Češi se nechají lehce napálit. Podvodníkům posílají miliony

Češi kvůli krádežím údajů k bankovním účtům a kartám přijdou ročně o desítky milionů korun. Do jejich e-mailových schránek během roku přijdou miliony podvodných zpráv, nejčastěji z Afriky a Číny. Vyplývá to z údajů projektu Digitální pevnost.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Tento tzv. phishing je druh spamu, který se z adresátů snaží získat osobní údaje, jako je například heslo k internetovému bankovnictví, nebo je navádí na škodlivé webové odkazy. Čechům podle odhadu odborníků na kyberbezpečnost denně do schránek přichází desetitisíce podvodných e-mailů.

"Díky antispamovým filtrům se k uživatelům dostane jen zlomek odeslaných podvodných e-mailů, i tak jde ale o velmi vysoká čísla. Úspěšné jsou v Česku tisíce případů útoků za rok, oficiální statistiky ale neexistují, protože oběti často úspěšný útok nepoznají, nebo se ho stydí nahlásit," uvedl odborník Digitální pevnosti Pavel Řezníček.

Útočníci se v podvodných e-mailech často vydávají za oficiální instituce, například banku, finanční úřad, poštu nebo loterijní společnost. Česká spořitelna nedávno například varovala před e-mailem, který jejím jménem žádal příjemce o obnovení přihlašovacích údajů. Odborníci v posledních letech evidují vyšší výskyt podvodů na sociálních sítích, které častěji slouží k cíleným útokům na předem vybrané oběti.

Útoky do České republiky podle dat projektu Digitální pevnost nejčastěji směřují z Afriky a Číny, a to kvůli složité právní vymahatelnosti. Odhalení skutečného původu útoku je velmi problematické a povede se to jen ve zlomku případů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Urážíte Romy či muslimy? Anonymita internetu je zdánlivá, právo platí i…

16.10.2019 16:14 Aktualizováno Anonymita internetu je často jen zdánlivá a pisatelé by měli vědět, že jsou dohledatelní a mohou…

Prahu a střední Čechy postihl rozsáhlý výpadek internetu

13.10.2019 15:56 Část uživatelů internetu v Praze a ve středních Čechách měla dnes dopoledne problémy s připojením k…

Twitter hasí skandál. Používal kontakty uživatelů k cílené reklamě

09.10.2019 10:03 Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť se omluvila za "neúmyslné"…

Vyhledávání Chramostové na internetu na chvíli překonalo Gotta

07.10.2019 16:48 Vyhledávání na internetu v souvislosti s úmrtím herečky Vlasty Chramostové v neděli na krátkou dobu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama