Křetínský se stal spoluvlastníkem West Hamu a prozradil, jak to bude se Spartou

Držitelem 27procentního podílu ve vedení anglického West Hamu United se ve středu stal prostřednictvím své investiční skupiny 1890s holdings a.s. český miliardář Daniel Křetínský, jenž je zároveň mimo jiné i vlastníkem pražské Sparty. Tuto skutečnost, o které se v posledních dnech ve fotbalové zákulisí spekulovalo, potvrdil i samotný klub, jenž se mimochodem nachází na třetí příčce anglické Premier League na svých webových stránkách.

Daniel Křetínský

"Jsem potěšen, že tato významná akvizice byla úspěšně dokončena. Jakožto vášnivý fotbalový fanoušek si velmi vážím výjimečné historie a tradice klubu West Ham United, stejně jako jeho věrné a nadšené fanouškovské základny," okomentoval svůj krok, tedy vstup do vedení londýnského klubu, samotný Daniel Křetínský.

"Společnost 1890s holdings a.s. dokončila akvizici 27 % akcií společnosti WH Holdings Ltd. a stala se tak spoluvlastníkem fotbalového klubu West Ham United," píše se pak v prohlášení společnosti.

Připomeňme, že společnost 1890s hodings a.s. je společnost nepřímo kontrolovaná Danielem Křetínským, který v ní drží 50% + 1 akcii, to spoluvlastník této společnosti Petr Tkáč má kromě jedné akcie v držení 44% a to prostřednictvím holdingové společnosti J&T Capital Partners. Zbývajících šest procent této společnosti pak mají v držení manažeři dlouhodobě spolupracující s Danielem Křetínským v energetice.

Z uzavřené dohody mezi oběma stranami vyplývá, že Daniel Křetínský spolu se svým kolegou Pavlem Horským se stanou členy společnosti WH Holdings Ltd. "Investice byla finalizována po pečlivých jednáních s akcionáři, mezi nimiž jsou i spolupředsedové představenstva West Ham United David Sullivan a David Gold," stojí konkrétně v tiskové zprávě. Za jak velkou sumu byla celá transakce nakonec realizována, nebylo pro zatím nikterak zveřejněno, ovšem v kuloárech se spekuluje o částce ve výši 150 milionů liber (v přepočtu zhruba 4,4 miliardy korun).

"Dohoda povede k dalšímu zlepšení finanční kondice klubu a to formou snížení jeho dlouhodobého dluhu. Počítá se i s možností investovat do dalších klíčových oblastí, aby se pokračovalo v nastoleném růstovém trendu, kterého dosáhl West Ham United v posledních letech," píše se dále v prohlášení společnosti 1890s holdings a.s.

A proč se rozhodl právě tento český podnikatel vstoupit do vedení londýnských "Kladivářů"? Podle něj je tento klub velkou inspirací, co se týče jeho sociálních programů a iniciativ. "Rozvoj a růst klubu v posledních letech je všem jasně patrný a jsem rád, že se jsem dostal možnost se podílet na úspěšné budoucnosti tohoto klubu. Poté, co jsem nedávno navštívil London Stadium a sledoval tým Davida Moyese, vím, že je skvělé stát se součástí rodiny West Ham United. Cítím se poctěn tím, že mám nyní možnost pomoci všem, kteří zde působí a navázat na hrdé tradice tohoto velkého klubu. Mým osobním cílem je pomoci nastavit spolupráci mezi AC Sparta Praha a West Ham United tak, aby z ní profitovaly oba kluby. Samozřejmě v rámci pravidel, která jsou nastavena ze strany UEFA. West Ham by se mohl stát branou do Premier League pro hráče z našeho regionu," uvedl k důvodům svého kroku Křetínský.

Mimochodem, v klubu už nyní působí hned trojice českých fotbalistů a to Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král, přičemž v těchto případech se jedná o exslávisty.

Osobnost Daniela Křetínského bude mezi samotnými fanoušky West Hamu vítána očividně vřele a stačil k tomu už jen zájem českého podnikatele o to, vstoupit do klubu. "Jménem představenstva jsem velmi potěšena, že mohu Daniela Křetínského, Pavla Horského a společnost 1890s holdings a.s. přivítat ve West Ham United. Vždy se snažíme o další pokrok a Danielovo zapojení přináší investice, které posilují pozici klubu a následně pomohou v rozvoji klíčových oblastí, na které se klub zaměřuje," nechala se slyšet přímo místopředsedkyně představenstva West Hamu United Karren Bradyová a pokračuje: "David Sullivan a David Gold byli vždy velmi otevření, pokud jde o hledání vhodných investorů, kteří by se k nim připojili na společné cestě s West Ham United, a Danielův silný obchodní talent i fotbalové zkušenosti budou pro klub velkým přínosem. Velmi se těšíme na spolupráci s ním a Pavlem."

Pro Spartu je důležité, že Křetínský nebude ve West Hamu majoritním vlastníkem

Samozřejmě, že hned vyvstaly otázky v souvislosti s příchodem Daniela Křetínského do vedení West Hamu. Předeším ta, jak to bude nyní s pražskou Spartou. Fanoušci Letenských mohou ale zůstat v lidu, neboť důležité pro ně je, že Křetínský nebude v londýnském klubu většinovým vlastníkem. Pokud by tomu tak bylo, porušovala by s tím pravidla UEFA, která v takovém případě zakazuje klubům ses tejným majoritníím vlastníkem nastupovat ve stejné evropské soutěži. Jak Sparta, tak West Ham totiž hraj letos Evropskou ligu.

„Vstupu Křetínského do West Hamu předcházela velmi důkladná právní analýza, která ukázala, že transakce se nedotkne účinkování ani jednoho z klubů v evropských pohárech," uvedl serveru sport.cz zdroj blízký fotbalové Spartě.

Fanoušci Sparty se obávají zda, se nebude Křetínský více soustředit na své zájmy na britských Ostrovech a zda tím tak neutrpí Sparta, především co se týče samotného chodu v tomto pražském klubu. „Vedení klubu ujišťuje, že akvizice Daniela Křetínského nebude mít žádný negativní vliv na Spartu a celou její organizaci. Zároveň se v souvislosti se vstupem Daniela Křetínského do světa Premier League nechystá prodej Sparty," nechal se však slyšet pro sport.cz ředitel komunikace pražské Sparty Ondřej Kasík.

Příchodem Daniela Křetínského do vedení West Hamu se tak může otevírat cesta do tohoto londýnského klubu i sparťanskému talentovi Adamu Hložkovi.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Sněhu si zatím moc neužijeme? Předpověď počasí na měsíc

27.11.2021 06:30 Z období do posledního předvánočního týdne byl ten uplynulý nejchladnější. Další týdny až do 19.…

Analýza na 90 procent potvrdila první výskyt varianty omikron v Česku

27.11.2021 21:40 Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z africké Namibie, na 90 procent…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

V klubu Juventusu Turín provedla finanční policie razii. Mezi podezřelými…

27.11.2021 09:49 Italská média informují o tom, že do tamního fotbalového velkoklubu Juventusu Turín vtrhla finanční…

Češi se na úvod baráže o fotbalové MS utkají se Švédy. Pak možná Rusko…

26.11.2021 19:07 V pátek se v sídle Mezinárodní fotbalové federace FIFA v Curychu losovala baráž o fotbbalové…

U fotbalistů Manchesteru United končí kouč Solskjaer. Nahradí ho Zidane?

21.11.2021 11:29 O konci norského kouče Oleho Gunnara Solskjaera na lavičce Manchesteru United se spekulovalo v…

Koronaviru podlehl běloruský fotbalista Kovba, bývalý hráč Sparty

18.11.2021 12:13 Bývalý fotbalista pražské Sparty a běloruské reprezentace Denis Kovba zemřel ve věku 42 let na…

Češi udolali v závěru kvalifikace Estonsko 2:0. Do baráže půjdou mezi…

16.11.2021 23:20 Česká fotbalová reprezentace v úterý večer zakončila svou pouť kvalifikací na MS 2022 duelem s…

Fotbalová reprezentace se bude muset obejít bez kouče Šilhavého. Má…

08.11.2021 19:31 Na nejbližších dvou zápasech české fotbalové reprezentace bebude přítomen u hrací plochy její kouč…

Na Kuvajt a Estonsko bez Čelůstky a Hložka. Sparťani mají problémy s…

07.11.2021 18:44 Českou fotbalovou reprezentaci čeká během následujících dvou týdnů dva zápasy. Nejprve ve čtvrtek v…

Dohodnuto. Novým trenérem fotbalové Barcelony se stala opravdu klubová…

06.11.2021 10:24 To, o čem se začalo spekulovat prakticky ihned po konci nizozemského stratéga na lavičce…

Bývalí šéfové UEFA a FIFA Platini a Blatter půjdou před soud. Obžalovali…

02.11.2021 19:23 Bývalí předsedové Evropské fotbalové unie UEFA a Mezinárodní fotbalové federace FIFA Michel Platini…

Messi se chce vrátit do Barcelony. Ovšem už ne jako hráč, ale jako…

01.11.2021 19:09 Jeden z nejlepších fotbalistů světa Argentinec Lionel Messi se nechal slyšet, že se chce do…

Související:

Právě se děje

reklama