Bůh hromu zneškodní drony. Americká armáda vyvíjí novou zbraň

Americké letectvo testuje mikrovlnný systém THOR III, který dokáže zneškodnit desítky dronů najednou. Nový vysoce výkonný nástroj lze umístit na základnách po celém světe. Systém byl rychle vyvinutý za zhruba 15 miliónů dolarů. Pokud se naplní očekávání, tento systém bude k dispozici někdy v příštím roce.

THOR III
doporučujeme

Drony jsou stále častěji využívané jako zbraně na bojištích po celém světě. Navíc se jedná o levný vojenský materiál a není tak problém ho na sebevražedné útoky posílat v rojích. Na obranu se nabízí rušení signálu, jenže to obnáší i riziko rušení vlastní komunikace. Z toho důvodu americké letectvo vyvíjí mikrovlnný systém THOR, který by měl chránit vojenské základny.

Systém čerpá energii z generátorů a je uložen v přepravním kontejneru, což znamená, že ho lze přepravit téměř kamkoliv. Připravit ho do akce trvá jen několik hodin.

Vysokofrekvenční dávky mikrovlnného záření s krátkou vlnovou délkou efektivně deaktivují elektroniku dronů. THOR, který získal jméno podle severského boha hromu, je schopen jednotlivé dávky vypouštět rychle a není tedy problém trefit vícero skupinek za krátkou dobu, píše server The Verge. „Systém funguje jako baterka a cokoliv zachycené v loučí bude staženo mrknutím oka,“ říká programový manažer projektu THOR Amber Anderson

THOR je určen pro obranu před drony v blízké vzdálenosti. Armáda proto začala testování podobného systému, který by měl fungovat na střední až dlouhé vzdálenosti. Jde o větší sestřičku THORa, která nese název CHIMERA. Očekává se, že tento systém bude dodán v průběhu příštího roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představil řadu novinek: Telefony Note20, tablety Tab S7, hodinky…

05.08.2020 20:36 Společnost Samsung dnes uspořádala tradiční akci Galaxy Unpacked, ovšem poprvé v historii ve…

Loď Crew Dragon při cestě atmosférou "ožila", řekli astronauti

05.08.2020 07:55 Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley…

Zemřel Bill English (†91), jeden z tvůrců počítačové myši

04.08.2020 15:55 Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga…

Loď Crew Dragon s astronauty úspěšně dosedla do vod Mexického zálivu

03.08.2020 07:15 Aktualizováno Na hladinu Mexického zálivu podle plánu v neděli 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká kosmická loď…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama