500 světových osobností podepsalo dopis na podporu demokracie, varují před zneužitím pandemie

Přes 500 osobností politického a veřejného života z celého světa podepsalo otevřený dopis na podporu demokracie, v němž varují před zneužitím pandemie covidu-19 vládami k prosazení nedemokratických kroků.

Za iniciativu, o níž informoval švédský mezinárodní institut IDEA, se postavilo 13 nositelů Nobelovy ceny včetně bývalého polského prezidenta Lecha Walesy, někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová nebo šachová legenda a ruský opozičník Garri Kasparov či americký herec Richard Gere.

"Nynější pandemie představuje vážnou globální výzvu pro demokracii. Autoritativní vůdci po celém světě vidí krizi způsobenou covidem-19 jako nové politické kolbiště v jejich boji za stigmatizaci demokracie jako slabé," vyjadřují své přesvědčení signatáři.

"Autoritářské režimy podle očekávání zneužívají krize k umlčení kritiků a k posílení své politické moci," stojí v otevřeném dopise. Dokument poukazuje také na to, že i některé demokracie během pandemie získaly mimořádné pravomoci, aniž by bylo zajištěné, že o ně zase časem přijdou. Na základě těchto mimořádných pravomocí pak omezují lidská práva a rozšiřují státní dozor. "Parlamenty jsou zatlačovány do ústraní, novináři jsou pronásledováni a zatýkáni, menšiny se stávají obětními beránky a nejzranitelnější lidé čelí novým nebezpečím," uvádí se dále v textu.

"Represe ale nepomohou dostat pandemii pod kontrolu. Umlčení svobody slova, uvězňování nenásilných opozičníků a odkládání voleb na neurčito k ochraně veřejného zdraví nepřispějí. Naopak tyto útoky na svobodu, transparentnost a demokracii komplikují snahu rychle a efektivně reagovat na krizi," zdůrazňuje se v dopise.

Ten také připomíná, že koronavirus se rozšířil z Číny, kde pokračuje vláda jedné strany. "Není náhodou, že současná pandemie začala v zemi, kde je potlačován svobodný tok informací a kde vláda trestala ty, kdo varovali před nebezpečím tohoto viru... Když jsou hlasy zodpovědných občanů umlčovány, výsledky mohou být smrtící, nejen pro jednu zemi, ale pro celý svět," uvádí se v dopise.

"Demokracie je ohrožena a lidé, kterým na ní záleží, musí najít odhodlání, disciplínu a solidaritu, aby ji bránili. V sázce jsou svoboda, zdraví a důstojnost lidí všude (na světě)," končí dopis, pod který svůj podpis připojilo mimo jiné 62 bývalých prezidentů nebo šéfů vlád.

Z českých osobností výzvu podepsali bývalý premiér Jan Fischer, primátor Prahy Zdeněk Hřib, europoslanec a bývalý ministr zahraničí či obrany Alexandr Vondra, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, někdejší ministr financí a viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip, šéf neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, bývalý český velvyslanec v USA a při OSN a nynější vedoucí programu pro lidská práva a diplomacii Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě Martin Palouš a také bratr Václava Havla, vědecký pracovník Ivan Miloš Havel.

Z nositelů Nobelovy ceny za mír jsou mezi signatáři například bývalý jihoafrický prezident Frederik de Klerk, íránská právnička Šírín Ebadíová nebo někdejší prezident Východního Timoru José Ramos Horta. Pod dopis se podepsal i brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt, polská režisérka Agnieszka Hollandová či Liou Sia, vdova po čínském disidentovi a laureátu Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, který zemřel na rakovinu v čínském vězení.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie Madeleine Albrightová Zdeněk Hřib Šimon Pánek Švédsko Lech Walesa Garri Kasparov (šachista) Richard Gere Alexandr Vondra Michael Žantovský Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 36 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy