Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet řešení problémů a veřejnost pak snáz podléhá slibům populistů. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekl bývalý polský prezident Lech Walesa. Upozornil také na to, že má-li demokracie dobře fungovat, je třeba nejenom zajistit fungování jejich institucí, ale postarat se i o materiální potřeby lidí.

Lech Walesa uvedl, že ještě před 20 lety bylo v každé evropské zemi jasné rozdělení, která strana stojí na pravici, která na levici. Strany měly jasná témata a každý volič, i když nebyl členem, se mohl identifikovat s některým uskupením podle jeho ukotvení v politickém spektru. Nyní ale podle Walesy stranický systém neodpovídá realitě toho, s jakými problémy se voliči potýkají.

S tím, že strany už nekopírují rozdělení společnosti, podle Walesy souvisí také klesající zájem lidí o hlasování ve volbách. "Pokud to tak půjde dál, za 20 let budou chodit volit jen ti, kteří někam kandidují," řekl někdejší zakladatel nekomunistických odborů Solidarita, které sehrály zásadní roli při pádu komunistického režimu v Polsku.

"Musí vzniknout nová řešení problémů, ta stará už nefungují," prohlásil Walesa. Varoval také před tím, že politici jsou příliš pomalí v hledání odpovědí na problémy. "Davy potom věří těm, kdo nabízejí rychlou změnu," řekl.

Walesa na konferenci upozornil také na to, že demokracie musí splňovat víc aspektů, aby skutečně fungovala. Podle něj tvoří demokracii z jedné třetiny ústava a pravidla právního státu, z jedné třetiny aktivní veřejnost a z jedné třetiny materiální zajištění lidí. "Pokud chceme pomoci demokracii, musíme nejprve zjistit, který z těchto tří prvků je ve špatné kondici," řekl.

Bývalý polský prezident vystoupil jako poslední řečník letošního 23. ročníku Fora 2000. Konference, která vychází z myšlenek prvního českého prezidenta Václava Havla, se letos konala s podtitulem Jak obnovit naděje roku 1989 a debaty se věnovaly zejména zkušenostem s demokracií a výzvám, jimž demokracie v současném světě čelí.

Související

Více souvisejících

Lech Walesa Forum 2000 demokracie Praha populismus

Aktuálně se děje

před 30 minutami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 2 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy