Masivní ohňostroj i protesty. USA letos čeká bouřlivý Den nezávislosti

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá na letošní oslavy Dne nezávislosti ve Washingtonu jeden z největších ohňostrojů v americké historii a přelety bojových letounů. Organizátoři akce budou kvůli epidemii covidu-19 rozdávat 300.000 roušek účastníkům přehlídky, navzdory protestům starostky města však nikdo nebude mít povinnost si ji nasadit, píše agentura AP. Oslavy ve Washingtonu, ale také ty o den dříve u památníku Mount Rushmore, přitom budou provázet protesty proti Trumpově vládě.

Prezident čelí kritice za to, že navzdory rostoucím počtům nakažených koronavirem v mnohých amerických státech stále pořádá velké společenské akce, jako například svoje volební mítinky či právě oslavu 4. července, kdy před 244 lety vyhlásilo 13 britských kolonií v Severní Americe svou nezávislost.

Obavy z nadcházejícího shromáždění má například starostka Washingtonu Muriel Bowserová. Ta však do organizace oslav nemůže zasáhnout, protože se konají na federální půdě. Starostka však tvrdí, že plány na oslavu Dne nezávislosti vypracované ministerstvem vnitra neodpovídají doporučením amerických zdravotnických úřadů. Požádala proto občany města, aby nejezdili na parkovou promenádu National Mall, kde se bude shromáždění konat, a zůstali pokud možno doma.

Ve stejný den je přitom do centra Washingtonu svolána řada demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě. Vypukly původně ke konci května v desítkách měst a v poslední době již v podstatě utichly. Řada z protestujících silně nesouhlasí s vládou Donalda Trumpa, který některé z nich dříve označil za "lůzu" či za zločince.

Trump se v předvečer Dne nezávislosti zúčastní rovněž ohňostroje na známém památníku amerických prezidentů Mount Rushmore v Jižní Dakotě. I tam na něj však čekají protesty. Zástupci kmene Siouxů totiž dlouhodobě proti památníku se čtyřmi obřími podobiznami amerických prezidentů protestují s tím, že se nachází na jejich posvátné půdě. Autor sousoší byl navíc podle serveru BBC údajně zastánce nadvlády bělochů s vazbami na organizaci Ku Klux Klan.

"Je to nespravedlnost ukrást půdu původních obyvatel a pak tam vyrýt bledé tváře dobyvatelů, kteří se dopustili genocidy," řekl agentuře AP jeden z místních lídrů. Někteří ze Siouxů požadují zboření památníku, jiní chtějí jen část z turistických výdělků, které obří sochy přináší.

Proti účasti na velkých shromážděních, kterou je například i ohňostroj na Mount Rushmore, přitom ve středu varoval epidemiolog a člen Trumpova krizového štábu pro boj s koronavirem Anthony Fauci. "Vyhýbejte se davům, noste roušky, udržujte vzdálenost od ostatních. Nezáleží na tom, jaký je důvod pro shromáždění, ať je to buď oslava, nebo demonstrace. Není v tom žádný rozdíl - noste roušky," napsal Fauci, který před několika dny řekl, že USA nemají pandemii pod kontrolou a současným tempem by mohlo v zemi brzy přibývat až 100.000 nově infikovaných denně. Ve středu Spojené státy překonaly rekord, když se tam poprvé od začátku pandemie prokázalo přes 50.000 pozitivních testů na koronavirus za 24 hodin.

Související

Více souvisejících

Den Nezávislosti (4. červenec) USA (Spojené státy americké) Donald Trump Demonstrace v USA indiáni Anthony Fauci

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy