V liberecké botanické zahradě poprvé kvete vzácná orchidej

Liberec - V Liberci poprvé kvete vzácná orchidej, která ve volné přírodě roste jen v horách v Mexiku. Semenáček orchideje Odontoglossum insleayi získala botanická zahrada před 15 lety. ČTK to sdělil ředitel zahrady Miloslav Studnička, který ji dosud viděl kvetoucí jen na obrázcích.

"Pokud vím, v České republice dosud nekvetla nikde, v zahraničí snad v některé z velkých botanických zahrad, ale nemám o tom přehled," uvedl ředitel. Exemplářů ve světě je ale podle něj málo. "Těžko se pěstuje, jsou to chladnomilné tropické orchideje, ty vždy činí problémy," dodal.

V přírodě roste tento druh orchidejí jen v tropických dubo-borových lesích v pohoří Sierra Madre. Ani tam ale nemají lidé moc šancí ji spatřit. "Roste vysoko na stromě, takže ji uvidí na dálku a v protisvětle. U nás ji mohou vidět zblízka, krásně v detailu," dodal. Podle něj je ve vitríně orchidejí nepřehlédnutelná. "Je krásná, nápadná, má medovou barvu kombinovanou s jasně žlutou," dodal Studnička. Orchidej pokvete ještě minimálně týden. Ve vitríně ale mohou lidé podle ředitele nyní vidět i další vzácné druhy orchidejí.

V současnosti nejsou orchideje jediným lákadlem botanické zahrady, po zimě se do orientální zahrady vrátila nejstarší pěstovaná bonsaj v Evropě. Z Japonska ji roku 1882 přivezl hrabě Karl Stubenberg. Jalovec čínský letos botanici radikálně upravili. "Schválně jsme ji takto vystavili, i když je vidět, že bylo zasahováno. Aby lidé viděli, že se o ni pečuje," uvedl Studnička. O pět centimetrů byla snížena i zúžena koruna. "Nyní je tedy patrný řez, který je zacílen na zkrásnění koruny a zlepšení životnosti bonsaje," řekl ředitel. V dalších letech čeká bonsaj radikálnější zákrok v kořenovém systému, který ji zmladí. "Oba způsoby zákroků totiž není správné provádět současně, v tomtéž roce," řekl Studnička. Částečně se podle něj obměnila i stálá expozice bonsají.

Hodně lidí do nejstarší botanické zahrady v zemi nyní chodí i za kvetoucími kaktusy, ve dvou pavilonech jich jsou stovky. "To je pro oko. Není to sice sbírka, která by činila naší zahradu výjimečnou, ale i tak je expozice kvalitní," dodal ředitel zahrady.

Související

Botanická zahrada Liberec

Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály

Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě zavřené kvůli protikoronavirovým opatřením a jejich ztráty stát nekompenzuje žádným podpůrným programem. Stávající programy podpory jsou pro většinu zahrad nedosažitelné.

Více souvisejících

Botanická zahrada Liberec Květiny Příroda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Potraviny zlevňují nejvýrazněji od roku 2009. Klesají i ceny v průmyslu, poprvé za čtyři roky

Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy