Krysy

Krysa, ilustrační fotografie

USA čelí další hrozbě. Pandemie naštvala krysy

Omezení provozu restaurací a dalších občerstvovacích podniků dopadá i na populace pouličních krys ve velkých amerických městech. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varují, že kvůli výpadku obvyklého přísunu jídla se stávají některé krysy agresivnějšími a vydávají se za jídlem dál, než kdy dříve, napsal list The New York Times.
Krysa, ilustrační fotografie

Z potkanů se na lidi přenáší nebezpečná nemoc. Nikdo neví jak ani kolik je nakažených

Nemocnice v Hongkongu hospitalizovala v roce 2018 muže, který byl po transplantaci jater a vykazoval neobvyklé jaterní selhání bez zjevné příčiny. Lékaři, kteří prováděli sérii testů, zjistili, že imunitní systém muže reagoval na hepatitidu E, ale nemohli nalézt lidský kmen viru. Po přepracování diagnostických testů zjistili, že hepatitida E poprvé v historii přeskočila z potkana na člověka.
Krysa, ilustrační fotografie

Praha bojuje s hlodavci. Deratizátoři nasadili 13 tun jedu

Deratizátoři Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) letos rozmístili do kanalizace na 13.500 kilogramů jedu proti myšovitým hlodavcům. Je to zhruba stejně jako loni. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Deratizace se uskutečnila od dubna do října. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví.
Austrálie

Oběť klimatických změn: Na seznam vyhynulých druhů bylo připsáno další zvíře

Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys rubicola, která žila pouze na malém písečném ostrově Bramble Cay severně od australské pevniny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle australských vědců se s největší pravděpodobností jedná o prvního savce, který vyhynul kvůli změnám klimatu způsobeným člověkem.
Krysa, ilustrační fotografie

Vetřelec v tropech: Korálové útesy neohrožují jen klimatické změny, ale i krysy

Korálové útesy, křehké mořské ekosystémy ohrožované globálním oteplováním, také značně trpí kvůli krysám a potkanům. Zjistila to nová studie mořských ekologů Lancasterské univerzity. Krysy, které dopluly na mnoho tropických ostrovů na lodích před více než 200 lety, nepoškozují přímo korálové útesy, ale spustily řetězec škodlivých následků pro život na zemi i v moři.
Ilustrační foto

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské populace

Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve které městský hlodavec před svým venkovským bratrancem odhaluje městské možnosti vybraného stravování. Nyní nová studie odhalila, že Ezop měl ohledně odlišných stravovacích návyků městských a venkovských hlodavců pravdu, napsal list The New York Times.
Ilustrační foto

Co se stane, když dáte myši lidský mozek? Vědci to vyzkoušeli

Významný úspěch slavili američtí vědci ze Salk Institute, kteří jako první publikovali o úspěšném implantátu lidského mozku myši – mozek hostitele se implantátu ujal a zásoboval ho krví a živinami po několik měsíců. Tato implantace rozhodně nebude poslední, cílem výzkumu je zjistit, jestli by se tyto mozkové implantáty nedaly využít jako „náhradní díly,“ kterými by šlo nahradit poškozené části lidského mozku, ať už by šlo o části poškozené zraněním nebo nedostatečně vyvinuté.
Krysy, ilustrační fotografie

Tajemství černé smrti odhaleno: Proč se mor šíří tak rychle?

Černá smrt. Právě tak se označuje epidemie moru, která v polovině 14. století postihla oblast Eurasie. Jednalo se o smrtelnou nemoc, kterou způsobovala bakterií Yersinia pestis. Předpokládalo se, že se rozšířila kvůli hlodavcům, jejichž blechy mohly přenášet bakterie moru. Jenže jak se teď ukazuje, za rozšířením nákazy stál někdo jiný.
Krysa, ilustrační fotografie

Biologové objevili nový druh obří krysy, má šupinatý ocas

Honiara - Na Šalamounových ostrovech žije krysa, kterou vědci až donedávna znali jen z vyprávnění místních domorodců. Nově objevený druh je téměř půl metru dlouhý, váží až jeden kilogram a má dlouhý, holý a šupinatý ocas. Obří krysa dostala latinský název Uromys vika, informuje časopis Nature.

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 31 minutami

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Protesty zemědělců pokračují. Hranice se Slovenskem je místy neprůjezdná

Zemědělci dnes zastavili provoz v Hodoníně na hraničním přechodu na Slovensku. Kolem 9:00 začaly pomalu jedoucí stroje komplikovat příjezd do Hodonína, a asi o půl hodiny později zcela zastavily na hranicích, čímž vytvořili kolonu, kterou nebylo možné projet. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy