Bude hrát jednou fotbalová Sparta na Strahově? Ráda by tam vybudovala národní stadion

Plány vedení fotbalové pražské Sparty jsou smělé. Jednou se přesunout z Letné na Strahov a právě tam hrát své domácí zápasy. Proto by chtělo na mstě, kde momentálně stojí chátrající Stadion Evžena Rošického, vybudovat nový národní stadion, kde byb se vešlo 30 000 diváků a kde by své zápasy mohla hrát vedle Sparty i česká fotbalová reprezentace. Už během minulého týdne nabídla Sparta finanční pomoc Fotbalové asociaci ČR (FAČR), která dlouhodobě dluží za užívání strahovského stadionu České unii sportu (ČUS) a Českému atletickému svazu (ČAS). FAČR ale tuto nabídku odmítla s tím, že dluhy nakonec uhradí ze svého.

AC Sparta Praha

"Nabídli jsme FAČR podmínky financování, které byly v podstatě nejlepší, respektive s nejnižším úrokem ze všech zúčastněných nabídek. Nicméně FAČR se to rozhodl financovat z vlastních zdrojů. V tuto chvíli nevím, jak se situace bude vyvíjet," nechal se v pondělí k tomuto čtvrtečnímu rozhodnutí FAČR slyšet generální ředitel pražské Sparty František Čupr a pokračoval: "Byl jsem trochu překvapený, že reakce FAČR byla spíše vlažná. Pokud by za mnou někdo přišel a řekl mi, že mi postaví nový stadion za čtyři miliardy, asi bych měl poměrně velkou radost, což se nestalo. Doufám, že jednání budou pokračovat, protože stále mi to přijde jako smysluplný projekt jak pro český fotbal, tak i pro nás."

Jak František Čupr, jenž se k výstavbbě Národního stadionu jako jeden z mála fotbalových činovníků vyjadřuje takto otevřeně, o tomto projektu a o tom, že by se o jeho zrealizování postarala pražská Sparta, bavil už s bývalým vedením fotbalové asociace. "Vzhledem k tomu, že v České republice dlouho existovala poptávka po národním stadionu, která nicméně nikdy nebyla přijata ať už z vládních, nebo fotbalových struktur, a nikdy nedošlo k tomu, aby kdokoli tady chtěl postavit národní stadion, tak jsme se do toho vložili my jako Sparta. Řekli jsme, že i vzhledem k tomu, že na Strahově máme tréninkové prostory, umíme si představit, že bychom na Strahově postavili národní stadion s kapacitou 30.000 diváků plus. Toto téma bylo otevřeno," řekl.

Podle sparťanského funkcionáře je minimální šance na to, že by se měla infrastruktura aktuálního domácího stadionu pražské Sparty na Letné měla jakkoli významně zlepšit. Připomeňme, že poslední představba letenského stadionu se konala již před 27 lety a trvanlivost¨tohoto stadionu se tak chýlí ke konci. Mělo by v tomto ohledu jít o rok 2030. 

"Hrát na novém stadionu by pro nás bylo řešením. Tuto nabídku jsme následně poslali i novému vedení FAČR. Vzhledem k tomu, že se objevila otázka vyplacení historických závazků, které má Fotbalová asociace vůči Českému atletickému svazu a České unii sportu, nabídli jsme financování," sdělil Čupr a dodal: "V žádném případě to nebylo podmíněno tak, že my vám dáme financování, abyste si vyřešili závazky, a vy nám musíte umožnit postavit národní stadion. Nabídka byla koncipována tak, že zde od nás máte na rok a čtvrt nabídku velice levného financování, abyste si zvládli vyřešit svoje dluhy, problémy a v horizontu tohoto období bychom se pobavili o tom, jestli bychom našli společnou řeč na téma výstavby národního stadionu."

Že současný stav Stadionu Evřena Rošického je opravdu tristní, o tom samozřejmě muž, jenž je vedení pražské Sparty od září 2018, ví. "Nedá se tam hrát žádné větší utkání. Hraje tam naše 'béčko'. Kapacitně je to maximum, které je stadion schopen zvládnout. Už dříve jsme vytvořili časový rozvrh, kde jsme prezentovali Fotbalové asociaci, že poskytne pozemky s právem výstavby fotbalového stadionu. Žádná jiná infrastruktura by se tam nestavěla. My jako Sparta bychom se zavázali k tomu, že zde postavíme národní stadion s kapacitou minimálně 30 000 diváků, což by bylo předmětem diskuze s FAČR," řekl Čupr.

"Stadion by byl využíván i pro domácí zápasy Sparty. Fotbalová asociace by měla povinnost zde hrát reprezentační zápasy. Příjmy z ticketingu, případě z dalších služeb, které by byly na stadionu poskytovány, by byly příjmy Sparty. Fotbalová asociace by samozřejmě měla všechna místa, skyboxy, VIP místa, která musí mít. Současně bychom ročně platili pravidelný nájem z těchto pozemků, jehož výše by byla předmětem diskuze," prozradil dál sparťanský generální ředitel.

Ten měl tuto nabídku za výhodnou jak pro Spartu, tak pro asociaci. "Český fotbal by dostal národní stadion s velkou kapacitou, kde by se mohly hrát naše mezistátní utkání a kde by se teoreticky mohlo konat i finále Evropské ligy, případně Evropské konferenční ligy, protože s touto kapacitou by tato možnost byla. Měli bychom novou infrastrukturu, nový stadion pro naše zápasy. Současně by Fotbalová asociace ještě dostávala dostatečné příjmy z pronájmu. Přišlo nám to jako atraktivní nabídka, protože u výstavby nového stadionu se bavíme o třech čtyřech miliardách korun. Není návratná investice. Nedokážu si představit, že by se čtyři miliardy korun vrátily. Důvod je pro nás jasný, fanouškům bychom nabídli kvalitní infrastrukturu na novém stadionu. Proto tato investice," zakončil Čupr.

Dodejme, že výstavbu Národního stadionu řeší český fotbal už dlouhou dobu a kromě Strahova se v souvislosti s ním mluvilo o dalších možných lokalitách jako například o Stodůlkách či o Letňanech. Nikdy se však neuskutečnila a to především proto, že asociace marně žádala stát o to, aby projekt spolufinancoval. V tomto ohledu tak k tomu byla nejblíže v době, kdy byl českým premiérem Jiří Paroubek.

Rána pro reprezentaci. Závěr kvalifikace odehraje zřejmě bez Schicka, je…

25.10.2021 18:35 Na nedělní bundesligové utkání mezi Leverkusenem a Kolínem nad Rýnem nebude vzpomínat český…

Bývalý fotbalista Patrice Evra přiznal, že byl v dětství sexuálně zneužíván

24.10.2021 11:50 Svého času byl jednou z velkých fotbalových hvězd, především v letech 2006 až 2014, kdy oblékal…

Vrátí se Mourinho do Premier League? Oslovil ho tamní nově nejbohatší klub

23.10.2021 11:18 V souvislosti s posledním vystoupením AS Řím v Evropské konferenční lize, ve kterém ve čtvrtek…

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Čechům v souboji o druhé místo nepomohl ani vlastní gól. S Velšany…

08.10.2021 23:58 Aktualizováno Čeští fotbalisté měli v pátek večer na program v pražském Edenu jeden z veledůležitých soubojů v…

Šilhavý má další problém. Tréninku se nemohl zúčastnit Holeš a je otázka…

07.10.2021 20:00 Jen den před výkopem dalšího a tentokráte opravdu veledůležitého kvalifikačního zápasu mezi Českem…

Související:

Právě se děje

reklama