Přes 500 osobností politického a veřejného života z celého světa podepsalo otevřený dopis na podporu demokracie, v němž varují před zneužitím pandemie covidu-19 vládami k prosazení nedemokratických kroků.
Za iniciativu, o níž informoval švédský mezinárodní institut IDEA, se postavilo 13 nositelů Nobelovy ceny včetně bývalého polského prezidenta Lecha Walesy, někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová nebo šachová legenda a ruský opozičník Garri Kasparov či americký herec Richard Gere.
"Nynější pandemie představuje vážnou globální výzvu pro demokracii. Autoritativní vůdci po celém světě vidí krizi způsobenou covidem-19 jako nové politické kolbiště v jejich boji za stigmatizaci demokracie jako slabé," vyjadřují své přesvědčení signatáři.
"Autoritářské režimy podle očekávání zneužívají krize k umlčení kritiků a k posílení své politické moci," stojí v otevřeném dopise. Dokument poukazuje také na to, že i některé demokracie během pandemie získaly mimořádné pravomoci, aniž by bylo zajištěné, že o ně zase časem přijdou. Na základě těchto mimořádných pravomocí pak omezují lidská práva a rozšiřují státní dozor. "Parlamenty jsou zatlačovány do ústraní, novináři jsou pronásledováni a zatýkáni, menšiny se stávají obětními beránky a nejzranitelnější lidé čelí novým nebezpečím," uvádí se dále v textu.
"Represe ale nepomohou dostat pandemii pod kontrolu. Umlčení svobody slova, uvězňování nenásilných opozičníků a odkládání voleb na neurčito k ochraně veřejného zdraví nepřispějí. Naopak tyto útoky na svobodu, transparentnost a demokracii komplikují snahu rychle a efektivně reagovat na krizi," zdůrazňuje se v dopise.
Ten také připomíná, že koronavirus se rozšířil z Číny, kde pokračuje vláda jedné strany. "Není náhodou, že současná pandemie začala v zemi, kde je potlačován svobodný tok informací a kde vláda trestala ty, kdo varovali před nebezpečím tohoto viru... Když jsou hlasy zodpovědných občanů umlčovány, výsledky mohou být smrtící, nejen pro jednu zemi, ale pro celý svět," uvádí se v dopise.
"Demokracie je ohrožena a lidé, kterým na ní záleží, musí najít odhodlání, disciplínu a solidaritu, aby ji bránili. V sázce jsou svoboda, zdraví a důstojnost lidí všude (na světě)," končí dopis, pod který svůj podpis připojilo mimo jiné 62 bývalých prezidentů nebo šéfů vlád.
Z českých osobností výzvu podepsali bývalý premiér Jan Fischer, primátor Prahy Zdeněk Hřib, europoslanec a bývalý ministr zahraničí či obrany Alexandr Vondra, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, někdejší ministr financí a viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip, šéf neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, bývalý český velvyslanec v USA a při OSN a nynější vedoucí programu pro lidská práva a diplomacii Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě Martin Palouš a také bratr Václava Havla, vědecký pracovník Ivan Miloš Havel.
Z nositelů Nobelovy ceny za mír jsou mezi signatáři například bývalý jihoafrický prezident Frederik de Klerk, íránská právnička Šírín Ebadíová nebo někdejší prezident Východního Timoru José Ramos Horta. Pod dopis se podepsal i brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt, polská režisérka Agnieszka Hollandová či Liou Sia, vdova po čínském disidentovi a laureátu Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, který zemřel na rakovinu v čínském vězení.
Související

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Česká demokracie si polepšila. Rusko zaznamenává úpadek
demokracie , Madeleine Albrightová , Zdeněk Hřib , Šimon Pánek , Švédsko , Lech Walesa , Garri Kasparov (šachista) , Richard Gere , Alexandr Vondra , Michael Žantovský , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
před 1 hodinou

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
před 2 hodinami

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno před 3 hodinami

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
před 3 hodinami

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
před 3 hodinami

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno před 3 hodinami

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
před 4 hodinami

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
před 4 hodinami

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
před 5 hodinami

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu
před 5 hodinami

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země
Aktualizováno před 5 hodinami

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
před 6 hodinami

Letadlo, které v lednu havarovalo v Nepálu, mělo v závěru letu potíže s motory
před 6 hodinami

O trojici Čechů nemá velvyslanectví v Turecku žádné zprávy
před 6 hodinami

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií
před 6 hodinami

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou
Aktualizováno před 6 hodinami

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů
před 6 hodinami

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
před 6 hodinami

Lipavský si vytyčil cíle pro letošek. Ekonomickou diplomacii a aktualizaci systému Drozd
před 7 hodinami
Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou
Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.
Zdroj: ČTK