Zima bude těžká, situace se zhorší, tvrdí výrobce vakcíny. Kdy se vrátíme k normálnímu životu?

Profesor Ugur Sahin, spoluzakladatel německé farmaceutické společnosti BioNTech, která spolu s americkým výrobcem léků Pfizer vyvíjí vakcínu proti koronaviru, se obává, že letošní zima bude těžká. Od příštího roku by ale mohl probíhat postupný návrat k normálnímu životu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Americká farmaceutická společnost Pfizer se na počátku týdne postarala o velké překvapení. Oznámila, že její experimentální vakcína proti covidu-19 vykázala více než 90procentní účinnost. 

Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech SE podle agentury Reuters tak nyní jako první doložily úspěšná data z rozsáhlé klinické studie vakcíny proti koronaviru. Společnost Pfizer uvedla, že u vakcíny dosud neshledala žádné vážné vedlejší účinky.

V případě schválení vakcíny bude zpočátku počet dávek omezený. Podle Sahina by ale mohli být první lidé ve Velké Británii očkováni už v průběhu prosince. Řekl to televizi SkyNews.

Vakcína společností Pfizer a BioNTech byla testována na 43.500 lidech v šesti zemích (USA, Německu, Brazílii, Argentině, JAR a Turecku), jimž byly aplikovány dvě dávky s odstupem tří týdnů. Pokusy ukázaly, že 90procentní ochrany bylo dosaženo sedm dní po aplikaci druhé dávky.

Sahin se navzdory možné vakcinaci už v prosinci obává, že letošní zima bude obtížná. "Situace se dramaticky změní. Zima bude obtížná. Situace se spíše zhorší než zlepší," obává se.

S pomocí vakcíny by se ale lidé mohli postupně vracet zpět do běžného života. "Mohli bychom se vrátit do normálního života do poloviny příštího roku," odhaduje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama