Vakcína Sinopharm má účinnost 86 procent, oznámily Emiráty. Je založená na oslabeném koronaviru

Vakcína vyvíjená čínskou společností Sinopharm chrání před koronavirem s účinností 86 procent, oznámilo dnes podle zahraničních agentur ministerstvo zdravotnictví Spojených arabských emirátů na základě průběžných dat z klinického testování. Úřad také uvedl, že během testování, které probíhá mimo jiné ve Spojených arabských emirátech, nevyšly najevo žádné závažné problémy ohledně její bezpečnosti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo bez dalších podrobností oznámilo, že vakcínu oficiálně schválilo a že testů v zemi se zúčastnilo 31.000 dobrovolníků 125 různých národností. Již v září země schválila nouzové použití očkovací látku pro určité skupiny lidí. Vakcína podle úřadu chrání před středně těžkým a těžkým průběhem nemoci covid-19 dokonce se stoprocentní účinností.

Třetí fáze klinických testů vakcíny vyvíjené pekingským biologickým institutem, který je součástí Sinopharmu CNBG, začala v SAE v červenci. Agentura AP podotkla, že ministerstvo se v dnešním prohlášení odvolává na průběžnou analýzu, kterou dostalo od společnosti CNBG, a není zcela jasné, zda se její výsledky týkají také Číny a dalších zemí zapojených do testování.

V prohlášení ministerstva chybí informace o vedlejších účincích nebo o tom, zda se u účastníků v průběhu testování objevila nějaká nemoc. Není také jasné, kolik z nich dostalo vakcínu a kolik placebo, připomněla agentura Reuters.

Vakcína Sinopharmu je založená na oslabeném viru, který se nedokáže v lidských buňkách množit, a má vyvolat odpověď imunitního systému. Podává se ve dvou dávkách.

Vakcínu si nechal v rámci testování veřejně dát také dubajský vládce, šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm. Spojené arabské emiráty tento týden oznámily, že hledají dobrovolníky pro klinické testování ruské vakcíny známé pod názvem Sputnik V.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama