Den matek u nás tradičně připadá na druhou květnovou neděli. V tento den se projevuje úcta maminkám a všeobecně mateřství. Kdy se tato tradice poprvé objevila? Odkud tento svátek vlastně pochází? Jak a kdy se slaví ve světě?
Tento rok u nás připadá Den matek na neděli 13. května. V různých částech světa se však tento svátek slaví v různých termínech. Jedno ale zůstává stejné všude, a to je hlavní myšlenka tohoto svátku – tedy projevování úcty a lásky maminkám a jakási oslava mateřství. V tento den dostávají maminky zejména od svých dětí drobné dárky, jako jsou květiny, papírová přáníčka nebo něco dobrého na zub.
Historie
Počátky tohoto svátku můžeme spatřovat již v tradicích starověkého Řecka. Právě zde lidé uctívali bohyni Rheu (Kybelé), což byla matka všech bohů. Oslavy se pojily s projevováním úcty všem matkám, plodnosti a mateřství. Podobné uctívání matek a plodnosti bychom našli i v jiných oblastech starověkého světa. Také na našem území probíhaly obdobné oslavy v období pravěku.
Ze 16. století je doloženo slavení svátku matek na území Anglie. Jednalo se o Mateřskou neděli (či také Neděli matek), která se slavila v postním období před Velikonocemi. V tento den dostávali především chudí sloužící a chudé služebné v bohatých rodinách dovolenou, aby mohli jet za svou rodinou a svou matkou. Mnohdy se totiž chudí lidé stěhovali za prací do bohatých rodin na dlouhé vzdálenosti, a tak se vlastně odtrhli od své rodiny. O Mateřské neděli tak měli příležitost se se svou rodinou a především se svou maminkou vidět.
O Dni matek coby mezinárodním svátku, který se každý rok slavil na počest matek a mateřství, se začalo poprvé uvažovat v roce 1907, a to v souvislosti s ženou jménem Anna Reeves Jarvisová, která byla bojovnicí za práva matek. Její dcera Anna Marie Jarvisová pak byla zakladatelkou Dnu matek ve Spojených státech amerických – svátek byl poprvé veřejně oslavován v roce 1908. Od roku 1914 pak Den matek coby mezinárodní svátek připadá na druhou květnovou neděli. Toto pravidlo zavedl americký prezident Woodrow Wilson.
V České republice Den matek připadá stejně jako v Americe na druhou neděli v květnu. Poprvé se u nás tento svátek slavil v roce 1923, kdy ho začala propagovat Alice Masaryková, dcera prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a aktivistka za práva žen. Po druhé světové válce se začal více slavit Mezinárodní den žen dne 8. března, a Den matek byl kvůli tomuto svátku tak trochu přehlížen, ovšem s menší intenzitou se stále připomínal. Po roce 1989 Den matek opět nabral na významu.
Den matek ve světě
Datum i podoba slavení Dnu matek se může v jednotlivých zemí světa lišit. Jak již bylo zmíněno, ve Spojených státech amerických Den matek připadá na druhou květnovou neděli. Jedná se zde o významnou rodinnou událost, kdy maminky dostávají snídani do postele a dárečky, celý den nemusí nic dělat. Tradičně navštěvují rodiny restaurace, čajovny či kavárny.
Ve Velké Británii slaví Den matek na čtvrtou postní neděli, tři týdny před velikonočními svátky, stejně jako tomu bylo v této zemi již v 16. století. V minulosti byl Den matek spojen s návštěvou rodiny a kostela či pečením mandlového koláče. Dnes se anglické oslavy Dnu matek podobají těm americkým.
V Mexiku připadá Den matek na den 10. května. Maminky zde dostávají květiny a drobné dárky, rodiny si dopřávají dobré jídlo, kapely hrají serenádu Las Mananitas. Den matek zde probíhá ve znamení bujarého veselí.
V Japonsku se původně svátek Haha no Hi, tedy Den matek, slavil v den narozenin císařovny Kódžun dne 6. března. Dnes však i Japonci mají Den matek druhou květnovou neděli. Maminky zde tradičně dostávají karafiáty.
Související
Za Den matek letos utratí Češi navíc 450 milionů. Těchto 10 svátků seberou Čechům letos nejvíc peněz
Historie Dne matek: V Česku se slaví už rovných sto let
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková