Jak doma zrychlit internet? Pomoci může alobal, mikrovlnka a řada dalších věcí

Miliony lidí se kvůli koronaviru ocitly ze dne na den doma, kde se jejich nejlepší přítelem stal internet. Streamovací služby zažívají druhé Vánoce, herní servery se plní k prasknutí, a internetoví poskytovatelé pociťují nebývalý nápor. Ten mohou pozorovat i lidé v domácnostech, server televize BBC se proto rozhodl sepsat několik zásad, jak si doma užít rychlý a stabilní internet.

Ilustrační foto
doporučujeme

Televize BBC vychází z rad poskytnutých vládní telekomunikační agenturou Ofcom. Ta například upozornila, že používání mikrovlnné trouby může negativně ovlivnit wi-fi signál a zpomalit ho, či znestabilnit.

"Nepoužívejte mikrovlnnou troubu, když pořádáte videohovory, sledujete videa ve vysokém rozlišení nebo děláte něco jiného důležitého on-line," píše web televize BBC.

Internetoví uživatelé by podle rad rovněž měli umístit svůj modem či router co nejdále od jiných zařízení, která mohou rušit signál, například na stůl nebo na poličku, nikoli na podlahu.

Při telefonování přes internet zvažte také vypnutí videa a používání pouze zvuku. Ten je na internetové připojení podstatně méně náročný, než přenos videa. 

BBC také radí provozovat tyto hovory v méně obvyklých časech a vyhnout se tak prime timu, kdy jsou k internetu připojeni všichni. Většinou jde o odpolední a večerní hodiny.

Chcete-li dosáhnout nejlepších rychlostí širokopásmového připojení, použijte ethernetový kabel k připojení počítače přímo k routeru, nikoli Wi-Fi. Pokud je to možné, zkuste k tomu ale nepoužívat prodlužovací kabel, který může způsobit rušení, což by mohlo snížit rychlost připojení.

Mezi zařízení, která mohou rušit signály směrovače a snižovat rychlost a kvalitu přenosu wi-fi, patří bezdrátové telefony, dětské chůvičky, halogenové žárovky, stmívače, počítačové reproduktory, televizory a monitory.

Ofcom také navrhuje, aby lidí odpojili od wi-fi přístroje, které nepoužívají. 
"Čím více zařízení je připojeno k vaší wi-fi, tím nižší je vaše rychlost," uvádí s tím, že zařízení jako tablety a chytré telefony jsou připojeny takzvaně na pozadí, tedy stahují data i když je zrovna nepoužíváte. 

I vysoce reflektivní materiál dokáže bezdrátové vlny nasměřovat tam, kde jsou nejvíc potřeba a naopak jim zabrání proniknout do míst, kde je příliš nevyužijete. 

Vědci z Univerzity ve Washingtonu už před několika lety zjistili, že lze z tenké vrstvy alobalu postavit domácí reflektor, který dokáže přesměrovat wi-fi signál do těch nejpotřebnějších míst. Ve skutečnosti se nejedná o posílení signálu jako takového, ale o přesměrování již existujícího. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová strategie: Česko plánuje osvětu o kyberbezpečnosti, má zlepšit i…

28.11.2020 09:41 Česko by v příštích letech mělo začleňovat problematiku kyberbezpečnosti do všech úrovní…

Nová éra internetu? Británie chce zásadně omezit firmy Google či Facebook

27.11.2020 16:52 Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a…

Pozor na phishing. Počet hackerských útoků před Black Friday stoupl…

26.11.2020 16:11 Počet phishingových útoků se speciálními nabídkami a slevami se za posledních šest týdnů zvýšil…

Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média

25.11.2020 18:38 Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg po amerických prezidentských volbách kvůli lavině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama