Brazilští domorodci žádají odchod těžařů ze svého území, koronavirus si vybírá vysokou daň

Okolo 439.000 lidí podepsalo petici adresovanou brazilskému parlamentu, která požaduje odchod nelegálních těžařů zlata z rezervace původních obyvatel Yanomami kvůli šíření koronaviru.

V situaci, kdy si koronavirus vybírá v populaci odloučeného kmene Yanomami tvrdou daň, představuje přítomnost těžařů v rezervaci ležící v brazilském státě Roraima ještě větší hrozbu než dříve, napsal dnes britský deník The Guardian.

Hledači zlata, kterých je na území Yanomami podle odhadů 20.000, byli již v minulosti viněni, že do rezervace zatahují například alkohol a prostituci. Těžaři se zde pohybují po dekády, kácejí lesy a znečišťují řeky rtutí používanou při separaci zlata. Škody, které páchají, ještě podle deníku vzrostly od doby, kdy se prezidentského úřadu ujal Jair Bolsonaro.

"Těžaři jsou hlavním hybatelem. Přicházejí s lehkými příznaky koronaviru, který zatahují do rezervace původních obyvatel Yanomami," uvedl Dário Kopenawa, viceprezident yanomamské asociace Hutukara. Podle zprávy z minulého měsíce vypracované asociacemi původních obyvatel a lidskoprávními organizacemi způsobil covid-19 pravděpodobně 23 úmrtí mezi populací rezervace čítající 27.000 osob.

I přes koronavirus hlavní povrchové zlaté doly stále fungují, tvrdí Kopenawa. V červnu vláda uspořádala nákladnou výpravu do oblasti, které se účastnili ministři a novináři. Během návštěvy bylo původním obyvatelům rozdáno antimalarikum chlorochin, které Bolsonaro propagoval jako lék proti covidu-19, přestože podle odborníků nemá pro nemocné s touto nemocí žádný přínos. Akce také zahrnovala líčení domorodých žen a rozdávání oblečení.

Druhá zdravotnická výprava do rezervace se obešla bez médií. Lékaři a další odborníci podle brazilského ministerstva zdravotnictví dopravili mezi příslušníky domorodého kmenu testy, léky a další prostředky. Minulý týden ministerstvo informovalo o deseti úmrtích v rezervaci souvisejících s koronavirem a 1142 případech nákazy.

Destrukce amazonského deštného pralesa letos podle údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) dosáhla svého dvanáctiletého maxima. Bolsonaro přitom slíbil, že práci těžařů zlata v rezervacích původních obyvatel, což jsou jedny z nejlépe chráněných oblastí Amazonie, zlegalizuje a v únoru jeho kabinet navrhl parlamentu příslušný zákon.

Související

Více souvisejících

Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) indiáni Amazonský prales

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy