i plavidla s vesly používaná většinou k záchraně na pobřeží.

Přehrada Warragamba, která je hlavní zásobárnou vody pro Sydney, začala přetékat v sobotu a čeká se, že to tak zůstane nejméně týden. V létě, kdy Austrálii sužovalo sucho a požáry, nebyla naplněná ani do poloviny.

Federální ministr pro řízení mimořádných událostí David Littleproud řekl, že úřady začaly se supermarkety koordinovat zásobování lidí, kteří se nejsou schopni dostat do obchodů. Do přístavu v Newcastlu, který je největším světovým přístavem zabývajícím se exportem uhlí, byla kvůli narušené železniční dopravě přerušena navážka uhlí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Austrálii se řítí cyklon Seroja, úřady vyzvaly obyvatele, aby odjeli

10.04.2021 11:16 Úřady v Západní Austrálii dnes kvůli blížícímu se cyklonu Seroja vyzvaly obyvatele středozápadního…

Hurikány už nebudou pojmenovávány podle řecké abecedy

18.03.2021 17:05 Svět se již zřejmě nikdy nedočká hurikánů Pí, Sigma, či Omega. Světová meteorologická organizace …

Centrální část USA bičují deště, tornáda a sněhové bouře

14.03.2021 16:00 Centrální část Spojených států sužuje silný vítr, déšť i sněžení. Na severu Texasu hlásí úřady od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama