Bude hrát jednou fotbalová Sparta na Strahově? Ráda by tam vybudovala národní stadion

Plány vedení fotbalové pražské Sparty jsou smělé. Jednou se přesunout z Letné na Strahov a právě tam hrát své domácí zápasy. Proto by chtělo na mstě, kde momentálně stojí chátrající Stadion Evžena Rošického, vybudovat nový národní stadion, kde byb se vešlo 30 000 diváků a kde by své zápasy mohla hrát vedle Sparty i česká fotbalová reprezentace. Už během minulého týdne nabídla Sparta finanční pomoc Fotbalové asociaci ČR (FAČR), která dlouhodobě dluží za užívání strahovského stadionu České unii sportu (ČUS) a Českému atletickému svazu (ČAS). FAČR ale tuto nabídku odmítla s tím, že dluhy nakonec uhradí ze svého.

"Nabídli jsme FAČR podmínky financování, které byly v podstatě nejlepší, respektive s nejnižším úrokem ze všech zúčastněných nabídek. Nicméně FAČR se to rozhodl financovat z vlastních zdrojů. V tuto chvíli nevím, jak se situace bude vyvíjet," nechal se v pondělí k tomuto čtvrtečnímu rozhodnutí FAČR slyšet generální ředitel pražské Sparty František Čupr a pokračoval: "Byl jsem trochu překvapený, že reakce FAČR byla spíše vlažná. Pokud by za mnou někdo přišel a řekl mi, že mi postaví nový stadion za čtyři miliardy, asi bych měl poměrně velkou radost, což se nestalo. Doufám, že jednání budou pokračovat, protože stále mi to přijde jako smysluplný projekt jak pro český fotbal, tak i pro nás."

Jak František Čupr, jenž se k výstavbbě Národního stadionu jako jeden z mála fotbalových činovníků vyjadřuje takto otevřeně, o tomto projektu a o tom, že by se o jeho zrealizování postarala pražská Sparta, bavil už s bývalým vedením fotbalové asociace. "Vzhledem k tomu, že v České republice dlouho existovala poptávka po národním stadionu, která nicméně nikdy nebyla přijata ať už z vládních, nebo fotbalových struktur, a nikdy nedošlo k tomu, aby kdokoli tady chtěl postavit národní stadion, tak jsme se do toho vložili my jako Sparta. Řekli jsme, že i vzhledem k tomu, že na Strahově máme tréninkové prostory, umíme si představit, že bychom na Strahově postavili národní stadion s kapacitou 30.000 diváků plus. Toto téma bylo otevřeno," řekl.

Podle sparťanského funkcionáře je minimální šance na to, že by se měla infrastruktura aktuálního domácího stadionu pražské Sparty na Letné měla jakkoli významně zlepšit. Připomeňme, že poslední představba letenského stadionu se konala již před 27 lety a trvanlivost¨tohoto stadionu se tak chýlí ke konci. Mělo by v tomto ohledu jít o rok 2030. 

"Hrát na novém stadionu by pro nás bylo řešením. Tuto nabídku jsme následně poslali i novému vedení FAČR. Vzhledem k tomu, že se objevila otázka vyplacení historických závazků, které má Fotbalová asociace vůči Českému atletickému svazu a České unii sportu, nabídli jsme financování," sdělil Čupr a dodal: "V žádném případě to nebylo podmíněno tak, že my vám dáme financování, abyste si vyřešili závazky, a vy nám musíte umožnit postavit národní stadion. Nabídka byla koncipována tak, že zde od nás máte na rok a čtvrt nabídku velice levného financování, abyste si zvládli vyřešit svoje dluhy, problémy a v horizontu tohoto období bychom se pobavili o tom, jestli bychom našli společnou řeč na téma výstavby národního stadionu."

Že současný stav Stadionu Evřena Rošického je opravdu tristní, o tom samozřejmě muž, jenž je vedení pražské Sparty od září 2018, ví. "Nedá se tam hrát žádné větší utkání. Hraje tam naše 'béčko'. Kapacitně je to maximum, které je stadion schopen zvládnout. Už dříve jsme vytvořili časový rozvrh, kde jsme prezentovali Fotbalové asociaci, že poskytne pozemky s právem výstavby fotbalového stadionu. Žádná jiná infrastruktura by se tam nestavěla. My jako Sparta bychom se zavázali k tomu, že zde postavíme národní stadion s kapacitou minimálně 30 000 diváků, což by bylo předmětem diskuze s FAČR," řekl Čupr.

"Stadion by byl využíván i pro domácí zápasy Sparty. Fotbalová asociace by měla povinnost zde hrát reprezentační zápasy. Příjmy z ticketingu, případě z dalších služeb, které by byly na stadionu poskytovány, by byly příjmy Sparty. Fotbalová asociace by samozřejmě měla všechna místa, skyboxy, VIP místa, která musí mít. Současně bychom ročně platili pravidelný nájem z těchto pozemků, jehož výše by byla předmětem diskuze," prozradil dál sparťanský generální ředitel.

Ten měl tuto nabídku za výhodnou jak pro Spartu, tak pro asociaci. "Český fotbal by dostal národní stadion s velkou kapacitou, kde by se mohly hrát naše mezistátní utkání a kde by se teoreticky mohlo konat i finále Evropské ligy, případně Evropské konferenční ligy, protože s touto kapacitou by tato možnost byla. Měli bychom novou infrastrukturu, nový stadion pro naše zápasy. Současně by Fotbalová asociace ještě dostávala dostatečné příjmy z pronájmu. Přišlo nám to jako atraktivní nabídka, protože u výstavby nového stadionu se bavíme o třech čtyřech miliardách korun. Není návratná investice. Nedokážu si představit, že by se čtyři miliardy korun vrátily. Důvod je pro nás jasný, fanouškům bychom nabídli kvalitní infrastrukturu na novém stadionu. Proto tato investice," zakončil Čupr.

Dodejme, že výstavbu Národního stadionu řeší český fotbal už dlouhou dobu a kromě Strahova se v souvislosti s ním mluvilo o dalších možných lokalitách jako například o Stodůlkách či o Letňanech. Nikdy se však neuskutečnila a to především proto, že asociace marně žádala stát o to, aby projekt spolufinancoval. V tomto ohledu tak k tomu byla nejblíže v době, kdy byl českým premiérem Jiří Paroubek.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.
Ilustrační fotografie.

LFA si schválila změnu stanov. Skončí funkce předsedy, o chod asociace se budou starat kluby

Od příští sezóny bude zřizovatel tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Ligová fotbalová asociace (LFA) bez předsedy, a to na základě změny stanov, které si sama asociace tento týden ve čtvrtek odsouhlasila. Ve vedení LFA se tak nově objeví zástupci prvních čtyř klubů první ligy a k nim se pak ještě navíc přidá zástupce nejlepšího nepostupujícího celku z druhé ligy, přičemž každý z těchto celků bude mít právo vždy na jednoho člena. Obě profesionální soutěže pak bude mít pod sebou nově na starosti výkonný ředitel LFA, jehož funkce se tím tak výrazně posílí.

Více souvisejících

Fotbalová 1. liga ČR AC Sparta Praha Fotbal

Aktuálně se děje

před 38 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy