Společnost O2 Czech Republic se dostala pod palbu kritiky poté, co bez aktivního souhlasu svých zákazníků převedla uživatele stávající služby O2 TV na novou streamovací platformu Oneplay, vytvořenou ve spolupráci s Voyo. Mnozí spotřebitelé se proti tomuto kroku ohradili, zejména kvůli výraznému navýšení ceny a složitému postupu při pokusu o výpověď smlouvy, uvedl dTest.
Podle zákona o elektronických komunikacích mohou poskytovatelé měnit podmínky smluv, pokud o tom spotřebitele jasně a srozumitelně informují alespoň měsíc předem a současně jim umožní smlouvu bez sankcí ukončit. V tomto případě byli zákazníci sice informováni dopisem nebo e-mailem o plánovaném převedení na novou službu, ale chyběla jednoduchá možnost, jak změnu odmítnout.
Spotřebitelé upozorňují, že nelze výpověď podat odpovědí na e-mail, jak by bylo nejpřirozenější. O2 odkazuje na zákaznickou linku, kde však lidé často narazili na automatizovaný systém, který jim neporozuměl nebo výpověď neumožnil.
Stejnou zkušenost má i redakce serveru EuroZprávy.cz, které se nepovedlo opakovaně spojit s operátorem a neuspěla ani na online chatu. Ani jeden ze systémů nebyl schopen, či spíše ochoten propojit zákazníka s živou osobou. Reálnou možností tak zůstává jen zaslání dopisu s dodejkou (za více než 100 Kč) nebo osobní návštěva pobočky.
Zkušenosti z poradny spotřebitelské organizace dTest a platformy VašeStížnosti.cz ale ukazují, že ani na pobočkách zákazníci neuspěli. Pracovníci jim často sdělili, že výpověď je možná až od dne, kdy nová služba vstoupí v platnost a je zpoplatněna – tedy nikoli preventivně, jak ukládá zákon. Stejné zkušenosti mají i lidé, kteří se na zákaznické lince nakonec dovolali živému operátorovi.
Některým zákazníkům se tak cena za službu skokově zvýšila ze 100 Kč měsíčně až na 399 Kč. „Při sjednání služby mi bylo řečeno, že cena zůstane napořád. Teď mi ji navyšují téměř čtyřnásobně,“ stěžuje si jedna ze zákaznic na webu VašeStížnosti.cz.
Spotřebitelská organizace upozorňuje, že postup operátora by mohl být vyhodnocen jako nekalá obchodní praktika, a vyzývá všechny postižené zákazníky, aby podali podnět k Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten může zahájit správní řízení a případně udělit sankce.
Zatímco O2 hovoří o rozšíření nabídky pro zákazníky a o „inovaci“, spotřebitelé vnímají automatické převedení na jinou, výrazně dražší službu bez jednoduché možnosti nesouhlasit jako nátlak a porušení jejich práv. Jedním z problémů je například aktivace služby Oneplay pro uživatele internetových tarifů O2. Ti, kteří donedávna využívali pouze internet a o O2 TV nestáli, se následně v e-mailu dozvěděli, že jim bude Oneplay aktivován, často za nemalý poplatek.
Operátor už ale neinformoval o možnosti předělání na tarif Oneplay k internetu, který je podobně jako původní O2 TV k internetu zdarma. Tato možnost ale není zákazníkům přímo sdělena a hrozí tedy, že lidé, kteří o ni nejsou informováni, budou nuceni platit za televizní službu, kterou ani nevyužívají.
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě