Vrtulník Ingenuity na Marsu je podle NASA zřejmě v pořádku

Vrtulníček Ingenuity americké vesmírné agentury NASA je po určitých problémech při šestém letu na Marsu před dvěma týdny v pořádku a možná ještě dnes se vznese do ovzduší rudé planety znovu. Informovala o tom na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné i testování Ingenuity.

Eurozpravy.cz

Malá helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program. Není vybavena vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

Všechny dosavadní lety Ingenuity byly v tomto směru úspěšné. Technické problémy vrtulník potkaly v závěru šestého letu 22. května. Stroj přidával rychlost a nakláněl se a vykazoval výkyvy ve spotřebě energie, nicméně bezpečně přistál, a to jen pět metrů od plánovaného místa. Podle expertů JPL vše způsobila určitá zranitelnost systému časování.

"I když jsme záměrně neplánovali takový zátěžový let, NASA má nyní letová data zkoumající krajní meze výkonu vrtulníku. Tato data budou v nadcházející době pečlivě analyzována, čímž se rozšíří rozsah našich znalostí o létajících vrtulnících na Marsu," poznamenala k problematickému letu JPL.

Potíže se zřejmě podařilo vyřešit a Ingenuity se už chystá na sedmý test. Zatím není jisté, kdy se uskuteční, JPL na webu sdělila, že se tak stane "ne dříve než v neděli", tedy dnes. Vrtulník by měl překonat vzdálenost 106 metrů a stejně jako při předchozím letu, tedy podruhé, přistát na novém místě, které dopředu sám předem neprozkoumal. Tým JPL nicméně spoléhá na snímky pořízené satelitem NASA Mars Reconnaissance Orbiter, které ukazují, že uvedená oblast je poměrně rovná a na jejím povrchu je jen málo překážek.

JPL poznamenala, že bez ohledu na to, kdy se další let uskuteční, budou údaje o jeho průběhu a výsledku přicházet na Zemi postupně v následujících třech dnech.

Témata: EZ

Evropský zelený hackathon vyhrála aplikace pro delší životnost nábytku

13.06.2021 15:31 V sobotu 12. června se v Praze uskutečnilo finále hackathonu Greenhack, největší zelené inovační…

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

10.06.2021 18:07 Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala sondu, kterou na počátku 30. let hodlá vyslat k Venuši.…

Nadzvukové létání se vrací. United Airlines koupí 15 letadel Overture

03.06.2021 21:37 Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology…

Ingenuity opět vzlétne příští týden. Poletí dál, déle a rychleji

20.05.2021 10:44 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA poletí na Marsu znovu příští týden. Při…

Kolem Země je 7000 tun vesmírného odpadu, tvrdí ruský vědec

18.05.2021 12:50 V současné době krouží kolem Země na 7000 tun vesmírného smetí a 3000 tun funkčních kosmických…

Související:

Právě se děje