Den matek: Odkud tento svátek vlastně pochází? Jak a kdy se slaví ve světě?

Den matek u nás tradičně připadá na druhou květnovou neděli. V tento den se projevuje úcta maminkám a všeobecně mateřství. Kdy se tato tradice poprvé objevila? Odkud tento svátek vlastně pochází? Jak a kdy se slaví ve světě?

Tento rok u nás připadá Den matek na neděli 13. května. V různých částech světa se však tento svátek slaví v různých termínech. Jedno ale zůstává stejné všude, a to je hlavní myšlenka tohoto svátku – tedy projevování úcty a lásky maminkám a jakási oslava mateřství. V tento den dostávají maminky zejména od svých dětí drobné dárky, jako jsou květiny, papírová přáníčka nebo něco dobrého na zub.

Historie

Počátky tohoto svátku můžeme spatřovat již v tradicích starověkého Řecka. Právě zde lidé uctívali bohyni Rheu (Kybelé), což byla matka všech bohů. Oslavy se pojily s projevováním úcty všem matkám, plodnosti a mateřství. Podobné uctívání matek a plodnosti bychom našli i v jiných oblastech starověkého světa. Také na našem území probíhaly obdobné oslavy v období pravěku.

Ze 16. století je doloženo slavení svátku matek na území Anglie. Jednalo se o Mateřskou neděli (či také Neděli matek), která se slavila v postním období před Velikonocemi. V tento den dostávali především chudí sloužící a chudé služebné v bohatých rodinách dovolenou, aby mohli jet za svou rodinou a svou matkou. Mnohdy se totiž chudí lidé stěhovali za prací do bohatých rodin na dlouhé vzdálenosti, a tak se vlastně odtrhli od své rodiny. O Mateřské neděli tak měli příležitost se se svou rodinou a především se svou maminkou vidět.

O Dni matek coby mezinárodním svátku, který se každý rok slavil na počest matek a mateřství, se začalo poprvé uvažovat v roce 1907, a to v souvislosti s ženou jménem Anna Reeves Jarvisová, která byla bojovnicí za práva matek. Její dcera Anna Marie Jarvisová pak byla zakladatelkou Dnu matek ve Spojených státech amerických – svátek byl poprvé veřejně oslavován v roce 1908. Od roku 1914 pak Den matek coby mezinárodní svátek připadá na druhou květnovou neděli. Toto pravidlo zavedl americký prezident Woodrow Wilson.

V České republice Den matek připadá stejně jako v Americe na druhou neděli v květnu. Poprvé se u nás tento svátek slavil v roce 1923, kdy ho začala propagovat Alice Masaryková, dcera prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a aktivistka za práva žen. Po druhé světové válce se začal více slavit Mezinárodní den žen dne 8. března, a Den matek byl kvůli tomuto svátku tak trochu přehlížen, ovšem s menší intenzitou se stále připomínal. Po roce 1989 Den matek opět nabral na významu.

Den matek ve světě

Datum i podoba slavení Dnu matek se může v jednotlivých zemí světa lišit. Jak již bylo zmíněno, ve Spojených státech amerických Den matek připadá na druhou květnovou neděli. Jedná se zde o významnou rodinnou událost, kdy maminky dostávají snídani do postele a dárečky, celý den nemusí nic dělat. Tradičně navštěvují rodiny restaurace, čajovny či kavárny.

Ve Velké Británii slaví Den matek na čtvrtou postní neděli, tři týdny před velikonočními svátky, stejně jako tomu bylo v této zemi již v 16. století. V minulosti byl Den matek spojen s návštěvou rodiny a kostela či pečením mandlového koláče. Dnes se anglické oslavy Dnu matek podobají těm americkým.

V Mexiku připadá Den matek na den 10. května. Maminky zde dostávají květiny a drobné dárky, rodiny si dopřávají dobré jídlo, kapely hrají serenádu Las Mananitas. Den matek zde probíhá ve znamení bujarého veselí.

V Japonsku se původně svátek Haha no Hi, tedy Den matek, slavil v den narozenin císařovny Kódžun dne 6. března. Dnes však i Japonci mají Den matek druhou květnovou neděli. Maminky zde tradičně dostávají karafiáty.

Související

Ilustrační fotografie.

Historie Dne matek: V Česku se slaví už rovných sto let

Den matek se u nás již tradičně slaví druhou květnovou neděli, letos připadá na 14. května. Poprvé se na našem území oslavy dne matek objevily přesně před 100 lety, v roce 1923. Tehdy svátek matek začala propagovat především Alice Masaryková, dcera prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a bojovnice za ženská práva. 

Více souvisejících

den matek Květiny Matky

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy