Český vědec Sedláček patří ke světové špičce, stanul v čele agentury pro výzkum genů

Český vědec Radislav Sedláček se stal předsedou mezinárodní agentury pro výzkum funkce genů. Konsorcium IMPC (International Mouse Phenotyping Consorcium) tvoří 19 výzkumných organizací, zastoupení v něm má i Česko. Zapojení vědci postupně prozkoumávají funkci všech, přibližně 20.000, savčích genů.

Výzkum přispívá k poznání příčin lidských nemocí i návrhům nových léčebných postupů, uvedla Akademie věd ČR (AV) v dnešní tiskové zprávě. Sedláček pracuje v Ústavu molekulární genetiky AV. Do funkce předsedy IMPC ho nominoval americký Národní ústav zdraví.

Český vědec se stal předsedou agentury pro výzkum funkce genů19 výzkumných institucí se spojilo v rámci konsorcia #IMPC, aby rozluštily funkci všech, přibližně 20 000 savčích genů. Nyní usedl do čela IMPC Radislav Sedláček z @img_cas.Více v #TZ:https://t.co/20kjTwrRPm pic.twitter.com/VyEt7znHHW

— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) January 8, 2021

"Velice si vážím skutečnosti, že jsem byl zvolen do vedení IMPC a děkuji všem, kteří mě podpořili. Mým cílem bude maximálně přispět k dokončení encyklopedie savčích genů i navazujících projektů. K tomu je potřeba efektivní koordinace všech partnerů konsorcia, které hospodaří s rozpočtem skoro 100 milionů USD (cca 2,13 miliardy korun)," řekl Sedláček.

"Pokud všechno půjde tak, jak si představujeme, měli bychom společně s našimi partnery v zahraničí do roku 2025 prověřit funkci všech genů, které mají společné lidé a myši," dodal vědec. Takzvaná "encyklopedie genů" by podle jeho slov představovala jeden z nejvýznamnějších milníků v biologii a medicíně.

"Teprve až dojdeme k poznání toho, co přesně jednotlivé geny dělají, budeme schopni, obrazně řečeno, poskládat si ze slov celé věty a budeme tak lépe rozumět tomu, k čemu jsou geny potřebné, jak se podílejí na určitých nemocech či fyziologii," dodal.

Sedláček také vede České centrum pro fenogenomiku v centru BIOCEV ve Vestci u Prahy. CCP se jako jedno z největších pracovišť svého druhu v Evropě zaměřuje na genetické inženýrství pro tvorbu zvířecích modelů lidských nemocí pro mezinárodní vědeckou komunitu.

Součástí CCP je podle AV i testovací platforma pro preklinický výzkum včetně technologie xenograftů (PDX), kdy vědci implantují do modelů vzorky lidského původu a poté systematicky sledují přirozený vývoj nádoru. V současnosti v CCP vyvíjejí také myší modely pro testování léků na covid-19.

Radislav Sedláček (vědec) International Mouse Phenotyping Consorcium (IMPC) akademie věd Vědci

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 31 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy