Akihito (japonský císař)

Japonský císař Akihito

Císař Akihito: Mořský biolog s pověstí křehkého člověka, zavítal i do Prahy

Akihito je nejstarším synem císaře Hirohita a jeho manželky, císařovny Nagako. Titul korunního prince získal po dosažení dospělosti v roce 1952 a od podzimu 1987 zastupoval svého tehdy již nemocného otce. Na chryzantémový trůn nastoupil Akihito v šestapadesáti letech 7. ledna 1989 a stal se tak 125. panovníkem nejstarší vládnoucí dynastie světa.
Naruhito

Japonsko mění císaře. Zemi povede Naruhito, jeho žena bojuje s depresí

Naruhito je nejstarším synem císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 je korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujme 1. května, den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů. V Japonsku zároveň skončí období Heisei, tedy "všudypřítomný mír" a začne éra Reiwa, což znamená řád, pokoj či harmonii. Předběžný termín jeho císařské korunovace je stanoven na 22. října 2019.
Japonský císař Akihito

Japonskému císaři Akihitovi přišlo popřát k narozeninám 80 tisíc lidí

Přes 82.000 lidí dnes přišlo uctít japonského císaře Akihita, který slaví 85. narozeniny. Je to naposledy, kdy Akihito narozeniny oslavuje v císařském paláci v Tokiu, protože příští rok má odstoupit. O panovníkových narozeninách je tradičně v Japonsku svátek a otevírají se dveře císařského sídla.
Ilustrační foto

Japonská princezna Masako má obavy z role císařovny, trpí adaptační poruchou

V japonské korunní princezně Masako, která se má stát císařovnou, vzbuzuje její budoucí úloha nejistotu. Napsal to zpravodajský server BBC. Princezna se roky potýká s úzkostnou poruchou, v neděli ale uvedla, že se její stav pomalu zlepšuje a že se pokusí vykonávat více státnických povinností. Císařovnou se má stát příští rok, kdy na konci dubna nynější císař Akihito ve věku 85 let abdikuje a trůn převezme jeho syn Naruhito.
Ilustrační foto

Svatba japonské princezny Mako se odkládá

Tokio - Princezna Mako, nejstarší vnučka japonského císaře Akihita, si svého bývalého spolužáka z univerzity Keie Komura vezme až v roce 2020. Důvodem je nedostatek času na přípravu svatby.
Japonský císař Akihito

Střídání na trůnu: Japonsko stanovilo datum císařovy abdikace

Tokio - Japonský císař Akihito by měl odstoupit 30. dubna 2019 a na trůn má 1. května usednout korunní princ Naruhito. Na tomto datu se podle japonské televize shodla zvláštní komise, které předsedá premiér Šinzó Abe. Očekává se, že termín bude oficiálně potvrzen 8. prosince.
Japonský císař Akihito

Japonsko se chystá na novou éru: Císař zřejmě odstoupí v březnu 2019

Tokio - Japonský parlament v červnu schválil zákon umožňující odstoupení japonského císaře a je na vládě, aby vypracovala podrobnosti včetně harmonogramu. List Asahi uvedl, že císař Akihito (83) bude zřejmě abdikovat koncem března 2019, v dubnu by pak měl na trůn usednout korunní princ Naruhito.
Japonský císař Akihito

Japonský parlament otevřel cestu k císařově abdikaci

Tokio - Legislativním procesem v Japonsku prošel zákon, který umožňuje abdikaci císaře Akihita (83). Ten loni v srpnu překvapil, když v televizním vystoupení vyjádřil obavy, že mu vysoký věk neumožní dostát povinnostem.
Vlajka Japonska

70 let od kapitulace: Japonský císař mluvil o vině, KLDR ukázala ženskou kapelu

Tokio/Pchjongjang - Japonsko si dnes připomíná 70 let od kapitulace na konci druhé světové války. Císař Akihito (81) při hlavní pietě v Tokiu hovořil o pocitu viny a naději, že se podobný konflikt nikdy nebude opakovat. Vzpomínkové akce se však neobešly bez kontroverzí. Výročí konce války si dnes připomněla i Severní Korea.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy