Jakou stranu preferují delfíni? Výsledek výzkumu vědce překvapil

Delfíni patří k živočišným druhům, které při pohybu nebo lovu silně preferují jednu stranu těla. Stejně jako lidé jich většina inklinuje k "praváctví". S tímto zjištěním přišli vědci, kteří několik let zkoumali chování skupiny delfínů na souostroví Bahamy. Podle mořských biologů se až 99 procent všech pozorovaných jedinců při lovu ke kořisti natáčí pravou stranou těla.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Delfíni, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ve studii publikované v britském odborném časopise Royal Society Open Science odborníci dokazují, že delfíni jsou dalším druhem savců, který jednoznačně dává přednost jedné straně těla. Tomuto jevu se odborně říká lateralita a u lidí se projevuje například preferencí pravé nebo levé ruky, podobně ale lidé často dávají přednost smyslovým vjemům z jednoho z párových smyslových orgánů.

Odborníci natáčeli delfíny, kteří u dna pomocí echolokace lovili kořist. Když se k ní blíží, dělají delfíni v poslední chvíli rychlý manévr, kdy prudce zatočí a poté rybu chytí. Až na výjimky při tom všechna zvířata zatáčejí doleva, a nastavují tak směrem ke kořisti pravou část těla. "Překvapilo mě, jak silná ta preference je - je to více než 99 procent," uvedla jedna z členek výzkumného týmu Jennifer Kaplanová.

U lidí bývá praváků zhruba 90 procent, u zvířat, u nichž se dá pozorovat lateralita, dává zpravidla jedné straně přednost kolem 80 procent jedinců. Delfíni jsou však "praváci" téměř všichni. Ze 709 zaznamenaných otáček delfíni zatočili doprava pouze čtyřikrát.

Vysvětlení tak silné preference pravé strany u delfínů zatím odborníci nemají. Jednou z hypotéz je to, že příčinou může být asymetrie zpracování smyslových vjemů v mozku. Pokud u delfínů smyslové vjemy zpracovává levá mozková hemisféra, pak by informace získané na pravé straně těla dorazily do mozku rychleji. Dalším důvodem může být umístění orgánu, jímž delfíni vydávají zvuky pro orientaci pomocí echolokace. Tento orgán je totiž na pravé polovině těla.

Preferenci jedné strany zoologové už dříve pozorovali u řady dalších zvířat. Například stáda sobů zatáčejí proti směru hodinových ručiček, šimpanzi a gorily dávají přednost pravé straně, zatímco orangutani levé.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci navrhují vylepšení obalu potravin. Co by na něm mělo být nově…

11.12.2019 17:20 Na obalech potravin by kromě tabulky s energetickou hodnotou měla být také informace o tom, kolik…

V Česku bude sídlit nová kosmická agentura EU, má sledovat blízké okolí…

11.12.2019 14:07 V Česku bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením…

400 milionů lidí ohroženo. Grónské ledovce tají sedmkrát rychleji než v 90…

11.12.2019 12:20 Grónské ledovce tají v současné době sedmkrát rychleji než v 90. letech. Tvrdí to tým vědců, kteří…

Moře u Řecka vydalo 2000 let staré tajemství. Takový nález se nečekal

11.12.2019 07:46 U řeckého ostrova Kefalonia v Jónském moři badatelé objevili zhruba 2000 let starý vrak římské lodě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama