indiáni

Donald Trump

Masivní ohňostroj i protesty. USA letos čeká bouřlivý Den nezávislosti

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá na letošní oslavy Dne nezávislosti ve Washingtonu jeden z největších ohňostrojů v americké historii a přelety bojových letounů. Organizátoři akce budou kvůli epidemii covidu-19 rozdávat 300.000 roušek účastníkům přehlídky, navzdory protestům starostky města však nikdo nebude mít povinnost si ji nasadit, píše agentura AP. Oslavy ve Washingtonu, ale také ty o den dříve u památníku Mount Rushmore, přitom budou provázet protesty proti Trumpově vládě.
Mexiko, ilustrační foto

Masakr na jihu Mexika: Ozbrojenci mučili a zaživa upálili 15 domorodců

Patnáct lidí, z toho dvě ženy, brutálně zavraždila skupina ozbrojenců na jihu Mexika ve státě Oaxaca. Podle místních médií byl příčinou nedělního útoku, při němž byly oběti mučeny a upáleny zaživa, dlouhodobý spor místních zločineckých skupin o hegemonii v oblasti strategické pro obchod s kradeným palivem či pro pašování migrantů.
Bible

Právo na izolaci. Soud v Brazílii zakázal kvůli koronaviru misie mezi domorodci

Brazilský soudce zakázal křesťanským misionářům, aby se přibližovali k domorodcům v amazonském pralese. Původní obyvatelé jsou totiž velmi náchylní k nemocem zavlečeným zvnějšku. K dnešnímu dni se koronavirem v Brazílii nakazilo už 23 příslušníků domorodých kmenů, z nichž tři onemocnění covid-19 podlehli, píše server RFI.
Koronavirus SARS-CoV-2

V Brazílii se koronavirem nakazilo malé dítě z domorodého kmene

V Brazílii se koronavirem nakazilo dvouměsíční dítě z domorodého kmene Warao původem z Venezuely. S odvoláním na starostu města Manausu o tom dnes informovala agentura Reuters. Kvůli nedostatku imunity a nevyhovujícím sociálním podmínkám jsou indiánské komunity v porovnání s většinovou populací ohroženou skupinou.
Ilustrační foto

Nákaza COVID-19 dorazila mezi indiány v Amazonii, mohla by je zdecimovat

Brazilské úřady potvrdily první případ nákazy koronavirem u domorodé obyvatelky Amazonie, místní úřady proto nařídily karanténu dvou obcí v oblasti u hranic s Kolumbií. Brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta uvedl, že indiánské obyvatelstvo je v této pandemii velmi ohroženou skupinou, v níž se může nákaza kvůli jejímu komunitnímu způsobu života rozšířit rychleji než v jiných oblastech.
Amazonský prales, ilustrační fotografie

V Amazonii doutná krvavý konflikt. 50 ozbrojených horníků napadlo domorodce

Komunita původních obyvatel amazonského pralesa ze severovýchodu Brazílie tvrdí, že se před týdnem stala terčem útoku ozbrojených horníků, kteří v oblasti bez povolení hledají drahé kovy. Podle zástupců kmene Wajãpi útočníci ubodali jednoho z vůdců jejich vesnice. Brazilské úřady o víkendu zahájily vyšetřování a v neděli na místo činu ve státě Amapá dorazila policie i představitelé vlády, napsala agentura AP.
Indiáni, ilustrační foto

Neohrožený indián, či vrah bělochů? Apačský náčelník Geronimo dodnes budí kontroverze

Život apačského náčelníka Geronima je dodnes zahalen pochybnostmi. Pro spolubojovníky byl neohroženým obhájcem práv indiánů, jiní v něm naopak viděli obyčejného vraha bělochů. Spekulace se vedou také o významu jeho odboje v dějinách indiánských válek i o Geronimově oblíbenosti mezi vlastním lidem. A neví se ani, kdy se přesně narodil, nejčastěji se uvádí, že to bylo před 190 lety, 16. června 1829. Kapitulace "posledního svobodného náčelníka" v září 1886 se stala významným milníkem v dějinách amerických indiánů.
Elizabeth Warren

Americká indiánka? Senátorka "Pocahontas" Warrenová opět čelí kritice

Americká demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, která se v sobotu chystá oficiálně oznámit prezidentskou kandidaturu, opět čelí kritice kvůli svému údajnému indiánskému původu. Loni na podzim se omluvila kmeni Čerokézů, že k identifikaci indiánské krve po svých předcích použila test DNA, a nyní se omluvila za to, že se bez souhlasu původních Američanů v 80. letech zaregistrovala do advokátní komory jako americká indiánka.
Vlajka USA

Žáci katolické školy v USA se vysmívali indiánovi? VIDEO vyvolalo bouřlivou diskuzi

Ve Spojených státech vyvolal bouřlivou debatu incident z Washingtonu, kde se setkali účastníci dvou různých demonstrací. Na videu, které setkání chlapce z katolické školy a bojovníka za práva původních obyvatel Severní Ameriky zachycuje, stojí oba zúčastnění v těsné blízkosti. Podle amerických médií i řady uživatelů sociálních sítí chlapec, který se snaží zachovat kamennou tvář, aktivistu z indiánského kmene Omahů svým upřeným pohledem provokoval. CNN uvedla, že mladík a jeho spolužáci muže zesměšňovali. Mladík dnes popřel, že by se choval neuctivě. Prý se snažil spíše uklidnit napjatou situaci, která na místě vznikla.
Indiáni, ilustrační foto

Tajemství indiánů: Kde se v Americe vzali a co je vymýtilo?

Indiáni. Všichni je dobře známé ze slavných westernových filmů z 50. až 70. let minulého století. Zlatá éra westernu, coby filmového žánru, zářila především v 60. letech 20. století. Dnes je již minulostí. Stejně tak doba blahobytu, svobody a prosperity indiánských kmenů, svazů, států a říší Nového světa. Kdy nastal jejich konec? Co se stalo a kam se ztratili?
Ilustrační foto

Senátorka "Pocahontas" vytřela Trumpovi zrak. Šla na test DNA, výsledek je jasný

Americká senátorka Elizabeth Warrenová, kterou prezident Donald Trump kvůli tvrzení o domorodém původu posměšně nazývá falešnou Pocahontas, v pondělí zveřejnila závěry testu své DNA. Prominentní expert podle ní zjistil, že má skutečně nevelké procento indiánské krve. Trumpa, který slíbil dát peníze na charitu, pokud politička prokáže domorodý původ, vyzvala ke splnění závazku. Prezident opáčil, že nikdy nic podobného neslíbil, uvedla agentura Reuters.
Šamanské tradice jsou dodnes velmi živé

Fenomén obestřený záhadami: Jak se věda dívá na magické schopnosti šamanů?

Pod pojmem šaman si většina lidí představí figurku ověšenou pery a lebkami, poskakující kolem táborového ohně. Představy o tomto fenoménu se do našich luhů a hájů dostaly ponejvíce z románů Karla Maye a především z filmů o Vinnetouovi náčelníkovi Apačů. Světem šamanů se však zabývají antropologové a další vědci a umožní poodhalit zákoutí záhadného fenoménu.

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy