Skrytá síla brexitu: Zruinuje evropský trh s květinami?

Od svítání popojíždějí stovky lidí na elektrických vozících v srdci obrovského skladiště v Aalsmeeru nedaleko Amsterodamu. Zde se nachází největší trh s květinami na světě, úplné logistické centrum pro obchod s květinami v Evropě, píše agentura AFP.

V této obrovské budově prodává na 22.000 druhů květin a dalších rostlin nizozemský gigant v sektoru pěstování květin Royal FloraHolland. Tento obor však může brzy ohrozit brexit, neboť Británie je třetím největším odbytištěm květin po Německu a Francii.

Tento stín se vznáší nad hlavou výkonného ředitele Royal FloraHolland Ymeho Pasmy. Přestože termíny přesného rozvodu Evropské unie s Británií zůstávají nejisté, Pasma konstatuje, že "věci se již mění". "Z důvodu devalvace libry Britové vydávají méně za květiny, a to pozorujeme už dva roky," říká.

Celkový obrat v obchodu s květinami v Nizozemsku činí v přepočtu kolem 150 až 175 miliard Kč ročně, z toho 21,3 miliardy Kč připadá na britský trh, vysvětluje Pasma.

V tomto labyrintu provoněném omamnými vůněmi se denně uzavře na 100.000 transakcí. Royal FloraHolland, který je skutečným Wall Streetem jen několik kilometrů od amsterodamského letiště, řídí zároveň systém dražeb a centrum distribuce.

Tisíce zaměstnanců v bezpečnostní obuvi a světélkujících vestách přepravují růže, tulipány, chryzantémy a další květiny v květináčích.

Nizozemskem prochází kolem třetiny světového obchodu s květinami. Z toho 20 procent přichází letecky z Afriky poté, co byly květiny podrobeny celní kontrole.

Jakmile jsou prodány, přepravují se květiny ihned nebo druhý den hlavně do evropských zemí, ale také jinam, zejména do Ruska a Spojených států. Protože již byly dopravovány přes Nizozemsko, mohou květiny směřující do zemí Evropské unie procházet hranicemi bez nových kontrol.

To dnes ještě platí pro ty květiny, které se posílají do Británie. Brexit to ale může narušit.

Royal FloraHolland hodlá co nejlépe chránit své zájmy. Jen v Aalsmeeru nizozemský gigant zaměstnává 3000 lidí. Firma chce omezit již pociťované důsledky brexitu nejrůznějšími scénáři a hledá řešení.

Podle Pasmy je třeba zavést nové předpisy v partnerství s celnicemi, kontrolami kvality a přístavními úřady, které jsou důležité pro cestu květin do Británie bez dalších nákladů a bez prodlení.

"Spolupracujeme se sektorem ovoce a zeleniny na řešení, které předpokládá jakousi předběžnou kontrolu bez celní byrokracie," říká Yme Pasma.

Jakmile by kamion s květinami dojel do přístavu, měl by k dispozici jakousi soukromou cestu na loď. Cílem je zajistit méně administrativních formalit a kontrol kvality. To by zajistilo, že by se květiny rychle dostaly na druhou stranu Lamanšského průlivu. I přes nejasnosti kolem odchodu Británie z Evropské unie je Pasma optimista."Britové si budou dále dávat na stůl květiny, které pocházejí z Nizozemska, protože to je největší centrum světového obchodu s květinami," usmívá se Yme Pasma.

Související

Růže, ilustrační fotografie

Češi šetří. Klesl zájem o objednávky kytic on-line

Prodejci květin, které ČTK oslovila, sledují po uvolnění protiepidemických opatření pokles zájmu o objednávky kytic přes internet. Lidé se vracejí do kamenných prodejen, i když někteří zákazníci u on-line nákupů zůstávají. V souvislosti s růstem životních nákladů některá květinářství zaznamenala pokles prodejů i snížení útraty. Přestože na Den matek, který letos připadá na 8. května, prodejci květin čekají vyšší zájem, zákazníci kytice častěji poptávají na Valentýna či Mezinárodní den žen (MDŽ).
Růže, ilustrační fotografie

Zájem o rozvoz květin je na MDŽ větší než na Valentýna

Květiny v e-shopech s rozvozem na dnešek, na který připadá Mezinárodní den žen (MDŽ), za poslední dva týdny objednalo podle analýzy společnosti Shoptet zhruba třikrát více Čechů než na začátku února, tedy před Valentýnem. V běžných měsících kupuje květiny on-line v průměru 30.000 mužů, před MDŽ je to až 140.000.

Více souvisejících

Květiny Brexit Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy