Zatmění Slunce či prach z Halleyovy komety. Rok 2021 přinese mimořádnou podívanou na obloze

O podívanou na obloze se v roce 2021 postarají podle astronoma Petra Horálka částečné zatmění Slunce i skvěle pozorovatelné Perseidy. Lidé by si neměli nechat ujít ani pohled na působivé zvířetníkové světlo, noční svítící oblaky a některé další meteorické roje, uvedl dnes v tiskové zprávě astronom a fotograf Horálek.

Třináctého března nastane nov, což přinese tmavé noci, kdy bude podle Horálka možné vyhlížet zvířetníkové světlo. Březnová zář se táhne podél roviny zemské dráhy, která se na obloze pomyslně promítá do zvířetníkových souhvězdí. To jevu přineslo i název. "A nejde vlastně o nic jiného než prach v okolí Slunce soustředěný do rozsáhlého disku, na který se ze Země díváme z boku a který rozptyluje sluneční záření," uvedl astronom.

Po západu Slunce a ztmavnutí oblohy tak lze podle něj nad západním obzorem proti hvězdnému pozadí najít mlhavý kužel neostré záře. Večer je tento jev nejlépe vidět právě v období rovnodennosti. Horálek dodal, že je nutné opravdu tmavé nebe. V září mohou lidé jev pozorovat před rozbřeskem.

Na květen Horálek doporučil meteorický roj Eta-Aquaridy. Jde o prach z Halleyovy komety, kterým Země prochází dvakrát do roka. Podzimní větví jsou Orionidy. Maximum Eta-Aquarid nastane v noci na 6. května. Měsíc bude zhruba pět dní před novem. "Meteory jsou poměrně rychlé a létají v nemalé četnosti, ale bohužel spíše nad pozorovateli poblíž rovníku. U nás souhvězdí Vodnáře, v němž radiant roje leží, vychází v druhé polovině noci jen nízko nad obzor, takže můžeme spatřit všeho všudy tak deset meteorů za hodinu," uvedl astronom. "I tak je to hezký pocit, že zanikající ledo-prachová zrnka pochází z oné komety, která se ke Slunci vrátí až v roce 2062," poznamenal Horálek.

Částečné zatmění Slunce lidé z České republiky spatří 10. června. Na území Česka a Slovenska bude viditelné okolo poledne, tedy prakticky nejvýše nad obzorem, uvedl Horálek. Podrobnosti o pozorování z různých míst poskytne interaktivní mapa. Astronom zdůraznil, že pro sledování zatmění je nutný speciální filtr pro ochranu zraku.

V červnu a červenci nastane čas nočních svítících oblak. Jev podle Horálka souvisí jak s meteorickým prachem, tak i kolísáním sluneční aktivity.

V srpnu 2021 budou také skvělé podmínky pro pozorování Perseid. Maximum meteorického roje nastane v noci na 13. srpna, čtyři dny po novu. "Náš soused tedy bude svým svitem rušit jen mírně zvečera a za soumraku," podotkl Horálek.

"Na konci října a zejména na začátku listopadu by se mohly o několik jasných meteorů postarat dvě větve, severní a jižní, meteorického roje Taurid," doplnil astronom. Zatímco mateřským tělesem jižní větve je kometa 2P/Encke, u severní je to nejspíše asteroid 2004 TG10. Společné maximum nastane kolem 4. listopadu. Měsíc bude krátce po novu a pro pozorování Taurid nastanou ideální podmínky. Horálek uvedl, že s Tauridami se pojí velmi jasné meteory - takzvané bolidy.

Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.

Související

Více souvisejících

Zatmění slunce perseidy vesmir meteorický roj meteority vesmír, komety Orionidy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy