Květiny

Růže, ilustrační fotografie

Zájem o rozvoz květin je na MDŽ větší než na Valentýna

Květiny v e-shopech s rozvozem na dnešek, na který připadá Mezinárodní den žen (MDŽ), za poslední dva týdny objednalo podle analýzy společnosti Shoptet zhruba třikrát více Čechů než na začátku února, tedy před Valentýnem. V běžných měsících kupuje květiny on-line v průměru 30.000 mužů, před MDŽ je to až 140.000.
Uzavřená provozovna, ilustrační fotografie

Někteří podnikatelé podporují úplně dočasné uzavření

Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a uzavřela významnou část fungujících provozů. Má-li tento krok oporu v odborných názorech a povede k uvolnění opatření, jsou připraveni ještě toto období překlenout. Situace se podle nich nelepší, už rok žijí v neustálé nejistotě, je tedy třeba razantní změna. Zástupci vybraných firem to řekli ČTK.
Keukenhof, známý také jako „Zahrada Evropy“, je největším květinovým parkem v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Byl založen v roce 1949 poblíž městečka Lisse v provincii Jižní Holandsko.

Nizozemský květinový průmysl v dobách koronaviru uvadá

Navzdory dokonalému jarnímu počasí nepřestává nizozemský květinový průmysl uvadat kvůli pokračující koronavirové krizi. Pěstitelé se snaží uchovat, co mohou, ve skladištích nebo na záhonech, ale realitou zůstává, že většina letošní úrody řezaných květin s největší pravděpodobností přijde vniveč.
Tulipány

MDŽ se v Česku stále slaví, zájem o "komunistické" karafiáty ale opadá

Každý Čech loni v průměru podle statistik Svazu květinářů a floristů ČR utratil za květiny 1183 korun. Jedním ze svátků, kdy se kupují květiny nejvíce, je po Valentýnu a Dni matek i Mezinárodní den žen (MDŽ), který připadá na tuto neděli. Lidé v současnosti nekupují již tolik karafiáty, které mají neprávem punc komunistických květin, ale třeba prvosenky, které nyní kvetou, řekl ČTK předseda svazu Jiří Horák.
Růže, ilustrační fotografie

Co k Valentýnu? Dezinfekci. Koronavirus srazil prodejcům květin tržby

Prodejci květin v Hongkongu si stěžují, že jejich tržby ve srovnání s loňským rokem poklesly až o 50 procent. Svátek svatého Valentýna byl pro ně vždy příslibem velkých výdělků, nyní se to ale v souvislosti s šířením nebezpečného koronaviru změnilo. Naopak oblíbenými dárky mezi zamilovanými se na Valentýna staly roušky či dezinfekce, píše zpravodajka britského listu The Guardian z Hongkongu.
Ilustrační foto

Výstavu Flora Olomouc navštívilo 20 tisíc lidí, ohlas vzbudila Zahradní slavnost

Podzimní přehlídku ovoce a zeleniny Flora Olomouc od čtvrtka do dneška navštívilo zhruba 20.000 lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí Výstaviště Flora Pavlína Hamouzová. Návštěvnost podzimní Flory je stejná jak loni, kdy byla nejvyšší za posledních pět let. Výstavu Flora tradičně doprovodily podzimní zahradnické trhy i festival gastronomie a nápojů Olima.
Tulipány

Plovoucí trh s květinami v Amsterdamu skomírá, zničily ho davy turistů

Poslední prodavač květin na slavném amsterodamském plovoucím trhu Bloemenmarkt zavřel svůj stánek. Stěžoval si na to, že opravdové zákazníky z tohoto tržiště na kanálu Singel vytlačily davy turistů a že se centrum města změnilo, napsal na svých internetových stránkách britský The Guardian.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Babiš zavítal do botanické zahrady v Singapuru, pojmenovali po něm orchidej

Jedna z orchidejí v singapurské botanické zahradě National Orchid Garden ode dneška nese jméno českého premiéra Andreje Babiše. Předseda vlády po pokřtění květiny "dendrobium Andrej Babiš" novinářům řekl, že v jihoasijské zemi se jedná o tradici. Květiny už jsou zde pojmenovány i po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi, dodal.
Tulipány

Skrytá síla brexitu: Zruinuje evropský trh s květinami?

Od svítání popojíždějí stovky lidí na elektrických vozících v srdci obrovského skladiště v Aalsmeeru nedaleko Amsterodamu. Zde se nachází největší trh s květinami na světě, úplné logistické centrum pro obchod s květinami v Evropě, píše agentura AFP.
Povodně, ilustrační fotografie

Protržená keňská nádrž prý nelegálně zavlažovala růže pro Evropu

Nairobi - Protržená přehrada na západě Keni sloužila pro pěstování růží vyvážených do Evropy, podle úřadů ale neměla potřebná povolení. Její provozovatel to odmítá a neštěstí přičítá vytrvalým dešťům. Přehrada se protrhla ve středu, počet mrtvých dosahuje nejméně 44, dalších 40 lidí se stále pohřešuje, uvedla dnes agentura Reuters.
Počasí

Jarní etapu Flory Olomouc navštívilo 60 tisíc lidí, uchvátily je levitující květiny

Olomouc - Jarní etapu mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc si během uplynulých čtyř dnů prohlédlo přes 60.000 návštěvníků. Oproti loňskému roku prošlo letos branami Výstaviště Flora zhruba o 15.000 lidí více. Na zvýšeném zájmu návštěvníků se podepsalo především nádherné počasí, řekla dnes ČTK mluvčí výstaviště Michaela Nováková. Hlavní expozice tentokrát nesla jméno Pugét pro Floru a odkazovala na 60 let pořádání přehlídek květin v Olomouci. Mezi návštěvníky vyvolala velké emoce.
Botanická zahrada Liberec

V liberecké botanické zahradě poprvé kvete vzácná orchidej

Liberec - V Liberci poprvé kvete vzácná orchidej, která ve volné přírodě roste jen v horách v Mexiku. Semenáček orchideje Odontoglossum insleayi získala botanická zahrada před 15 lety. ČTK to sdělil ředitel zahrady Miloslav Studnička, který ji dosud viděl kvetoucí jen na obrázcích.
Bílý dům, Washington D.C., USA

Jak se připravuje státní návštěva na nejvyšší úrovni? Svou roli hrají květiny i křesla

Washington - O politickém rozměru návštěvy francouzského prezidenta Marcona v USA již bylo napsáno mnohé. Včera večer proběhla ve Washingtonu ale také oficiální státní večeře, na níž Macrona a jeho ženu hostil prezident Donald Trump a americká první dáma. Večeře má ale kromě ryze praktické funkce i silný symbolický význam. Vše od květin až po talíře hraje svoji roli.
Jak pečovat o zahrádku?

Terapie zahradničením? Psychiku lze léčit unikátní metodou

Varšava - Moderní hortiterapie, jejíž kořeny sahají zejména do starého Egypta, kde lékaři zaznamenali příznivé účinky zahrad na psychicky choré osoby, se zrodila v 19. století v USA a v Kanadě a pak se pomalu šířila do Evropy. Tuto neobvyklou léčbu si můžete dopřát například v obci Ruskie Piaski na východě Polska.
Počasí

Je zde druhá květnová neděle: Přejeme maminkám vše nejlepší

Praha - Na dnešní den připadá Svátek matek, který se v Česku slaví podle amerického vzoru druhou květnovou neděli. Děti obvykle vyrábí vlastnoručně vytvořené dárky, starší volí například bonboniéru. Tento způsob obdarování, poměrně častý i u nás, má mnoho příznivců také v Rakousku a Německu. Můžete se ale setkat i s jinými zvyky.

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy