Test na covid ze slin nebo výtěr z nosohltanu: V čem se liší?

Česko by mělo mít od října rychlejší testy na koronavirus, které by probíhali ze slin a výsledek by byl zhruba do 45 minut. Biochemik Jan Konvalinka je považuje za nadějné a tvrdí, že kdyby byly zdarma, vyplatilo by se to. Dodal, že mezi touto metodou a stávajícím testem jsou sice rozdíly, ovšem nijak markantní.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Roman Prymula dnes oznámil, že od 1. října by Česko mělo mít proteinové testy, které jsou rychlejší. Umožňují detekovat pozitivitu za zhruba 45 minut a provádějí se ze slin. Test funguje na principu změny zabarvení po inkubaci v inkubátoru.

Nyní se používá výtěr z nosohltanu štětičkami, tedy PCR test. Při tomto vyšetření se zjišťuje genetická informace viru v ribonukleové kyselině (RNA). Test je ale poměrně nepříjemný a výsledky lidé mají až do 48 hodin. 

Mohou nové testy přinést revoluci? Z části ano. Podle Konvalinky by totiž tento typ měl být šancí pro masové testování. Pro Český rozhlas zároveň dodal, že nejde o nic nového.

"Není to nový objev a používá se u jiných patogenů. Velmi intenzivně se hledá jiný způsob odběru vzorků než to protivné strkání štětiček do nosu, které je nepříjemné a hlavně to musí odebírat zkušený pracovník. Druhý problém je, že pak se to testuje metodou PCR, která je sice velmi dokonalá, citlivá, specifická, ale trvá dlouho a je drahá," uvedl.

Mezi jednotlivými testy jsou přesto rozdíly. Ve je totiž méně viru a sliny navíc obsahují enzymy, které narušují virové částice a jejich RNA. To může způsobit určité komplikace při testování.

Testy ze slin jsou tak méně citlivé, než dosud používané výtěry. Podle Konvalinky ale onen zmíněný rozdíl není nijak markantní. "Já bych do toho šel. Kdyby to bylo na mně, nakoupil bych přístroje a rozjel bych testování dokonce zadarmo," tvrdí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v…

25.09.2020 08:16 Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil…

Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v "mimořádném…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v…

Projekt HERA. Evropští vědci se snaží ochránit Zemi před meteority

24.09.2020 15:44 Evropští vědci se pokouší přijít na způsob, jak odklonit od Země meteority s průměrem okolo 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama