YouTube zablokoval v celé Evropě kanály spjaté s ruskými médii RT a Sputnik

Provozovatel internetové služby YouTube s okamžitou platností zablokoval po celé Evropě kanály spojené s ruskou státní televizí RT a s ruským webem Sputnik, označovaným za dezinformační.

YouTube

Zdůvodnil to situací na Ukrajině, řekla dnes ČTK mluvčí firmy Google v České republice Alžběta Houzarová. Vlastníkem YouTube je americká společnosti Google ze skupiny Alphabet.

"Bude sice nějakou chvilku trvat, než to těmi systémy projde, ale začalo to platit okamžitě. Zároveň naše týmy situaci nepřetržitě monitorují a rychle reagují," řekla Houzarová.

Ruské televize napojené na stát už od minulého týdne blokují čeští operátoři T-Mobile nebo O2. Internetové sdružení CZ.NIC zároveň zablokovalo osm proruských dezinformačních webů s koncovkou .cz.

YouTube je největší světový web s videoobsahem.

Technologičtí giganti řeší, jak přistupovat k ruské propagandě

V době, kdy válku na Ukrajině sledují lidé po celém světě na sociálních sítích, čelí velké technologické společnosti sílícím výzvám, aby zabránily ruským státním médiím používat sociální sítě k šíření propagandy a dezinformací, píše agentura AP.

Google dnes oznámil, že "okamžitě" zablokuje youtubové kanály těchto platforem v Evropě, ale připustil, že "bude chvíli trvat, než naše systémy začnou plně fungovat".

Jiné technologické společnosti s americkými majiteli dosud zvolily skromnější změny, jako je omezení dosahu Kremlu, označování příspěvků tak, aby uživatelé věděli, že jejich zdrojem je ruská vláda, a odříznutí ruských státních orgánů od jakýchkoliv příjmů z reklam.

Změny jsou opatrným balancováním, jehož cílem je zpomalit pumpování kremelské propagandy do sociálních sítí, aniž by to ruské úřady rozhněvalo natolik, že by se v době války rozhodly odříznout od těchto platforem vlastní občany. Agentuře AP to sdělila Katie Harbathová, která ve ve Facebooku řídila oddělení veřejné politiky.

"Snaží se jít po této tenké hranici, je to takový tanec mezi vejci," poznamenala Harbathová, která nyní vede odbor pro technologie a demokracii v Mezinárodním republikánském institutu (IRI). "Chceme se postavit Rusku, ale také tam nechceme být zrušeni. Jak daleko můžeme zajít?" uvedla.

Společnost Meta, která vlastní Facebook a Instagram, v pondělí oznámila, že v Evropě omezí přístup k Moskvou podporované stanici RT (Russia Today) a internetovému serveru Sputnik. Stalo se tak poté, co předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová o víkendu oznámila, že úředníci pracují na zákazu těchto stránek v celé EU. Google dnes zmíněné ruské kanály zablokoval na YouTube v Evropě.

Spojené státy podobné rozhodnutí neučinily a sankce proti ruským státním médiím nezavedly. Americké technologické společnosti se tak s otázkou, jak omezit dosah Kremlu, potýkají samy a výsledky jsou smíšené, píše AP.

Účty RT a dalších ruských státních médií jsou na facebooku v USA stále dostupné. Společnost Twitter v pondělí oznámila, že přidá štítky k obsahu z kremelských webů. V této souvislosti uvedla, že v posledních dnech zaznamenala denně přes 45.000 tweetů od uživatelů, kteří sdíleli odkazy na média napojená na Rusko. Společnost zároveň uvedla, že ve své vyhledávací funkci nebude doporučovat ani odkazovat uživatele na webové stránky přidružené k Rusku.

Meta o víkendu také oznámila, že zakáže reklamy ruských státních médií a že odstranila síť 40 falešných profilů, stránek a skupin, které publikovaly proruské příspěvky. Inkriminovaná síť využívala fiktivní novináře a odborníky, ale neměla příliš velké publikum. Facebook začal označovat státem kontrolovaná média v roce 2020.

Společnost Microsoft mezitím oznámila, že nebude zveřejňovat obsah nebo reklamy RT a Sputniku a nebude nabízet aplikace RT ve svém obchodě s aplikacemi. YouTube společnosti Google zakázal ruským státním médiím z této platformy finančně těžit prostřednictvím reklam, ačkoli tam ruská média nadále nahrávají videa každých pár minut. V Evropě však provozovatel YouTube dnes s okamžitou platností zablokoval kanály spojené s televizí RT a webem Sputnik.

Čínská platforma TikTok, která je díky krátkým vtipným videím populární v USA, naopak nechává proruskou propagandu na své platformě vzkvétat. Na žádost AP o komentář TikTok nereagoval.

Na nedávném videu, zveřejněném na kanálu RT na TikToku, je klip Stevea Bannona, bývalého poradce exprezidenta USA Donalda Trumpa, který nyní moderuje podcast se zálibou v dezinformacích a konspiračních teoriích.

"Ukrajina ani není země. Je to svým způsobem koncept," prohlásil Bannon , přičemž opakoval tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina. "Takže když mluvíme o suverenitě a sebeurčení, je to jen zkorumpovaná oblast, kterou Clintonovi proměnili v kolonii, kde mohou krást peníze," prohlásil Bannon.

Snahy Facebooku omezit dosah ruských státních médií již vyvolaly hněv ruských představitelů. Minulý týden zástupci společnosti Meta uvedli, že odmítli ruskou žádost o zastavení ověřování faktů nebo označování příspěvků ruských státních médií. Představitelé Kremlu reagovali omezením přístupu na facebook.

Meta také odmítla žádosti představitelů Ukrajiny, kteří ji požádali, aby zabránila v přístupu k jejím platformám v Rusku. Takový krok by podle Nicka Clegga, nedávno jmenovaného viceprezidenta pro globální záležitosti ve společnosti Meta, zabránil běžným Rusům používat platformy společnosti k tomu, aby se dozvěděli o válce, vyjádřili své názory nebo organizovali protesty.

"Věříme, že vypnutí našich služeb by umlčelo důležité projevy v rozhodující chvíli," napsal Clegg v neděli na twitteru.

Agresivnější označování státních médií a kroky ke snížení upozorňování na jejich obsah on-line by mohly šíření škodlivého materiálu omezit, aniž by došlo k odříznutí klíčového zdroje informací, míní Alexandra Givensová, která je ředitelkou washingtonského neziskového Centra pro demokracii a technologie. "Tyto platformy jsou cestou, jak se disidenti mohou organizovat a odporovat," poznamenala. "Nejjasnějším náznakem toho je, že se režim snažil odstranit přístup k facebooku a twitteru," dodala.

Rusko strávilo roky vytvářením svého rozsáhlého propagandistického aparátu, který se může pochlubit desítkami stránek, jež cílí na miliony lidí v různých jazycích. Tato příprava ztěžuje jakékoli technologické společnosti rychlou reakci, řekl Graham Shellenberger z Miburo Solutions, což je společnost, která sleduje dezinformace.

"Je to systém, který se budoval více než deset let, zejména pokud jde o Ukrajinu," poznamenal Shellenberger. Dodal, že Rusko vytvořilo rozsáhlou síť stránek a komunikačních kanálů, "a najednou proti tomu začínáme zasahovat".

Témata: Youtube | EuroZprávy.cz

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Koupím Coca-Colu a vrátím do ní kokain, napsal Musk

28.04.2022 10:21 Šéf společností Tesla a SpaceX Elon Musk, který tento týden dosáhl dohody ohledně převzetí firmy…

Počet kybernetických útoků v Česku se v souvislosti s válkou výrazně…

22.04.2022 15:14 Počet kybernetických útoků v Česku se v souvislosti s válkou na Ukrajině výrazně nezvýšil. Trvalý…

Moderování obsahu na sociálních sítích nutí uživatele psát kódovanou řečí

16.04.2022 08:54 Výraz "neživý" místo slova mrtvý, "pikantní lilek" místo vibrátoru nebo zkratka SA zastupující…

Ruský cenzurní úřad chce, aby Google odstranil údajné výhrůžky ruským…

11.04.2022 16:52 Ruský cenzurní úřad žádá Google, aby ze své platformy okamžitě odstranil údajné výhrůžky ruským…

Související:

Právě se děje

reklama