Americká indiánka? Senátorka "Pocahontas" Warrenová opět čelí kritice

Americká demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, která se v sobotu chystá oficiálně oznámit prezidentskou kandidaturu, opět čelí kritice kvůli svému údajnému indiánskému původu. Loni na podzim se omluvila kmeni Čerokézů, že k identifikaci indiánské krve po svých předcích použila test DNA, a nyní se omluvila za to, že se bez souhlasu původních Američanů v 80. letech zaregistrovala do advokátní komory jako americká indiánka.

"Omlouvám se za nejasnosti týkající se příslušnosti ke kmeni a suverenity kmenů a omlouvám se i za škody, které jsem způsobila tím, že jsem před několika desítkami let nedbala na to, že jen a pouze kmeny mohou rozhodovat o příslušnosti k nim," řekla Warrenová novinářům.

Senátorka uvedla, že se měla chovat citlivěji, vysvětlila ale, že její jednání vycházelo z její rodinné historie. Zopakovala, že od svých rodičů a příbuzných vždy slýchávala, že rodina měla mezi předky indiána. "Rodinné příběhy ale nejsou to samé jako příslušnost ke kmeni," dodala.

Indiáni ve Spojených státech se po letech vládního útisku těší rozsáhlé kulturní a správní autonomii s daňovými výsadami. V rezervacích neplatí řada federálních a místních zákonů a pravomoc zde na úkor úřadů mají kmenové rady.

Warrenovou kvůli jejímu tvrzení o indiánském původu dlouhodobě kritizuje americký prezident Donald Trump, který ji posměšně označuje za Pocahontas. Později přezdívku rozšířil ještě o slovo falešná, což vysvětlil snahou nepoškodit historický obraz legendární indiánky. Také slíbil věnovat milion dolarů na charitu, pokud Warrenová prokáže genetickým testem, že jí v žilách skutečně koluje indiánská krev.

Loni v říjnu senátorka rozbor DNA skutečně podstoupila. Analýzu Trump považuje za podvod, neboť podle něj jen prokázala, že senátorka může mít zhruba 0,001 procenta domorodé krve, což je méně, než má průměrný Američan. Svůj závazek peněz pro charitu navíc podmínil tím, že Warrenová musí získat prezidentskou kandidaturu Demokratické strany a že test DNA provede osobně on sám.

Proti DNA testu se ohradili i zástupci kmene Čerokézů, kteří takový postup označili za nevhodný a necitlivý. Upozornili také, že výsledek nic neznamená, neboť DNA test sám o sobě nemůže stanovit, zda daná osoba je příslušnicí indiánského kmene.

Související

Elizabeth Warren

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by požadoval, aby se ústřední součástí budoucí politiky americké centrální banky (Fed) stal boj proti rasovým nerovnostem v zaměstnanosti a mzdách. Informoval o tom server CNBC.

Více souvisejících

Elizabeth Warren USA (Spojené státy americké) indiáni

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy