Odkud přijde další epidemie? Vědci prý znají odpověď

Zatímco svět stále trápí epidemie nemoci covid-19, někteří vědci už předpovídají, odkud přijde další podobná zdravotní katastrofa. Další smrtelný virus by se mohl rozšířit z jiného kontinentu.

Amazonský prales, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci již v minulosti vyjádřili obavy, že plenění biotopů zvířat v divokých částech planety pravděpodobně přispívá ke vzniku chorob, které přecházejí ze zvířete na člověka. David Lapola tvrdí, že další pandemie bude pocházet z amazonského tropického deštného pralesa díky extrémnímu odlesňování, uvedl server Science Alert.

Odlesňování Amazonie se za minulý rok zvýšilo o 85 % na více než 10 000 čtverečných kilometrů, což je větší území, než má ostrov Kypr. Ani tento rok prezident Jair Bolsonaro nezůstává pozadu, již v prvních čtyřech měsících letošního roku bylo vytěženo 1 202 km2 a Národní institut pro výzkum vesmíru (INPE), který své údaje sbírá podle satelitních snímku, to označil za rekord.

Podle Lapoly je tato zpráva znepokojivá nejen pro naši planetu, ale hlavně pro lidskou populaci, „Když vytvoříte ekologickou nerovnováhu, tehdy může virus přeskočit ze zvířete na člověka, a protože je Amazonie zásobárna virů, nepokoušel bych štěstí,“ řekl Lapola pro agenturu AFP.

Podle slov Lapoly lze podobné vzorce pozorovat i u jiných virů, jako je ebola, HIV nebo horečka dengue, které se v důsledku ekologické nerovnováhy nekontrolovatelně rozšířily. Lapola podotkl, že právě Amazonie nabízí „největší fond koronavirů na světě“.

Prezident Bolsonaro, který nevěří na možné změny klimatu a globální oteplování, nasadil armádu, která pomáhá chránit odlesňování, ale Lapola argumentuje tím, že by raději měla vláda posílit agenturu pro životní prostředí IBAMA, která v současné době bojuje s finančními problémy, kvůli kterým musí být propuštěni zaměstnanci. Rozpočet pro IBAMA má pod pravomocí právě prezident Bolsonaro.

„Doufám, že příští vláda se bude víc věnovat ochraně našeho největšího biologického pokladu na planetě,“ řekl Lapola a dodal, že v případě nekontrolovatelného odlesňování Amazonie bude svět čelit dalším ohniskům infekcí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama