Čína naočkovala přes milion lidí neschválenou vakcínou. Neetické, zlobí se virolog

Čína naočkovala proti koronaviru přes milion svých obyvatel, ačkoliv stále nemá žádnou schválenou vakcínu pro obecné použití. Očkování podle tamní národní zdravotnické komise začalo v červenci a vakcínu dostali lidé ze skupin, kterým nejvíce hrozí nákaza, píše dnes agentura Reuters. Země, kde žije 1,4 miliardy lidí, by chtěla do druhé poloviny února naočkovat prvních 50 milionů osob.

Francouzský deník Le Monde poukazuje na to, že všechny čínské očkovací látky proti koronaviru se stále nacházejí ve fázi klinických testů. Některé jsou sice schválené pro vojenské či nouzové účely, ale žádná z nich nemá dokončenou celou fázi testování, jak je tomu u vakcíny, kterou schválily úřady západních zemí.

Čína byla přitom jednou z prvních zemí, jež začaly očkování vyvíjet. Vývoj vakcíny podle deníku zbrzdil malý výskyt koronaviru v Číně. Čínští výrobci se tak museli na klinických testech dohodnout s dalšími zeměmi, kde je výskyt viru vyšší. "A to ztížilo čínským laboratořím práci, protože nemají zkušenost s vedením testů v zahraničí," uvedl profesor virologie na univerzitě v Hongkongu Ťin Tung-jen.

Podle čínské zdravotnické komise nebyly zaznamenané mezi naočkovanými lidmi závažné komplikace související s vakcínou. "Tak rozsáhlé využívání vakcíny, když ještě neskončila třetí fáze testů, považuji za nevhodné a neetické, o to víc, že v Číně nebyl důvod ke spěchu," dodal Ťin Tung-jen.

Do programu očkování čínské úřady zařadily dvě vakcíny od firmy Sinopharm a jednu od společnosti Sinovac Biotech. Očkování dostaly osoby, které mají větší pravděpodobnost, že se s koronavirem setkají, například zdravotníci, přepravci či policisté a celníci.

Podle čínské zdravotnické komise třetí fáze klinických testů pokračuje zdárně, odborníci ale upozorňují, že o čínských vakcínách chybí bližší údaje. Poslední zveřejněný údaj je z počátku prosince, kdy Spojené arabské emiráty bez dalších detailů oznámily, že účinnost vakcíny od čínské firmy Sinopharm dosáhla 86 procent.

Čínská veřejnost projevuje výrazně vyšší důvěru v očkování než západní země. V průzkumu, který v létě uskutečnil odborný časopis Nature, téměř 90 procent Číňanů vyjádřilo ochotu se nechat naočkovat proti koronaviru. Ve Francii to bylo téměř 60 procent a v Rusku, které zaznamenalo v průzkumu nejnižší hodnotu, 55 procent. Z nedávného průzkumu, který si nechalo udělat české ministerstvo zdravotnictví, vyplynulo, že 45 procent lidí odmítá očkování proti nemoci covid-19, dvě pětiny lidí se chtějí nechat očkovat a asi 16 procent váhá.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína očkování Sinopharm

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy