Lech Walesa

Lech Walesa

Polský exprezident Walesa je po operaci srdce

Bývalý polský prezident Lech Walesa úspěšně podstoupil operaci srdce. "Šéf je zpět na nemocničním lůžku a odpočívá," řekl dnes agentuře AFP Walesův tajemník Marek Kaczmar. Ten ještě před samotným chirurgickým zákrokem uvedl, že lékaři měli někdejší ikoně boje proti komunismu vyměnit baterii kardiostimulátoru, ale nastaly komplikace.
Lech Walesa

Walesa při 40. výročí Solidarity varoval Poláky před populisty

První nekomunistický prezident Polska Lech Walesa dnes u příležitosti 40. výročí dohody vedoucí k založení nezávislého odborového hnutí Solidarita varoval hluboce rozdělenou zemi před populismem. Vznik Solidarity v době existence komunistického státu byl podle něj největším vítězstvím v historii Polska. Současný prezident Andrzej Duda, který se účastnil jiné ceremonie, podpořil demonstranty v Bělorusku, informovala agentura AFP.
Donald Tusk

V Polsku houstne atmosféra. Tusk vyzývá k protestům, Walesa se přidal

Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské lidové strany (EPP) Donald Tusk vyzval Poláky, aby kvůli dalším sporným změnám v justici, jež chystá vládnoucí strana Právo a spravedlnost, vyšli do ulic. Informovala o tom polská média. Také první polský nekomunistický prezident Lech Walesa vzkazuje lidem, aby nedovolili Právu a spravedlnosti (PiS), aby likvidovalo soudnictví.
Walesa, Lech

Komunismus se podařilo porazit. Teď máme nový problém, varoval Walesa v Praze

Komunismus se podařilo porazit, ale vyvstala řada nových výzev, které je nutné řešit, aby události roku 1989 nepřišly vniveč. Evropa musí debatovat o svých základech, o svém ekonomickém modelu a hledat odpověď na problém populismu a politických lží. Na konferenci k 30. výročí pádu železné opony to dnes v Praze řekl bývalý polský prezident Lech Walesa.
Walesa, Lech

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet řešení problémů a veřejnost pak snáz podléhá slibům populistů. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekl bývalý polský prezident Lech Walesa. Upozornil také na to, že má-li demokracie dobře fungovat, je třeba nejenom zajistit fungování jejich institucí, ale postarat se i o materiální potřeby lidí.
Walesa, Lech

Lech Walesa prohrál soudní bitvu. Musí se omluvit Kaczyńskému

Odvolací soud v Gdaňsku na severu Polska dnes ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským a bývalým prezidentem Lechem Walesou. Prvoinstanční soud loni v prosinci rozhodl, že Walesa se má omluvit expremiérovi Kaczyńskému za výroky, které mu připisovaly odpovědnost za katastrofu vládního letadla z dubna 2010 u ruského Smolenska. Uvedla to polská média. Walesa už slíbil, že se proti dnešnímu rozhodnutí odvolá.
Polský parlament

Polský senátor vyzval k "očištění země", je z toho politický skandál

Senátor za polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost Grzegorz Bierecki ve středu při připomínkové akci k devátému výročí letecké katastrofy u Smolensku vyzval k "očištění Polska od lidí, kteří nejsou hodni patřit do našeho národního společenství". Za svůj výrok sklidil kritiku i od ministra vnitra z vlastní národně-konzervativní politické formace.
Walesa, Lech

Putin je moudrý člověk, prohlásil Walesa. Jednu věc ale Rusku vyčetl

Bývalý polský prezident Lech Walesa v rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti vyčetl Rusku, že na rozdíl od Německa se dosud nedokázalo "vyzpovídat" ze svých hříchů na Polsku. Nicméně se domnívá, že by dokázal vhodnými argumenty přimět ruského prezidenta Vladimira Putina jako "moudrého člověka" ke změně politiky a ke zlepšení rusko-polských vztahů. Walesa v interview označil své odpůrce, šéfa vládní strany Jaroslawa Kaczyńského a premiéra Mateusze Morawieckého, za "neštěstí". Rusko se podle něj zase nedokáže najít v nové realitě, kdy už není supervelmocí.
Walesa, Lech

Walesa prohrál soud. Má se omluvit Kaczyńskému za výrok o letecké katastrofě

Bývalý polský prezident Lech Walesa se má někdejšímu premiérovi Jaroslawu Kaczyńskému omluvit za své výroky o letecké katastrofě z dubna 2010. Dnes o tom podle polských médií rozhodl soud v severopolském Gdaňsku. Walesa nicméně nemusí zaplatit 30.000 zlotých (asi 181.140 Kč) na dobročinné účely, jak požadoval Kaczyński. Dnešní rozsudek není pravomocný.
Walesa, Lech

Nepřátelé tváří v tvář: U soudu v Gdaňsku se setkali Kaczyński a Walesa. Zněla ostrá slova

U soudu v Gdaňsku se dnes setkali jedni z nejzarytějších nepřátel polské politické scény: bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński a někdejší prezident Lech Walesa. Toho šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) zažaloval za jeho výroky ohledně katastrofy vládního letadla s hlavou státu z roku 2010. Politici, kteří spolu kdysi spolupracovali i v protikomunistickém hnutí Solidarita, se u soudu vzájemně nazvali "svou největší chybou a omylem". Soudkyně sice dala oběma stranám možnost spor uzavřít dohodou, to se ale nestalo. Verdikt má podle médií zaznít 6. prosince.
Walesa, Lech

Velké usmíření v Polsku? Walesa Kaczyńského poprosil o odpuštění

Varšava - Bývalý vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita a exprezident Lech Walesa prostřednictvím facebooku požádal svého někdejšího spolupracovníka a pozdějšího zarytého odpůrce a šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského o odpuštění.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy