Nákaza COVID-19 dorazila mezi indiány v Amazonii, mohla by je zdecimovat

Brazilské úřady potvrdily první případ nákazy koronavirem u domorodé obyvatelky Amazonie, místní úřady proto nařídily karanténu dvou obcí v oblasti u hranic s Kolumbií. Brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta uvedl, že indiánské obyvatelstvo je v této pandemii velmi ohroženou skupinou, v níž se může nákaza kvůli jejímu komunitnímu způsobu života rozšířit rychleji než v jiných oblastech.

Dvacetiletá domorodá zdravotnice z kmene Kokamů, která je nyní v domácí karanténě, se zřejmě nakazila od lékaře, u něhož se koronavirus potvrdil poté, co se lékař vrátil z dovolené v jižní Brazílii. Asi tři desítky lidí, kteří s ním od té doby přišli do kontaktu, včetně dvacetileté zdravotnice, jsou od minulého týdne v domácí karanténě. Informoval ve středu server deníku O Globo. 

Koronavirus, který se loni začal do světa šířit z Číny, může být pro více než 800.000 indiánů v Amazonii obzvlášť nebezpečný. Podle expertů totiž mají slabou imunitu proti nemocem, které jsou běžné ve většinové populaci. Navíc jsou někteří oslabeni podvýživou či jinými nemocemi, jako je hepatitida typu B nebo cukrovka.

Domorodé obyvatelstvo Jižní Ameriky v předchozích staletích decimovala řada nemocí, které do regionu zavlekli Evropané, například neštovice, tuberkolóza či chřipka.

V Brazílii se podle ministerstva zdravotnictví dosud potvrdilo na 6900 případů nákazy koronavirem a 240 z nakažených zemřelo. Nejvíce případů (skoro tři tisíce) i obětí (164) hlásí stát Sao Paulo, druhým nejhůře postiženým je stát Rio de Janeiro s 832 potvrzenými případy nákazy a třemi desítkami obětí.

Opatření proti šíření koronaviru v Brazílii přijímají jednotlivé státy této federace s více než 210 miliony obyvatel, ústřední vláda vydává pouze doporučení. A zatímco ministr zdravotnictví alespoň vyzývá k dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti a omezení shlukování více lidí v ulicích, prezident Jair Bolsonaro pandemii koronaviru zlehčuje a chodí mezi pouliční prodejce. Podle Bolsonara by mělo omezení ekonomické aktivity v zemi horší důsledky než sama nemoc COVID-19.

Někteří experti ale s Bolsonarem souhlasí v tom, že pro velkou část obyvatel Latinské Americe je omezení volného pohybu existenčně více nebezpečné než například pro lidi v Evropě, kde velká část obyvatel může pracovat z domova prostřednictvím internetu, kde lidé nežijí tak často ze dne na den a kde lépe funguje systém sociálního zabezpečení.

Související

Více souvisejících

Brazílie indiáni Jair Bolsonaro Amazonský prales Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy