Brazilští domorodci žádají odchod těžařů ze svého území, koronavirus si vybírá vysokou daň

Okolo 439.000 lidí podepsalo petici adresovanou brazilskému parlamentu, která požaduje odchod nelegálních těžařů zlata z rezervace původních obyvatel Yanomami kvůli šíření koronaviru.

V situaci, kdy si koronavirus vybírá v populaci odloučeného kmene Yanomami tvrdou daň, představuje přítomnost těžařů v rezervaci ležící v brazilském státě Roraima ještě větší hrozbu než dříve, napsal dnes britský deník The Guardian.

Hledači zlata, kterých je na území Yanomami podle odhadů 20.000, byli již v minulosti viněni, že do rezervace zatahují například alkohol a prostituci. Těžaři se zde pohybují po dekády, kácejí lesy a znečišťují řeky rtutí používanou při separaci zlata. Škody, které páchají, ještě podle deníku vzrostly od doby, kdy se prezidentského úřadu ujal Jair Bolsonaro.

"Těžaři jsou hlavním hybatelem. Přicházejí s lehkými příznaky koronaviru, který zatahují do rezervace původních obyvatel Yanomami," uvedl Dário Kopenawa, viceprezident yanomamské asociace Hutukara. Podle zprávy z minulého měsíce vypracované asociacemi původních obyvatel a lidskoprávními organizacemi způsobil covid-19 pravděpodobně 23 úmrtí mezi populací rezervace čítající 27.000 osob.

I přes koronavirus hlavní povrchové zlaté doly stále fungují, tvrdí Kopenawa. V červnu vláda uspořádala nákladnou výpravu do oblasti, které se účastnili ministři a novináři. Během návštěvy bylo původním obyvatelům rozdáno antimalarikum chlorochin, které Bolsonaro propagoval jako lék proti covidu-19, přestože podle odborníků nemá pro nemocné s touto nemocí žádný přínos. Akce také zahrnovala líčení domorodých žen a rozdávání oblečení.

Druhá zdravotnická výprava do rezervace se obešla bez médií. Lékaři a další odborníci podle brazilského ministerstva zdravotnictví dopravili mezi příslušníky domorodého kmenu testy, léky a další prostředky. Minulý týden ministerstvo informovalo o deseti úmrtích v rezervaci souvisejících s koronavirem a 1142 případech nákazy.

Destrukce amazonského deštného pralesa letos podle údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) dosáhla svého dvanáctiletého maxima. Bolsonaro přitom slíbil, že práci těžařů zlata v rezervacích původních obyvatel, což jsou jedny z nejlépe chráněných oblastí Amazonie, zlegalizuje a v únoru jeho kabinet navrhl parlamentu příslušný zákon.

Související

Více souvisejících

Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) indiáni Amazonský prales

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy