V Thajsku testují netopýry jako možné původce koronaviru, mohou představovat hrozbu

Výzkumníci v Thajsku začali shromažďovat vzorky vrápenců, jednoho z druhů netopýrů, kvůli jejich testování na nový koronavirus. Vedou je k tomu obavy, že tito netopýři mohou představovat hrozbu pro místní obyvatelstvo, oznámila thajská vláda.

Netopýr, ilustrační foto
doporučujeme

Během tří dnů chtějí badatelé nashromáždit 300 netopýrů z jeskyně v provincii Ťantchaburí na jihovýchodě země.

Vědci jsou znepokojeni, že vesničanům v dané oblasti může hrozit nebezpečí nákazy koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Obyvatelé regionu jsou totiž známi konzumací netopýrů. Po testech budou letouni zase vypuštěni na svobodu, informovala agentura Reuters.

Výzkumníci z ministerstva pro národní parky, spolu s kolegy z nemocnice a univerzity vstoupili do jeskyně ve čtvrtek večer a následující den z ní vynesli vzorky krve, slin a výkalů netopýrů.

Thajsko registruje 23 druhů netopýrů, dosud ale nebyli nikdy zkoumáni.

Původ nového koronaviru je předmětem diskuse od doby, kdy se koncem minulého roku objevil v Číně. Světová zdravotnická organizace (WHO) v dubnu uvedla, že všechny dostupné důkazy ukazují na netopýry v Číně jako na původce nového koronaviru, není ale jasné, jak virus překonal druhovou bariéru a přenesl se na lidi.

Podle šéfa thajského výzkumného týmu jsou důvodem k testování vrápenců zprávy z Číny, že koronavirus SARS-CoV-2, vyvolávající nemoc covid-19, je podobný viru zjištěnému právě u vrápenců.

Thajsko bylo první zemí mimo Čínu, která zaznamenala případ nákazy novým koronavirem. Dosud je tam registrováno 3134 nakažených a 58 úmrtí s covidem-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů…

05.07.2020 20:18 Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí…

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 11 milionů lidí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy