Muhammad Mursí

Egypt

Útok hackerů: Na webu egyptského listu se objevila fotka Mursího, je pod ní výhrůžka

Neznámí hackeři nahráli na úvodní stránku zpravodajského serveru státního listu Al-Ahrám fotku nedávno zesnulého bývalého prezidenta Muhammada Mursího. Šéf webu z činu obvinil podporovatele Muslimského bratrstva, podle serveru BBC však fotka nijak nenaznačuje, kdo ji na server nahrál. Mursí v pondělí zemřel, podle vlády na infarkt. Muslimské bratrstvo jeho smrt záhy označilo za vraždu. Stránky jsou nyní již v původním stavu.
Recep Tayyip Erdoğan

Mursí byl zavražděn? Erdogan popudil Egypt, je z toho vážná roztržka

Výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k úmrtí bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího jsou nezodpovědné. Prohlásil to dnes egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí, který reagoval na Erdoganovo středeční tvrzení, že Mursí byl zavražděn. Exprezident zemřel v pondělí v soudní síni, kde se zhroutil krátce po svém proslovu k soudu.
Egypt

Mursí byl zabit? Erdogan chce soudit Egypt za podivnou smrt exprezidenta

Turecko bude požadovat, aby vedení Egypta bylo souzeno za smrt egyptského exprezidenta Muhammada Mursího, který v pondělí v Káhiře u soudu zkolaboval a následně zemřel. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který podle tureckých médií též uvedl, že Mursí (67) byl zabit. Mursí, který byl v soudní síni kvůli obvinění ze špionáže a spiknutí, zemřel podle egyptských úřadů na infarkt.
Egypt

Otazníky nad smrtí Mursího. Infarkt, nebo vražda? Navíc podezřele uspěchaný pohřeb

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí zemřel na následky srdečního infarktu. Podle agentury Reuters o tom informovala egyptská státní televize s odvoláním na lékařské zdroje. Sedmašedesátiletý islamistický politik zkolaboval v pondělí v soudní síni, kde se hájil proti obvinění ze špionáže a spiknutí. Jeho právník oznámil, že Mursí byl dnes pohřben v Káhiře za přítomnosti příbuzných. Organizace Amnesty International a OSN vyzvaly k transparentnímu vyšetření jeho smrti, kterou Mursího Muslimské bratrstvo označilo za vraždu.
Muhammad Mursí

Egyptský exprezident Mursí zemřel v soudní síni

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí dnes zemřel, bylo mu 67 let. Oznámila to egyptská státní televize. V čele Egypta stál od 30. června 2012 do 3. července 2013, kdy ho svrhla armáda. Televize uvedla, že Mursí omdlel při soudním stání a následně zemřel. Soud se týkal Mursího obvinění ze špionáže spojené s údajným spiknutím s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Organizace Amnesty International (AI) vyzvala Egypt, aby smrt Mursího plně a transparentně vyšetřil. Muslimské bratrstvo označilo exprezidentovo úmrtí za vraždu.
Egypt

Dva exprezidenti se střetli u soudu: Mubarak svědčil v procesu s Mursím

V káhirské soudní síni se dnes objevili dva bývalí egyptští prezidenti. Husní Mubarak poprvé svědčil v opakovaném procesu s Muhammadem Mursím. Soud se týká organizace hromadného útěku z věznice v roce 2011, který si vyžádal lidské životy. Mursí v této kauze dostal v květnu 2015 trest smrti. Toto rozhodnutí ale odvolací soud v listopadu 2016 zrušil a nařídil nový proces.
Věznice

Egypt je tvrdá diktatura. Nikdy nevíte, kdy vás zavřou, stěžuje si právnička

Ve vězení byla egyptská právnička Mahínúr Masríová třikrát, naposledy tam strávila dva měsíce a propustili ji letos v lednu. Dostala se tam většinou kvůli organizování protestů, podpoře politických vězňů a dodržování lidských práv ve své rodné zemi. "Žijeme v diktatuře, kde nemůžete téměř nic. Nemůžete ani pomyslet na svolání demonstrace, napsat něco na sociální sítě, uspořádat umělecký festival," řekla Masríová v rozhovoru s ČTK. Důležité je ale podle ní nepřestat bojovat, jinak "by oni vyhráli a to nechci".
Muhammad Mursí, autor: Agencia Brasil

Egyptský exprezident Mursí neuznává vládu Sísího

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí nikdy neuzná vládu současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího. Mursí to řekl svým příbuzným, kteří ho přišli navštívit do věznice, kde si odpykává četné tresty. Armáda ho v době, kdy byl Sísí vrchním velitelem armády a ministrem obrany, svrhla v roce 2013 a následujícího roku Sísí zvítězil v prezidentských volbách.
Trest smrti

Egypt popraví prominentní islamisty, soud posvětil 75 trestů smrti

Káhira - Egyptský soud dnes potvrdil rozsudek smrti nad 75 lidmi, kteří byli souzeni za účast na protestu z roku 2013. Jsou mezi nimi prominentní islamisté, dalších 47 lidí včetně vůdce Muslimského bratrstva Muhammada Badího pak soud poslal za mříže na doživotí. Odsouzení se mohou proti verdiktu odvolat, oznámila s odvoláním na soudní zdroje agentura Reuters. Rozsudky padly v procesu se stovkami stoupenců islamistického exprezidenta Muhammada Mursího.
Egypt

V Egyptě uvěznili 33 Mursího stoupenců

Káhira - V Egyptě dnes poslali do vězení 33 stoupenců zakázaného Muslimského bratrstva. Za účast na protestech v Káhiře v roce 2014 jim soud vyměřil tresty vězení od sedmi let po doživotí.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy