Ukrajina během posledního týdne razantně změnila paradigma budoucích konfliktů. Útoky SBU na ruské základny a Kerčský most ukázaly, že války budoucnosti budou rozhodovány zpravodajskými operacemi a asymetrickými údery. Klasické armády se ocitnou v roli pouhých „správců fronty“, zatímco skutečná síla se přesune do rukou tajných služeb a jejich neviditelných agentů.
Ukrajinci o víkendu definitivně změnili podobu budoucích válek. Zřejmě všechny armády světa si nemohly nevšimnout toho, co ukrajinští zpravodajci dokázali rozpoutat hluboko v ruském týlu. Pro rozumné velitele je dnes více než zřejmé, že příští konflikty budou vedeny především prostřednictvím zpravodajských operací, zatímco běžné armády přejmou toliko „podružnou“ úlohu udržování fronty – pokud tedy vůbec nějaká fronta bude v tradičním slova smyslu existovat.
Když z kontejnerů u ruských leteckých základen vyletěly bezpilotní letouny a zasadily údery proti strategickému letectvu, ruské zpravodajské služby zažily okamžiky brutálního ponížení. Selhaly totiž naprosto fatálně, když umožnily proniknutí těchto kontejnerů až do těsné blízkosti leteckých základen – a to dokonce na vzdáleném Dálném východě, tisíce kilometrů od frontové linie.
Rozsah zpravodajské operace Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) se zdá být takřka nepředstavitelný. Co všechno stálo za přípravami tohoto bezprecedentního úderu, si lze jen stěží domyslet. Samotná SBU se k těmto detailům nikdy nepřizná – a to nejen z důvodu ochrany vlastní sítě, nýbrž i proto, že podobný styl boje může být kdykoli zopakován.
A právě v tom spočívá největší děs pro Rusko, ale i pro jakoukoli budoucí protivníka: Ukrajina tento způsob boje může zopakovat. A netřeba dodávat, že se tak již stalo – SBU využila stejný princip i u Kerčského mostu, spojujícího Ruskou federaci s okupovaným Krymským poloostrovem. Agentům se podařilo na nosné pilíře mostu připevnit více než tunu výbušnin, které byly následně odpáleny na dálku.
Tento nový způsob válčení přináší závažné důsledky pro budoucnost ozbrojených konfliktů. Útoky vedené speciálními službami a zpravodajskými agenturami mohou zcela proměnit charakter válek. Klasické představy o frontách, pevných liniích a statických obranách ustupují do pozadí – rozhodující se stávají flexibilní, vysoce cílené operace, využívající moment překvapení, psychologický efekt a asymetrické taktiky.
Ve skutečnosti stačí, aby protivník vyslal deset kamionů nebo dvacet pickupů na libovolná místa v týlu nepřítele a z těchto vozidel vypustil drony. Účinky takového útoku mohou být naprosto devastující, a to i v případě, že by většina těchto dopravních prostředků byla zachycena a zneškodněna. Stačilo by totiž, aby se úspěšně podařilo proniknout byť jen dvěma vozidlům s nákladem dronů – a rázem by mohlo dojít k ochromení klíčové infrastruktury, strategických základen nebo velitelských uzlů.
Již samotný fakt, že drony mohou být vypuštěny prakticky odkudkoli a jejich smrtící náklad může být nasměrován proti zranitelným bodům protivníka, mění samotnou logiku války. V takovém prostředí nestačí vybudovat pevnou frontovou linii ani masivní obranné systémy – klíčové je chránit vlastní týl a strategické objekty.
Války budoucnosti tak budou s vysokou pravděpodobností vedeny hybridními prostředky, kde budou tradiční armády pouze podpůrným nástrojem v rukou sofistikovaných zpravodajských a kybernetických struktur. Konvenční vojska budou povolána spíše k udržování pořádku a logistiky, zatímco samotné konflikty bude určovat dynamika utajovaných operací a útoků na klíčové uzly infrastruktury, zbrojní základny, komunikační sítě, a především psychiku obyvatelstva.
Ukrajina ukázala, že umí využít zpravodajských kapacit k přímému vojenskému efektu s dalekosáhlými politickými a strategickými důsledky. Takový přístup bude pro všechny budoucí konflikty inspirací i varováním. Přepisuje nejen mapu bojiště, ale především myšlení generálů a politiků, kteří dosud spoléhali na tanky a dělostřelectvo.
Ve světle těchto událostí nelze než očekávat, že budoucí války budou vedeny především informacemi. A ti, kdo na tuto realitu nedokáží včas reagovat, budou zažívat ponížení podobné tomu, které o víkendu ochromilo ruské velení.
Související

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ
válka na Ukrajině , válka , špionáž , SBU , Ukrajina , Rusko
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Izrael dotlačil USA do velice obtížné pozice. Není jasné, jestli se do války s Íránem zapojí přímo, říká Salem
před 29 minutami

Sebeobrana, nebo vyhlášení války? Expert prozradil, jak se právo dívá na izraelské útoky na Írán
před 1 hodinou

Nádherný zákon vs odporná ohavnost. Blíží se USA vážné finanční krizi?
před 2 hodinami

Trump schválil vojenský úder USA proti Íránu
před 2 hodinami

EU splní sen Kyjevu. Pomůže Ukrajině z ruských peněz
před 3 hodinami

Izraelská armáda provedla další útoky na íránská jaderná zařízení včetně Natanzu a Aráku
před 5 hodinami

Čtvrteční počasí bude letní, přestože se ochladí
Aktualizováno včera

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila
včera

Fotbalová Sparta vyrukuje do nové sezóny s realizačním týmem se zkušenostmi z Ostrovů
včera

Další viník smrti Matthewa Perryho přiznává vinu. Herce měl za hlupáka
včera

Izrael za nás dělá špinavou práci, konstatoval Merz. Protiíránské operace podpořil
včera

Česká televize je stále bez šéfa. Finále volby se rozběhlo, ale odložilo
včera

Fotbalovou Duklu povede David Holoubek. V kádru bude mít absolventa akademie West Hamu
včera

"Je mi to líto." Primář z domažlické nemocnice poprvé stanul před soudem
včera

Izrael uvolňuje domácí omezení. Je to vzkaz vítězství nad Íránem, hlásá Katz
včera

Nevzdáme se, varoval ajatolláh Chameneí v reakci na výhrůžky Američanů
včera

První výhled počasí na prázdniny. Má pokračovat současný trend
včera

Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace
včera

Izraelské stíhačky znovu zasáhly Teherán. Cílem bylo velitelství represivních složek režimu
včera
Izrael udeřil na Írán kvůli jaderné hrozbě. Američané ale tvrdí, že Teherán o bombu neusiluje
Zatímco Izrael své masivní letecké údery na íránská zařízení ospravedlňuje hrozbou bezprostředního získání jaderné zbraně, americké zpravodajské služby takovou naléhavost popírají. Podle Washingtonu Teherán aktuálně aktivně neusiluje o jadernou výzbroj a jeho schopnosti jsou přinejmenším tři roky od realizace.
Zdroj: Jakub Jurek